Almanca Perfekt, Das Perfekt – Almanca’da Di’li Geçmiş Zaman

  Almanca Perfekt, Das Perfekt – Almanca’da Di’li Geçmiş Zaman

  Özlü Sözler

  Almanca Perfekt konu başlıklı bu dersimizde Almanca’da Das Perfekt konusunu inceleyeceğiz.
  Perfekt de Präteritum gibi -di’li geçmiş zaman demektir.Bildiğiniz gibi geçmiş zaman cümleler geçmişte yapılıp bitmiş olan eylemleri anlatır.
  Almanca’da Perfekt ile Präteritum arasında belirli farklar vardır; Präteritum genellikle yazı dilinde kullanılır, deyimlerde kullanılır, masallarda, roman veya hikayelerde çok kullanılır, Perfekt ise konuşma dilinde kulanılır, roman, hikaye gibi eserlerde kullanılmaz.
  Bu iki zaman da -miş’li geçmiş zaman hariç olmak üzere yerine göre tüm geçmiş zamanları ifade edebilir.
  Mesela “çalıştım” , “çalışırdım” , “çalışıyordum” gibi zamanları karşılayabilirler, fakat “çalışmış” , “çalışmışım” gibi -miş’li zamanlar için kullanılmazlar.

  Almanca Perfekt

  Bugüne kadar Almanca’da şimdiki zaman (Präsens) ve -di’li geçmiş zaman (Präteritum veya Imperfekt de denir) konularını incelemiştik.

  Daha önceki derslerimizde gördüğümüz gibi, Präteritum ve Präsens zamanlarında cümleler aşağıdaki gibi kuruluyordu:

  Präteritum ve Präsens Cümle Kalıbı : ÖZNE FİİL DİĞER ÖĞELER

  Fakat Perfekt (-di’li geçmiş zaman) için bu sıralama değişmektedir.Almanca Perfekt’te kulanılan kalıp aşağıdaki gibidir:

  Perfekt Cümle Kalıbı : ÖZNE YARDIMCI FİİL DİĞER ÖĞELER  ESAS FİİL

  Görüldüğü gibi burada daha önceki derslerimizde görmediğimiz yardımcı fiil kavramı ortaya çıkmaktadır.O halde şimdi Almanca’da yardımcı fiiller hakkında bilgiler verelim.

  Almanca’da Yardımcı Fiiller

  Almanca Perfekt cümle kurulumunda iki yardımcı fiil kullanılır, bunlar; HABEN ve SEIN yardımcı filleridir.
  Bu filler yardımcı fiil olarak kullanıldıklarında bir anlam ifade etmezler, dolayısıyla Türkçe’ye çevrilemezler.Ancak asıl fiil olarak da bu kelimelerin kendilerine has anlamları vardır.

  Almanca’da Perfekt yapılırken bu fiillerin şimdiki zamana göre (Präsens) çekimleri kullanılır.(Bu kural kafanızı karıştırmasın, ek bilgi mahiyetinde verdik, bilmeniz yeterli)
  Şimdi bu fiillerin şimdiki zamana göre çekimlerini verelim.

  Almancada Haben ve Sein Çekimleri

  ALMANCA HABEN VE SEIN FİİL ÇEKİMİ
  ŞAHISLARHABENSEIN
  ben / ichhabebin
  sen / duhastbist
  o / er/sie/eshatist
  biz / wirhabensind
  siz / ihrhabtseid
  onlar / siehabensind
  siz / Siehabensind
  Yukarıdaki tabloda Almanca Perfekt‘te kullanılan haben ve sein yardımcı fiilerinin şahıslara göre çekimleri verilmiştir.

  • Yardımcı fiil cümlenin öznesine göre belirlenecektir, örneğin öznesi birinci tekil şahıs yani “ich” olan bir cümlede yardımcı fiil olarak ya “bin” ya da “habe” kullanılacaktır.
  • Öznesi ikinci çoğul şahıs yani “ihr” olan bir cümlede ya “habt” ya da “seid” kullanılacaktır.
  Almanca’da Perfekt ile kurulmuş bir cümlede bu yardımcı fiillerin özneye göre çekimlenmesi zorunludur, yukarıdaki tablo ezberlenmelidir, çünkü perfekt ile yapılan cümlelerde özne-yardımcı fiil uyumluluğu söz konusudur.

  Esas fiil ise (partizip perfekt) şahıslara göre değişmez, tüm şahıslar için aynıdır (aşağıda göreceğiz).Dolayısıyla Perfekt zamanda kurulan cümlelerde özne-yardımcı fiil uyumluluğu vardır.

  Madem ki Perfekt’te özneden sonra yardımcı fiil kullanacağız ve karşımızda “haben” ve “sein” olmak üzere iki tane yardımcı fiil var, bu durumda “haben” mi kullanacağız yoksa “sein” mi?

  Haben veya sein yardımcı fiilerinden hangisini seçeceğiz? Neye göre seçeceğiz?
  Bu sorulara cevabımız şudur: Perfekt’te hangi yardımcı fiili kullanılacağımızı esas fiile bakarak belirleriz.

  Bazı fiillerle haben kullanılır, bazılarıyla sein kullanılır.Hangi yardımcı fiili kullanacağımıza, kuracağımız cümlenin esas fiiline bakarak karar veririz.

  Genel olarak Perfekt’te en çok kullanılan yardımcı fiil “haben” dir. Özellikle düzensiz olan bazı fiillerle ise “sein” kullanılır.
  Hangi fiillerle sein, hangi fiillerle haben kullanacağımızı aşağıda yer alan fiil listesinde görebilirsiniz.
  Daha önce de söylediğimiz gibi, Almanca grameri yoğun ezber gerektiren bir yapıya sahiptir, dolayısıyla hangi fiillerle haben, hangi fiillerle sein kullanıldığını da ezberlemeniz gerekmekte.
  Burada küçük bir gruplama yapmak gerekirse; hal veya hareket değişimi (örneğin yukarıdan aşağı inmek, çıkmak, sağdan sola gitmek, ya da düz zeminde herhangi bir yöne ilerlemek gibi) anlam veren fiillerle “sein” kulanılır.

  En çok kullanılan düzensiz fiilleri anlamlarıyla beraber görmek, hangi fiilerle haben, hangi fiilerle sein kullanılacağını öğrenmek için buraya tıklayınız fakat konu hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle konuyu sonuna kadar okuyunuz.

  Almancada Esas Fiil Partizip Perfekt

  Partizip Perfekt, Perfekt zamanda cümle kurarken kullanılan fiilin özel bir halidir.
  Aynı zamanda ileride göreceğimiz Plusquamperfekt zamanını oluştururken de fiillerin Partizp Perfekt halini kullanacağız.

  Partizip Perfekt, bir fiilin şahısa göre çekimlenmiş hali değildir, fiile bazı ekler getirilerek elde edilen bir halidir ve Perfekt (-di’li geçmiş zaman)’ da cümle kurabilmek için fiillerin Partizip Perfekt hallerini ezberlemek lazımdır.

  Daha önceki derslerimizde gördüğümüz gibi Präsens yani şimdiki zamanda veya Präteritum’da bir cümle kurmak için fiilin köküne şahıslara göre değişen bazı ekler getiriyorduk, fakat Perfekt zamanda bu böyle değildir, Perfekt zamanda kurulan cümlelerde fiilin Partizip Perfekt hali kullanılır, mastar hali kullanılmaz ya da fiilin köküne şahıslara göre değişen ekler getirilmez.
  Partizip Perfekt, cümlede en sonda bulunur ve şahıslara göre değişmez.Perfekt zamanda cümle kurarken şahıslara göre değişen şey yardımcı fiildir, esas fiil (buradaki adıyla Partizip Perfekt) şahıslara göre değişmez, tüm şahıslar için tek hali vardır.Yani cümlenin öznesi esas fiili etkilememektedir.

  Gerçekte Partizip Perfekt fiile bazı ekler eklenerek meydana getirilir, fakat özellikle düzensiz fiillerde bu eklerin neye göre ekleneceği belli olmadığından dolayı, yani belirli bir kuralın olmamasından dolayı fiillerin Partizip Perfekt hallerini tek tek bilmek gerekir.
  Fakat düzenli fiiller için basit bir kural verilebilir, bu kuralı uygulayarak düzenli fiillerin Partizip Perfekt hallerini oluşturmak mümkündür.

  Düzenli fiillerin Partizip Perfekt’i şu kurala dayanılarak elde edilir:

  Almanca Partizip Perfekt : ge takısı Fiilin Kökü t takısı
  Örnekler:

  lieben” fiilinin kökü “lieb” dir.Bu fiilin Partizip Perfekt halini elde etmek için, kökün önüne ge ekleriz, kökün sonuna t ekleriz.

  Yani : ge lieb t ——

  Almanca Eğitim Merkezi
  Almanca Eğitim Merkezi
  www.almancax.com Almanca eğitim sitesi
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

   gerizekalıya anlatır gibi anlatmanıza gerek yoktu sırf uzun olsun diye aynı şeylerı değiştirip değiştirip yazmışsınız kısa anlatın öz anlatın kafayı yedim lan okurken gözlerim kanadı bi kerede anlayabiliyoruz!

   1. anonim dedi ki:

    haklısın ama acıklayıcı olması daha akılda kalıcı bi etki bırakıyo

   2. Feyz dedi ki:

    Sadece kendinizi düşünmeyiniz. Hiç bilmeyen kişilerde baz alınıyor. Emeğe saygı!!

   3. perfekt dedi ki:

    almanca perfekt konu anlatımı harika

  2. Furkan Sayın dedi ki:

   hocam allah razi olsun emegi gecen herkezden
   ben almanya yeni geldim aile birlesimi icin
   ve suan almanca kursuna basladim ‘
   fakat ögretmenimiz almanca anlattgi icin fazla kafma girmiyordu
   ama sizin sitenizi dun gordugumden beri cok mutlu oldum suan bu konuri isliyoruz
   ve daha iyi anliyorum

   emegi gecen herkeze cok tesekkur ederim allah razi olsun ..

  3. tugce dedi ki:

   Ich habe viele tiere cumlesini nasil perfekt yapabilirim?

   1. hakan karaagac dedi ki:

    Ich hatte viele tiere

   2. Anonim dedi ki:

    Ich habe viele Tiere gehabt.

  4. Anonim dedi ki:

   Bencede harika almanca sitesi burası

  5. aslı dedi ki:

   Tek kelimeyle muhteşem.Mükemmel bir bilgi aktarımı var süper.Yapanın ellerine sağlık.On numara

  6. fidan dedi ki:

   Almanca Perfekt konu anlatımı aynı zamanda Das Perfekt denir ki bunun da anlamı Almanca’da Di’li Geçmiş Zaman demektir.

  1 3 4 5