Saç Bakım Yağları

Geçmiş dönemlerden itibaren özellikle kadınlar için önemli güzellik anlayışlarından biridir saçlar. Bu nedenle de saçlara yönelik çeşitli bakımı için çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda doğal ürünler ön plana çıkar. Bu doğal ürünlerin başında da bitkisel yağlar yer almaktadır.Saç Uzatmak İçin Kullanılan Yağlar

Sarımsak yağı, yılan yağı, defne yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, susam yağı, argan yağı, nane yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, kamelya yağı, susam yağı, kekik yağı, çam terebendin yağı, buğday yağı, jojoba yağı, fındık yağı, keten yağı, menekşe yağı, hindistan cevizi yağı, avakado yağı

Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Tatlı badem yağı, ardıç yağı, biberiye yağı, çörekotu yağı, hint yağı, ısırgan tohumu yağı, okaliptüs yağı, limon yağı, aynı zamanda saç uzatmak için kullanılan yağlar da dökülmelere karşı kullanılabilmektedir.

Çam Terebendin Esansı

Saç ve saç köklerini besleyerek saçların koparak dökülmesini önler. Kepeği azaltır. Saçlardaki gücü ve parlaklığı artırır. Şampuana katılarak kullanıldığı takdirde şampuandaki kimyasalların etkisini en aza indirger. Saçlardaki yağlanmaları azaltır.

Buğday Yağı

A, E ve D vitamini açısından zengindir. Yıpranmış saçları onarmak amacıyla kullanılmaktadır. Saçların nemlendirerek dökülmeleri önler.

Jojoba Yağı

Saç derisi ve saç köklerini besleyerek güçlendirir ve kırılmalara karşı dayanıklı hale getirir. Saçın uzamasını ve gürleşmesini sağlar. Aynı zamanda egzama, sedef ve aç bitiği gibi sorunlarda da çözüm olarak kullanılmaktadır. Jojoba yağı kuru saçları güçlendirmek ve nemlendirmek için de kullanılmaktadır. Saçı yumuşattığı için ve saçtaki düğümleri açmayı kolaylaştırdığı için şampuanların içine karıştırılarak da kullanılabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı tekli doymamış yağ ve E vitamini açışından oldukça zengindir. Bu içerikleri sayesinde saçlardaki parlaklığı artıran ve saçın kolay kırılmasını önleyen bir yapıya sahiptir. Saça esneklik kazandırır.

Keten Yağı

Omega 3 içeren yapısı ile saçtaki hasarın onarılması ve saçın güçlenmesi ve saçların parlaklıklarının artmasını sağlar.

Biberiye Yağı

Saç kırıkları ve saç köklerini güçlendirmektedir. Aynı zamanda biberiye yağı içinde barındırdığı kafeik ve rozmarinik asitler sayesinde saça hacim sağlar ve saç derisini besleyerek kaşıntıyı ve kuruluğu yok eder. Biberiye yağı aynı zamanda kepeği de önlemektedir

Argan Yağı

Argan yağı içerisinde B ve E vitamini içermektedir. Bu vitaminler ile saçın onarılması ve korunması için bir çeşit kaplama görevi görmektedir. Saç dökülmesini önleyerek saça canlılık ve parlaklık verir.

Fındık Yağı

Saçlarda kepek oluşumunu önleyerek, saçlara parlaklık ve canlılık verir. B1, B2. B6 ve E vitamini bakımından zengindir. Bu sayede de saçları besler. Fındık yağı saçlara ek olarak ciltte de nem ve parlaklık kazanması amacıyla kullanılır.

Menekşe Yağı

Menekşe yağı ise kuru saçları nemlendirerek canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Aynı zamanda bu yağ saç dökülmesini de önlemektedir. Aynı zamanda kepeklenmeleri de önler.

Hindistan Cevizi Yağı

Hasarlı saçları onarmaya yarayan hindistan cevizi yağı; kepeğin azalması, saç kırıklarının önlenmesi ve saç gözeneklerinde ürün birikmesinin önlenmesine de yardımcı olur. Saçları besleyen hindistan cevizi yağı parlak ve kalın telli saç oluşumu için önerilmektedir. Saçları besler ve uzamasını kolaylaştırılır. Bu yağ potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi bileşenleri de içerisinde barındırmaktadır. Bu bileşenlerde saç için gerekli olan en iyi mineraller arasındadır.

Lavanta Yağı

Saçların uzamasını kolaylaştıran lavanta yağı, saçları besler ve saçların kılınmasını, dökülmesini önler. Lavanta yağının en önemli faydalarından biri ise saç derisindeki kan dolaşımını sağlar böylece saç diplerindeki saç diplerine giden oksijen miktarını artırır. Özellikle çocuklarda bitleri önlemek için de kullanıldı.

Badem Yağı

E vitamini ve mineral bakımından zengindir. Böylece saçları besleyerek, güçlendirir. Badem yağı aynı zamanda kirpikleri de besleyerek uzamasını ve güçlenmesini sağlar.

Nane Yağı

Saç kökü ve saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha güçlü ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Kamelya Yağı

Kamelya ağacı tohumlarından elde edilen bir yağ olmakla birlikte A, B, C ve E vitaminlerini de içermektedir. Özellikle Çin ve Japon kültüründe saç uzatmak için kullanılan bir yağ çeşididir.

Avokado Yağı

Nerede kullanılmak istenirse istenilsin seçilen bölgeyi iyileştirici bir özellik gösterir. Avokado yağı doymamış yağ ve E vitamini bakımından zengindir. Saçları güçlendirir ve besler. Saç kırılmalarını önler.
Bu yağlar ayrı ayrı kullanılabileceği gibi istenilen yağlar aynı ölçülerde karıştırılarak da kullanılabilir.Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.