Sigaranın İnsan Vücuduna Zararları Nelerdir ?

Sigaranın İnsan Vücuduna Zararları Nelerdir ?

Sigara insan sağlığına son derece zararlı olduğu bilinmesine rağmen ülkemizde birçok kişinin yoğun olarak kullanmış olduğu zararlı bir maddedir. En yaygın olarak görülen zararları arasında akciğer kanseri, gırtlak kanseri, dil ve damak kanseri geliyor. Ayrıca bu hastalıkların haricinde birden fazla hastalığa daha kapı açtığı biliniyor. Uzun yıllar boyunca sigaranın zararları konusunda birbirinden farklı çalışmalar yürüten uzmanlar bu konuda yenilikçi çalışmalarına devam ediyorlar. Çünkü ülkemizde sigara kullanım yaşının 12′ ye düştüğü görülüyor. Geri dönüşümü mümkün olmayan hastalıklara sebebiyet vermesi sigaranın en büyük etkilerinden bir tanesi olmuştur.
sigaraninzararlari

Genel Olarak Zararları Nelerdir ?

En önemlisi bulunduğunuz ortamda kötü bir kokunun hızla yayılması ve ağır kokunun odaya çökmesidir. İnsan vücudu üzerinde göstermiş olduğu ciddi hastalıkların en başında kişi cildindeki değişikleri gözlemleyerek anlayabiliyor. Kişinin cilt yapısı bozulduğu için ciltte kararma ve yaşlılık belirtileri ortaya çıkıyor. Dişlere bıraktığı ağır hasardan ötürü dişlerde sararma, çürüme ve daha birçok diş hastalıklarını oluşturuyor. Ağızda tat alma eksikliği yarattığı için kişi kısa zaman içerisinde yediği yiyeceklerden tat alamaz hale geliyor. Kişinin nefes borusu ve gırtlağında ciddi oranda tahribat yaratan sigara kısa zaman içerisinde kansere yakalanma riski oluşturuyor. Özellikle kalp damaları sigaranın zararlarından en fazla etkilenen organdır. Kalp damarları uzun süreli sigara kullanımında tıkanarak kalp krizi riskini ortaya koyuyor. Belirtileri arasında tansiyon yükselmesi ve el ayaklarda titreme gibi işaretler verebiliyor. Erken yaşta bunama, beyinde felç ve hücrelerin ölümü gibi ciddi rahatsızlıklar oluşturabiliyor. Gözlerde görme bozukluğu oluşturan sigara kısa zaman içerisinde kişileri gözlüklü bir hayata muhtaç kılıyor. Birçok kişide görülen hastalıklarda en önemlisi akciğer kanseri olarak biliniyor. Çünkü akciğer kanseri ülkemizde çok yaygın ve her üç kişiden birinin yakalanabildiği bir hastalık çeşididir.
sigaraomur

Sigara Sonuçlarını Ne Zaman Gösterir?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sigara sonuçlarını hemen gösteren bir madde değildir. Kişilerin kısa dönem içerisinde sigara kullanmaları hemen bir rahatsızlık ile mücadele içerisine girecekleri anlamına gelmiyor. Sigara uzun vadede geri dönüşümü olmayan hastalıklara sebebiyet veriyor. Bu duruma kişinin yıllar boyunca içtiği günlük paket miktarı ve içilen yıl süresi doğrudan etki ediyor. Sigara içerisinde milyonlarca kimyasal zararlı madde barındırıyor.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir