Onsenler(Japonya'daki Kaplıca Türleri)

JAPONYA’DA BULUNAN KAPLICA TÜRLERİ (ONSENLER)
Onsen Kavramı
Japonya’daki kaplıcalar denince akla onsen gelir. Japonya’da onsen kavramı sıcak su yani kaplıca anlamında kullanılır. Bilindiği üzere Japonya’da volkanik hareketler oldukça fazladır. Ve bu volkanik hareketler yüzyıllar sonucunda doğal bir sıcak su kaynağı olan onsenleri doğurmuştur. Yaklaşık olarak 1700 civarında doğal onsen Japonya’da faaliyet halindedir. Onsenler kırsal veya kentsel kimi bölgelerde faaliyet halindedir. Japonlar özelikle tatil ve boş zamanlarında şehirden ve yoğun iş hayatından uzaklaşmak ailecek onsenlere giderek buralarda tatilin tadını çıkarmaktadırlar.  Bu şehirden uzaklaşma amacı onsenlerin daha çok kırsal kesimlerde faaliyet göstermesine sebebiyet vermiştir. Japonlar bu onsenlere giderek hem tatil amacıyla hem de vücudun temizlenmesi ve sağlık amacıyla yıkanmaktadır. Onsenler magnezyum, kalsiyum, birçok element ve mineraller yönünden zengindir. Bu durum onsenlerin diğer tatil yerlerine oranla daha fazla tercih edilmesinin sağlamıştır. Onsenler Japonya’ya giden turistlerce de oldukça merak edilip ziyaret edilmektedir.
Onsen Kuralları
Onsenlerin kendilerine özgü kuralları vardır. Ve bu kurallar onsenleri farklı bir kaplıca ürü olarak karşımıza çıkarır. Kurallardan bahsetmek gerekirse, öncelikle müşterilerin girişte ayakkabılarını çıkarmaları gerekmektedir. Daha sonra erkek müşteriler mavi perdeli soyunma odalarına, bayan müşteriler ise kırmızı perdeli soyunma odalarına geçerler. Müşterilerin üzerinde sadece havlu kalır. Onsene girmeden önce müşterilerin yıkanıp iyice temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü onsen içerisinde sabun, şampuan veya herhangi bir temizlik aleti kullanılamamaktadır. Onsenlere sadece havlu kullanıp çıplak olarak girilmektedir. Kimi onsenlere ayrı olarak girilirken kimi onsenlere karışık olarak girilebilmektedir. Ayrıca sadece Japon ziyeretçileri kabul eden onsenlerde mevcuttur. Dikkat çeken başka bir kural da onsene girerken müşterinin vücudunun hiçbir yerinde dövme olmaması gerekmektedir varsa dahi bir şekilde bu dövmenin kapatılması gerekmektedir. Aksi takdirde onsene girmesine izin verilmemektedir. Ayrıca onsendeki huzuru ve sükuneti korumak için bağırmalara ve çağırmalara izin verilmemektedir.
En Çok Tercih Edilen Onsenler
Japonya’da çok fazla onsen bulunmaktadır. Fakat bazı onsenler hizmet kalitesi olarak ve diğer onsenlerde ayrılan yönleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Bu belli başlı onsenleri saymak gerekirse:
Kurokawa onsen
Kusatsu Onsen
Sukayu Onsen
Kinosaki Onsen
Tagaragawa Onsen
Hakone Onsen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir