SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI

Sindirim sistemi; en kısa ifadeyle ağızdan başlayan ve anüse varan besinlerin vücut yapı parçalarına ayrılması ve ihtiyaç duyulmayan noktaların dışkı haline getirilerek vücuttan çıkışının sağlanması gibi işlemleri yürüten sistemi ifade etmektedir. Sistemi oluşturan organlar arasında ağız, yutak, yemek borusu, mide bağırsaklar ve anüs yer almaktadır. Bu organlarda ortaya çıkacak hastalıklar genel itibariyle sindirim sistemi hastalıkları olarak anılmaktadır.

Reflü;

kişinin mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri kaçmasıyla oluşan spesifik bir hastalık olmaktadır. Kısa süren ve yemek borusu üzerinde ciddi bir probleme neden olmamasına bağlı olarak çoğunlukla fark edilmemektedir. Ancak yaşanan rahatsızlık gün içerisinde çok sık olarak tekrarlanması, uykuda tekrarlanıyorsa durum önemli bir boyuta ulaşmaktadır. Bu durum patolojik reflü olarak değerlendirilmektedir. Söz konusu ortamın oluşmasında etken olan ana nokta yemek borusu ve midenin birleşim bölgesinde yer alan kapakçık sisteminde yaşanan gevşeklik durumunu ifade etmektedir. Mide sıvısının yüksek asit değerinde olması patolojik reflü, yemek borusu üzerinde ülser veya erozyon benzeri rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Aynı zamanda yanma hissi, yutmada güçlük, ağızda asitli sıvı gelmesi durumu genel olarak görülen durumlar yer almaktadır. Reflü tedavisinde kilo kontrolü sağlamak, gereken yaşam tarzının benimsenmesi gerekmektedir. Beslenme planlanması, ilaç kullanımı ve gerekli durumlarda cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır. tedavi edilmemesi durumunda yemek borusunun alt uç kısımlarında darlıklar oluşabilmektedir.

Gastrit;

midede gerçekleşen bir hastalıktır. Midenin mukozal doku kısmında gerçekleşen inflamasyon sonucunda gerçekleşmektedir. Hastalık akut gastrit ve kronik gastrit olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Hastalığın oluşmasının en genel nedeni ise çeşitli bakterilerden kaynaklanmaktadır. Hastalığa neden olan bakteriler gıda yoluyla vücuda girmesiyle mideye ulaşması sonucunca hastalığı oluşturan iltihapların oluşmasına neden olmaktadır. Hastalıkta genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Mide ülseri;

diğer adıyla gastrik ülser olarak isimlendirilmektedir. Mide dokusunda gerçekleşecek olan ve farklı sebeplere bağlı olarak mide sıvısı ve sindirim salgıları sebebiyle hasar meydana gelmiş yaraların oluşması nedeniyle oluşmaktadır. Olay on iki parmak bağırsağında da gerçekleşebilmektedir. Hastalığın oluşmasında en genel neden çeşitli bakteriye bağlı olarak gelişebilmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda mide dokusunda delinme ve bunun sonucunda karın boşluğunda sıvı birikimine neden olmaktadır. Hastalığın tedavi edilmesi sürecinde diyet ve ilaç kullanımı gerçekleşmektedir. Gerekli durumlardayse cerrahi müdahaleler görülmektedir.

Hazımsızlık;

karnın üst kısmında görülecek olan şişkinlik, baskı hissiyatı ve ağrı gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Çoğunlukla öğün sonralarında devamlı hissedilen hazımsızlık hissini ifade etmektedir. Başlı başına çıkan bir hastalık olmaktan ziyade ülser, safra kesesi ve benzeri hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkla karşılaşılan kişiler öğünlerinde azaltma, az miktarda ve sıklıkla beslenmeye yönelik beslenme alışkanlığı edinmelidir. Doktor tarafından gerekli görülen noktalarda ilaçla tedavi süreci uygulanacaktır.

Kabızlık, ishal;

bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve dışkılama miktarının 3 veya daha az sayıya inmesinden kaynaklanmaktadır. Hastalığı yaşamakta olan kişinin karın kısmında şişkinlik, ağrı veya rahatsızlık hissi görülmektedir. Hastalığın oluşmasında gereken miktarda sıvı tüketilmemesi, lifli besinlerin tüketiminin yeteri kadar olmaması, gereken oranda sebze ve meyve tüketilmemesi ve gereken hareket miktarının olmaması kabızlığın oluşmasında neden olabilmektedir. İshal kabızlığın aksine bir gün içerisinde 2 veya daha çok olacak şekilde normal olması gerekenden daha yumuşak ya da sıvı formda dışkılama şeklinde görülmektedir. Hastalık bağırsaklarda oluşacak olan enfeksiyon dolayısıyla oluşacak olan ve beslenme alışkanlığında bozulmalar veya sindirimle alakalı hastalıkların belirteci olarak ortaya çıkabilmektedir. Beslenme düzeninin sağlanarak enfeksiyonun var olması durumuna göre tedavi süreci belirlenmektedir.

Ülseratif kolit, crohn hastalığı;

iltihap hastalığı olarak değerlendirilebilmekte ve crohn hastalığı tüm sindirim sistemi üzerinde görülebileceği gibi çoğunlukla ince bağırsak ve kalın bağırsakta görülmektedir. Hastalık kişinin hayatını tehdit edebilecek olan boyutlara ulaşmaktadır. Ülseratif hastalığıysa söz konunu hastalığa benzer bir hastalıktır. Kişinin vücudunun kendi hücrelerine karşı bağışıklık sistemini aktif etmesi sonucu bağırsakta çeşitli yaraların oluşmasıyla kendisini göstermektedir. Bu hastalıkların tedavisi de diğer sindirim sistemi hastalıklarında olduğu gibi kişinin beslenme şeklinin değiştirilmesi yer almaktadır. Aynı zamanda gereken durumlarda ilaç tedavisine başvurulabilmektedir.

Kanserler;

sindirim sistemi organlarının bir veya daha fazlasında gelişecek olan kötü huylu tümörler tarafından oluşmaktadır.

Pankreas iltihabı;

çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan ve çeşitli boyutlarda zararlara neden olan bir hastalıktır. Hastalık akut veya kronik olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Hemoroid;

kalın bağırsağın bitimindeki anüste bulunan damarsal yapının şişmesi ve büyümesi şeklindeki bir tür hastalıktır. İç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanama, ağrı, makatta şişlik, ıslaklık hissi ve kaşıntı gibi belirtiler göstermektedir.

Karaciğer hastalıkları;

siroz, sarılık, kist ve tümör gibi hastalıklardan oluşmaktadır. Karaciğerde ciddi probleme neden olan hastalıklar organın görevini yerine getirmesini engellemektedir.

Safra kesesi hastalıkları;

oluşacak olan taşlar kesenin tıkanması veya safra akımını engellemektedir. Bu da kesede iltihaplanmaya neden olmaktadır. Söz konusu taşlar gereken durumlarda cerrahi operasyon gerektirmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir