almanca eğitim seti

Almanca Das Perfekt – Almanca’da Di’li Geçmiş Zaman

Değerli Almanca öğrenen arkadaşlar, konuya girmeden önce sizlere çok önemli bir bilgi vermek istiyoruz.almancax.com eğitmenleri olarak sizler için çok değerli bir Almanca eğitim seti hazırladık.Hiç Almanca bilmeyenlerin dahi çok kolayca Almanca öğrenebileceği Almanca eğitim setimizde tam 3 adet kitap bulunuyor.Kitaplarımızdan ikisi ders kitabı, bir tanesi ise alıştırma kitabı.Ders kitaplarından her biri yaklaşık 100 sayfa.Alıştırma kitabımız ise 32 sayfa. Kitaplarımızı sizler için özenle hazırladık, konular sıfırdan başlıyor ve üniteler Türkçe açıklamalı olarak ayrıntılı bir şekilde açıklandı.Her bir ders kitabının kendine özel bir DVD'si var.DVD'lerin içinde 40 civarında FULL HD kalitesinde Türkçe konu anlatımlı Almanca ders videoları yer almakta, ayrıca birçok seslendirmeli Almanca hikayeler, powerpoint sunumları, Almanca öğretici filmler, kitabın interaktif formatı (alıştırmaları bilgisayarınızda çözebileceksiniz), testler ve oyunlar gibi yüzlerce yararlı içerik bulunmakta.Bütün bunların yanında setimizin içinde ayrıca 23 adet kelime kartı yer almaktadır.Kelime kartlarını da sizler için özenle hazırladık, 23 adet kelime kartında toplam 550 kelime ve 50 adet Almanca konuşma kalıbı yer almaktadır.Kelime kartları Türkçe-Almanca-İngilizce olarak arkalı önlü hazırlanmıştır.Böylelikle bu kartları İngilizce öğrenme esnasında da kullanabileceksiniz.Ayrıca 18 adet özet gramer kartları da setimizin içinde yer almakta.Arkalı önlü özet gramer kartlarımız pratik Almanca dilbilgisi ve en çok kullanılan konuları ihtiva etmektedir.Almanca öğrenme kitaplarımızın tüm sayfaları Almanya'da seslendirilmiştir.Ürünümüz hem lise öğrencilerinin Almanca derslerindeki başarılarını olağanüstü artırmakta hem de Almanca öğrenmeye yeni başlayan arkadaşlarımıza çok kolay ve anlaşılabilir bir biçimde Almanca öğrenme fırsatı sunmaktadır. Sizler için özenle hazırladığımız Almanca eğitim setimizde şu an kampanya vardır ve KARGO ÜCRETİ ALINMAMAKTADIR.ÜCRETSİZ KARGO fırsatından yararlanmak istiyorsanız siparişinizi hemen verebilirsiniz.Size göndereceğimiz Almanca eğitim setinin ücretini ise kapıda ödeme yöntemiyle yani ürünü teslim alırken ücretini kargo görevlisine vererek ödeme yapabilirsiniz.Almanca eğitim setimizi daha yakından incelemek veya satın almak için lütfen burayı tıklayınız Değerli arkadaşlar, Almanca eğitim setimizden çok memnun kalacağınızı almancax eğitmenleri olarak şimdiden garanti ediyoruz.
Şimdi yazımıza geçelim:

