Saç Dökülmesi Neden Olur, Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Nedir?
Sağlıklı bir bireyin saç derisinde ortalama saç adedi 100 bin adettir. Ve erişkin bir bireyde yıkanma ve taranma şekline bağlı olarak günlük ortalama olarak 100 – 150 adet saç teli dökülmektedir. Sağlıklı bir bireydeki saç dökülmesi yılda 3 defa ve 2 aylık süreler halinde görülmesi durumunda normal olarak değerlendirilmekle birlikte fazla olduğu durumlarda ciddi bir rahatsızlık belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Saç dökülmesi; saç dökülmesini tetikleyen neden ortalama 3 – 4 ay sonra ortaya çıkan ve tedavi sürecinin ardından 6 – 12 ay sonra da saç normal rutinine dönebilmektedir. Saçın ömrünü genel olarak üçe ayırmak mümkündür. İlk evre en uzun süren evre olan büyüme evresidir. Saç ortalama olarak ayda 1 cm uzamaktadır. Ve bu evrenin tamamlanmasının ardından ise saç birkaç hafta sürecek olan dinlenme sürecine girecektir. Ortalama olarak 2 – 3 hafta sürmesinin ardından saç son evre olan dökülme evresine geçe ve ömrünü tamamlayan saç telleri dökülür. Her saç teli ortalama olarak 4 ile 6 yıl arasında yaşamaktadır.
Erkeklerde genel itibari ile üçte ikilik bir kısmında 60 yaş sonrasında saç dökülmesine rastlanır. Alın kısmında M şeklinde bir çizgi ortaya çıkar. Buna erkek tipi saç dökülmesi denir. Kadın tipi saç dökülmesinde ise erkek tipinden farklı olarak M şeklinde bir çizgi ortaya çıkmaz. Daha çok saç ayrım eri genişleme gösterir. Saç kıran tipi dökülmeler aniden ortaya çıkan ve değişik boyutlarda olan ve saçsız alanlarda daha çok kendini gösterir.Çocuklarda Saç Dökülmesi

Yaşanan saç dökülmesi sorunları ilerleyen yaşlarda görülen bir rahatsız olmakla birlikte psikolojik, stres kaynaklı ya da bazı hastalıklardan dolayı çocuklarda da görülebilmektedir. Ve çocuklarda saç dökülmesinin en yaygın nedeni ise saç kıran adı ile bilinen bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecinde geç kalınması durumunda ise tüm saçların kaybına dahi yol açabilmektedir. Kız çocuklarında saçların aşırı sert taranması ya da çok sıkı bir biçimde toplanması da dökülmelere yol açabilmektedir. Aynı zamanda saç koparma diye de bilinen bir rahatsızlık da saç dökülmesine yol açmaktadır. Ancak çocuklarda görülen saç dökülmesi bunlarla kısıtlı olmamakla birlikte yetişkinlerde olduğu gibi vitamin eksikliği, hormon kaynaklı da olabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Genetik; günümüzde bazı hastalıklarında nedeni olabilen genetik yapı saç dökülmesinde de etken olabilmektedir.
Kullanılan bazı ilaçlar; vücutta oluşan rahatsızlıklar sonucu kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesine yol açmaktadır.
Hormonal denge; vücuttaki hormonal dengenin bozulması sonucu da saç dökülmesine neden olmaktadır.
Sağlıklı beslenmemek; dengeli ve düzenli olarak beslenmemek de saç dökülmesi nedenlerindendir.
Anlık durumlar; ani olarak gelişen ve yoğun olarak stresli durumlarda saç dökülmesine neden olmaktadır.
Saç dökülmesinin diğer nedenlerine bakmak gerekirse; mevsimsel değişiklik, stres, demir eksikliği, kimyasal maddelere maruz kalınması kıl gelişimindeki bozukluklar, gibi nedenler arasındadır. Aşırı A vitamini, protein ve B vitamini eksikliği, lupus, anemi, hipotiroidizm, otoimmüne bağlı ve aşırı kilo kaybına bağlı kilo olarak da saç dökülmesi olabilmektedir. Tiroit hormonlarının az çalışması, çinko, D vitamini eksikliği ve kimi durumlarda diş çürükleri kaynaklı saç dökülmeleri de görülmektedir. Bağışıklık sistemi de saç dökülmesinde etkin olmaktadır. Bunun nedeni ise fazla aktif olan bağışıklık sistemi saç kırana neden olmasıdır.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi yapılabilmesi için öncelikle tedavi öncesi saç dökülmesinin nedenine ilişkin doğru teşhis yapılması gerekmektedir. Saç dökülmesine karşı yapılabilecek en önemli çözüm yollarından birisi saçları güçlendirerek saç dökülmesine karşı direnç kazanmasını sağlamak yönünde olmalıdır. Saç dökülmesi tedavisinde uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ilaç tedavisi uygulanmasıdır. Saç mezoterapisi uygulaması da bir diğer yöntemdir. Saçların büyüyüp, gelişmesini sağlamak amacıyla saçın ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin gibi düzenleyici maddelerin mikro iğneler aracılığıyla saçlara enjekte edilmesidir. PRP saç terapisi ise saç sorunu yaşayan bireylerin en etkin sonuç aldığı yöntemdir. Bu tedavi yönteminde ise saç köklerinin beslenmesini sağlayacak kısmın ayrılarak dökülen bölgeye enjekte edilmesi ile ilerler. Bu yöntem genetik saç dökülmelerinde etkin sonuçlar doğurmaktadır. Saç ekimi; uygulanan bu yöntem ise özellikle erkek tipi saç dökülmesi görülen kişilerde uygulanmaktadır.

Sağlıklı ve Dökülmeyen Saçlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinçsiz ve ani diyetlerden uzak durulması gerektiği gibi beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Kişi mümkün olduğunca fast food tüketiminden kaçınmalıdır. İnsanların yaşam düzeninde etkin bir yere sahip olan uyku da saçlar için önemlidir. Bu nedenle uyku düzenine dikkat edilmelidir. Kişi mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmalı ve vitamin, çinko, bakır içeren ürünler tüketmeye özen göstermelidir. Birçok hastalığa ve rahatsızlığa neden olan alkol ve sigara tüketiminden de kaçınılmalıdır. Antioksidan olarak sınıflandırılan gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir. Aşırı A vitamini almaktan kaçınılmalı, protein ve B vitamin grubunun alınmasına özen gösterilmelidir. Her gün saç yıkanması zararlı olduğu gibi ortalama 2 – 3 günde bir yıkanmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şampuanın oh değerinin 5.5 olması gerektiğidir. Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır.One thought on “Saç Dökülmesi Neden Olur, Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

  1. Uzun zamandır dökülme sorunum var ve artık çok yoruldum sürekli farklı ürünler karışımlar denedim bazıları daha çok döktü ilklerde bu sebeple araştırmaya başladım her yer de saçlarımdaki dökülme dursun ve açıklıklar kapansın diye sürekli liquid keratini duyuyordum en sonunda almaya karar verdim keşke ilk duyduğum sıralar alsaydım saçlarımda dökülme denen bir şey kalmadı ve küçük küçük saçlar çıkıyor şuan çok memnunum dökülme setinden hızlı bir şekilde de uzatıyor ikisi bir arada yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir