Muğla’da Gezilecek Yerler

13 ilçenin bulunduğu şehir Antik Karya bölgesinde yer alan en eski yerleşim yerleri arasındadır. Başlarda buranın yerli halkı olan Karyalıların egemenliği altında olan şehir daha sonraki dönemlerde Mısır, Asur, İskit, Medler ve Persler gibi uygarlıkların idaresine geçmiştir. Daha sonra Roma İmparatorluğu sınırları içerisine girmiştir. Tarihi kalıntıların bol olduğu kentte 103 adet ören yeri yer almaktadır.
İlk yerleşimin ne zaman kurulduğuna dair kesin bilgilerin bulunmadığı kentte İç Karya olarak bilinen yerleşim yerinin Hititler döneminde de bilinen bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir.
1284’de ilk kez Türk egemenliğine giren kent daha sonra 1391’de Yıldırım Beyazıd’ın alması ile birlikte Osmanlı egemenliğine girmiştir. Daha sonrasında kaybedilen kent 1425’te II. Murad devrinde kesin olarak Osmanlı idaresine girmiştir. I. Dünya Savaşının kaybedilmesinin ardından 11 Mayıs 1919’da İtalyanlarca işgal edilmiştir. Bu durum 5 Temmuz 1921’e dek sürmüş ve daha sonrasında İtalyan birlikleri Muğla’dan geri çekilmişlerdir. 2012’de ise büyükşehir statüsü kazanan kent 2014 yerel seçimleri sonrasında ise büyükşehir belediyesi faaliyetlerine başlamıştır.Muğla Evleri

Ahşap işçiliği ve tavan işlemeleri ile inşa edilmektedir. Hayat ismi ile anılan ön sofa, kuzulu kapı ismini taşıyan avlu girişi, ahşap süslemeli veranda, duvara gömülü dolap şeklindeki banyo ve tavan süslemeleri ile inşa edilmiştir. Bu evleri Türk evleri ve Rum evleri şeklinde iki şekilde sınıflandırmak mümkündür.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Klasik Çağ Bodrum’undan şu ana ulaşmış anıtsal bir eserdir. Üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; skene (sahne binası), orkestra (arım yuvarlak), cavea (oturma alanı) şeklindedir. Mausolos Dönemine aittir.

Bodrum Kalesi

Kuzey kısmı karaya bağlıdır. Kareye yakın bir planla tasarlanmıştır.

Halikarnas Mozolesi

Kral Mausolos ve kız kardeşi Artemisia tarafından yapılmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır. Yunan ve Mısır mimarisini birleştirmektedir.

Yediler Manastırı

Bafa Gölü manzarası bulunmaktadır. Arkeologların tespit etmiş olduğu en eski insan tasvirlerinin yer aldığı mağaralar yer almaktadır.

Milas Müzesi

1983’te kurulan ve 1987’de ziyarete açılan bir müzedir. Bodrum Müzesinden devralınmış eserlerin yanında bölgede yapılan kazılar sonucu elde edilen eserlerin birleşimi işe oluşturulmuştur. İki katlı binanın giriş katında müzenin sergi salonu ve idari birimler yer almaktadır. 2615 arkeolojik, 75 etnografik, 1047 sikke bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3737 envarterlik eser yer almaktadır.

Beçin Kalesi

Menteşe beyliğinin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Zamanla önemini yitirmekle birlikte 1960’lı yıllarda terkedilmiştir.

Firuz Bey Camii

En eski ibadet merkezleri arasındadır.
1394’de Menteşe Valisi Hoca Firuz Bey inşa ettirilmiştir. T planlı bir mimariye sahiptir.

Milas Ağa Camii

Mimari olarak bölgedeki en küçük camiler arasındadır. 1737’de Abdülaziz Ağa inşa ettirmiştir. Dikdörtgen bir plana sahiptir. Yanında yer alan minare 1885’De yapılmıştır.

Milas Ulu Camii

1378’de Ahmet Gazi inşa ettirmiştir. Bu nedenle Ahmet Gazi Camii olarak da bilinmektedir. Şadırvanı bulunmayan camii 1879’da tamir edilmiştir.
Yağcılar Hanı
1293’de Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Günümüzde ise iş merkezi olarak kullanılmaktadır.
Loryma Antik Kenti
M.Ö. 7. Yüzyıla dayanan bir tarihi bulunmaktadır. İlk arkeolojik kazıların 1995’te başladığı kentte, arkopolis, üç adet büyük sarnıç, akropol, nekropol, apollon kutsal alanı ve surlar yer almaktadır.
Bafa Gölü Milli Parkı
1994’te tabiat parkı ilan edilmiştir.
Marmaris Kalesi
İçerisinde Marmaris Arkeoloji Müzesini de barındırmaktadır. İlk surlar M.Ö. 3000 tarihlerinde yapılmıştır.
Muğla’da gezilebilecek birçok tarihi noktanın yanı sıra turistik birçok mekân da bulunmaktadır. Bunlara;
– Dalaman Çayı
– Şeytan Yalısı
– Yuvarlakçay
– Sultaniye Kaplıcaları
– Azmak Nehri
– Saklı Göl
– Cennet Adası
– Kelebek Vadisi
– Dişlice adası
– Kamelya adası
– Madnasa antik kenti
– Şahidi camii
– Kral amyntasın mezarı
– Yerküpe mağarası
– Arsada antik kenti
– Kadyanda antik kenti
– Körmen limanı
– Kızlan köyü
– Physkos Antik Kenti
– Bargilya Antik Kenti
– Yediler Manastırı
– Eşen çayı
– Bodrum Yel Değirmenleri
– Karabağlar Yaylası
– Pınara Ören Yeri
– Labranda Antik Kenti
– Keramos Antik Kenti
– Lagina Antik Kenti
– Herakleia Antik Kenti
– Şövalye Adası
– Palamutbükü Limanı
– Palamutbükü Yakaköy
– Mindos Kapısı
– Sakartepe
– Apollon Tapınağı
– Hafsa Sultan Kervansarayı
– Kayaköy Hayalet Şehir
– Amos Antik Kenti
– Pedasa Antik Kenti
– Bodrum Osmanlı Tersanesi
– Köyceğiz Gölü
– Af Kule Manastırı
– İnbükü Orman Kampı
– Baca Mağarası
– Letoon Antik Kenti
– Lassos
– Tuzla Kuş Cenneti
– Çöllüoğlu Hanı
– Telmessos Kaya Mezarları
– Paspatur Çarşısı
– Stratonikeia Antik Kenti gibi yerler de gezi listelerine eklenebilir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir