Yatsı namazı nasıl kılınır, yatsı namazı kaç rekat, yatsı namazı kılınışı

Gönderi Tarihi: 16.06.2024

Yatsı namazı sırasıyla 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ardından iki rekat son sünnet ve 3 rekat da vitir namazı olmak üzere toplam 13 rekat olarak kılınmaktadır. Beş vakit namazın sonuncusu olarak bilinmektedir. Namazın önemini bilen Müslüman alemi müminin miracı olan namazı kılabilmek için çalışmaktadır. Beş vakit namaz gün içerisinde kılınan ve farz olarak Müslüman alemine verilmiş olan bir borçtur. Bu beş vakit namazın sonuncusu da gün içerisindeki yatsı namazıdır.

Yatsı Namazı Kaç Rekat?

Yatsı namazı kaç rekat denildiğinde dört rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, sonra iki rekat son sünnet ve 3 rekatta vitir vacip namazı olmak üzere toplam 13 rekat olarak kılınmaktadır. Bu konuda şunu da bilmek gerekir ki bazı yerlerde bu konuda 10 rekat olarak yazmaktadır. Bu bilgi yanlıştır. Yatsı namazı vitir vacip namazı ile birlikte kılınmalıdır.

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı nasıl kılınır denildiğinde öncelikli olarak bilinmesi gereken elbette ki her namazda olduğu gibi öncelikli olarak abdesti alınması durumudur. Abdest alındıktan sonra kıbleye doğru durularak niyet edilir. ”Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının 4 rekat sünnetini kılmaya” diye niyet edebiliriz. Bundan sonra tekbir ile namaza başlanır. Öncelikle Besmele ile Subhaneke duası okunduktan sonra Euzu besmele çekilir. Fatiha Suresi okunur sonrasında Kur’an’dan bir sure okunarak rüku ve secdeye gidilir. Ayağa kalkıldıktan sonra kıyama durulur ve besmele çekilir.

Fatiha suresini okuduktan sonra tekrar Kur’an’dan bir sure okunur. Rükuya ve secdeye gidilir. Secdeye gidildikten sonra oturarak Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları okunur. Sonrasında ayağa kalkıldıktan sonra besmele ile subhaneke okunur ardından Euzu besmele çekerek Fatiha Suresi ve Kur’an’dan bir sure okunur. Tekrar rüku ve secdeye gidilerek ayağa kalkılır. Ayağa kalkıldıktan sonra besmele çekilir. Fatiha Suresi ve Kur’an’dan bir sure okunur. Rüku ve secdeye gidildikten sonra oturarak Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. ”Esselamu aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce sağa sonra sola selam verilerek namaz tamamlanır.

Yatsı namazı farzı

Dört rekat farzı kılmak istediğinizde tekrar niyet etmek gerekmektedir. Sünnet kılındıktan sonra farza niyet edilir ve Allahu Ekber diyerek tekbir alınır. Sonrasında Besmele ile Sübhaneke, Euzu besmele, Fatiha ve Kur’an’dan bir sure okunarak rüku ve secdeye gidilir. Ayağa kalkıldıktan sonra besmele çekilir ve tekrar Fatiha suresi ile Kur’an’dan bir sure okunur. Rüku ve secde yapıldıktan sonra oturarak Ettehiyyatü okunur. Ayağa kalkılarak tekrar kıyama durulur ve besmele ile birlikte bir Fatiha suresi okunarak rükuya gidilir. Sonrasında secdeye gidilir ve ayağa kalkılır. Besmele çekilerek Fatiha Suresi okunur. Rüku ve secdeye gidilir. Oturduktan sonra Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Esselamu aleyküm ve rahmetullah diyerek sağa ve sola selam vererek namazın farzı tamamlanmış olur.

Yatsı namazı son iki sünneti

Yatsı namazının iki rekat son sünnetini kılmak için tekrar niyet etmek gerekmektedir. Bundan sonra Allahu Ekber diyerek iftitah tekbiri alınır. Namaza başlanır. Besmele ile Subhaneke okunduktan sonra Euzu besmele çekilir. Fatiha Suresi ve Kur’an’dan bir sure okunarak rüku ve secdeye gidilir. Tekrar ayağa kalktıktan sonra besmele çekilir. Fatiha ve Kur’an’dan bir sure okunur. Rüku ve secde tamamlandıktan sonra oturarak Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunarak selam verilir ve namaz tamamlanır.


İlginizi Çekebilir: İnternetten para kazanmak mümkün mü? Reklam izle para kazan uygulamaları hakkında şok gerçekleri okumak için TIKLAYIN
Sadece bir cep telefonu ve internet bağlantısıyla oyun oynayarak ayda ne kadar para kazanabilirsiniz merak ediyor musunuz? Para kazandıran oyunları öğrenmek için TIKLAYIN
Evde para kazanma yolları hakkında ilginç ve gerçek yöntemleri öğrenmek ister misiniz? Evde çalışarak nasıl para kazanırsınız? Öğrenmek için TIKLAYIN

Vitir namazı nasıl kılınır

Yatsı namazı vitir vacip için tekrar niyet edilir. Niyet ettim Allah rızası için bugünkü vitir namazını kılmaya diyebilirsiniz. Bundan sonra Allahu Ekber diyerek iftitah tekbiri alınır ve eller bağlanır. Besmele ile Sübhaneke okunduktan sonra Euzu besmele çekilir. Fatiha Suresi ve Kur’an’dan bir sure okunur. Rüku ve secde işlemleri tamamlanır. Kıyama geçilir. İkinci rekatta besmele Fatiha ve Kur’an’dan bir sure okunur. İki defa secdeye gidilir ve oturuşa geçilir.

Oturuşta Ettehiyyatü okunur. Allahu Ekber diyerek kıyama geçilir. Besmele çekilir. Fatiha Suresi ve Kur’an’dan bir sure okunur. Sonrasında Allahu Ekber diyerek tekbir alınır. Kunut duaları okunur. Allahu Ekber diyerek rükuya ve sonrasında secdeye gidilir. Oturuş durumunda Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena Atina duaları okunur ve sonrasında selam verilerek tesbihata geçirir. Yatsı namazı böylece tamamlanmış olur. Yüce Rabbim dualarımızı ve namazlarımızı kabul etlesin inşallah.