DAS PERFEKT (ALMANCA -Dİ'Lİ GEÇMİŞ ZAMAN)
 • I. ÖN BİLGİLER
Bugüne kadar Almanca'da şimdiki zaman (Präsens) ve -di'li geçmiş zaman (Präteritum veya Imperfekt de denir) konularını incelemiştik. Bu dersimizde Das Perfekt konusunu inceleyeceğiz. Perfekt de Präteritum gibi -di'li geçmiş zaman demektir. Geçmişte yapılıp bitmiş olan eylemleri anlatır. İkisinin arasında belirli farklar vardır; Präteritum genellikle yazı dilinde kullanılır, deyimlerde kullanılır, masallarda, roman veya hikayelerde çok kullanılır, Perfekt ise konuşma dilinde kulanılır, roman, hikaye gibi eserlerde kullanılmaz. Bu iki zaman da -miş'li geçmiş zaman hariç olmak üzere yerine göre tüm geçmiş zamanları ifade edebilir. Mesela "çalıştım" , "çalışırdım" , "çalışıyordum" gibi zamanları karşılayabilirler, fakat "çalışmış" , "çalışmışım" gibi -miş'li zamanlar için kullanılmazlar.
HERKES KOLAYCA ALMANCA ÖĞRENSİN DİYE ALMANCA EĞİTİM SETİNDE ŞOK KAMPANYA!
Eğitim setimizle sınavlara hazırlanın, başarınızla herkesi şaşırtın!
almancax tarafından hazırlanan Almanca Setimizi İncelemek ve Sipariş Vermek İçin Burayı Tıklayın
Daha önceki derslerimizde gördüğümüz gibi, Präteritum ve Präsens zamanlarında cümleler aşağıdaki gibi kuruluyordu:
ÖZNE + FİİL + DİĞER ÖĞELER
Fakat Perfekt (-di'li geçmiş zaman) için bu sıralama değişmektedir.Perfekt'te kulanılan kalıp aşağıdaki gibidir:
ÖZNE + YARDIMCI FİİL + DİĞER ÖĞELER +  ESAS FİİL
Görüldüğü gibi burada daha önceki derslerimizde görmediğimiz yardımcı fiil kavramı ortaya çıkmaktadır.
 • II. YARDIMCI FİİL
Perfekt'in yapılmasında iki yardımcı fiil kullanılır, bunlar; HABEN ve SEIN filleridir. Bu filler yardımcı fiil olarak kullanıldıklarında bir anlam ifade etmezler dolayısıyla Türkçe'ye çevrilemezler. Perfekt yapılırken bu fiillerin şimdiki zamana göre (Präsens) çekimleri kullanılır.(Bu kural kafanızı karıştırmasın, ek bilgi mahiyetinde verdik, bilmeniz yeterli) Şimdi bu fiillerin şimdiki zamana göre çekimlerini verelim.
ŞAHISLAR HABEN SEIN
ben / ich habe bin
sen / du hast bist
o / er/sie/es hat ist
biz / wir haben sind
siz / ihr habt seid
onlar / sie haben sind
siz / Sie haben sind
Yukarıdaki tabloda Perfekt'te kullanılan haben ve sein yardımcı fiilerinin şahıslara göre çekimleri verilmiştir. Yardımcı fiil cümlenin öznesine göre belirlenecektir, örneğin öznesi birinci tekil şahıs yani "ich" olan bir cümlede yardımcı fiil olarak ya "bin" ya da "habe" kullanılacaktır. Öznesi ikinci çoğul şahıs yani "ihr" olan bir cümlede ya "habt" ya da "seid" kullanılacaktır. Perfekt ile kurulmuş bir cümlede bu yardımcı fiillerin özneye göre çekimlenmesi zorunludur, yukarıdaki tablo ezberlenmelidir, çünkü perfekt ile yapılan cümlelerde özne-yardımcı fiil uyumluluğu söz konusudur. Esas fiil ise (partizip perfekt) şahıslara göre değişmez, tüm şahıslar için aynıdır (aşağıda göreceğiz).Dolayısıyla Perfekt zamanda kurulan cümlelerde özne-yardımcı fiil uyumluluğu vardır. Madem ki Perfekt'te özneden sonra yardımcı fiil kullanacağız ve karşımızda "haben" ve "sein" olmak üzere iki tane yardımcı fiil var, bu durumda "haben" mi kullanacağız yoksa "sein" mi? Haben veya sein yardımcı fiilerinden hangisini seçeceğiz? Neye göre seçeceğiz? Bu sorulara cevabımız şudur: Perfekt'te hangi yardımcı fiili kullanılacağımızı esas fiile bakarak belirleriz. Bazı fiillerle haben kullanılır, bazılarıyla sein kullanılır.Hangi yardımcı fiili kullanacağımıza, kuracağımız cümlenin esas fiiline bakarak karar veririz. Genel olarak Perfekt'te en çok kullanılan yardımcı fiil "haben" dir. Özellikle düzensiz olan bazı fiillerle ise "sein" kullanılır. Hangi fiillerle sein, hangi fiillerle haben kullanacağımızı aşağıda yer alan fiil listesinde görebilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi, Almanca grameri yoğun ezber gerektiren bir yapıya sahiptir, dolayısıyla hangi fiillerle haben, hangi fiillerle sein kullanıldığını da ezberlemeniz gerekmekte. Burada küçük bir gruplama yapmak gerekirse; hal veya hareket değişimi (örneğin yukarıdan aşağı inmek, çıkmak, sağdan sola gitmek, ya da düz zeminde herhangi bir yöne ilerlemek gibi) anlam veren fiillerle "sein" kulanılır. En çok kullanılan düzensiz fiilleri anlamlarıyla beraber görmek, hangi fiilerle haben, hangi fiilerle sein kullanılacağını öğrenmek için buraya tıklayınız fakat konu hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle konuyu sonuna kadar okuyunuz.
 • III. ESAS FİİL (PARTİZİP PERFEKT)
Partizip Perfekt, Perfekt zamanda cümle kurarken kullanılan fiilin özel bir halidir. Aynı zamanda ileride göreceğimiz Plusquamperfekt zamanını oluştururken de fiillerin Partizp Perfekt halini kullanacağız. Partizip Perfekt, bir fiilin şahısa göre çekimlenmiş hali değildir, fiile bazı ekler getirilerek elde edilen bir halidir ve Perfekt (-di'li geçmiş zaman)' da cümle kurabilmek için fiillerin Partizip Perfekt hallerini ezberlemek lazımdır. Daha önceki derslerimizde gördüğümüz gibi Präsens yani şimdiki zamanda veya Präteritum'da bir cümle kurmak için fiilin köküne şahıslara göre değişen bazı ekler getiriyorduk, fakat Perfekt zamanda bu böyle değildir, Perfekt zamanda kurulan cümlelerde fiilin Partizip Perfekt hali kullanılır, mastar hali kullanılmaz ya da fiilin köküne şahıslara göre değişen ekler getirilmez. Partizip Perfekt, cümlede en sonda bulunur ve şahıslara göre değişmez.Perfekt zamanda cümle kurarken şahıslara göre değişen şey yardımcı fiildir, esas fiil (buradaki adıyla Partizip Perfekt) şahıslara göre değişmez, tüm şahıslar için tek hali vardır.Yani cümlenin öznesi esas fiili etkilememektedir. Gerçekte Partizip Perfekt fiile bazı ekler eklenerek meydana getirilir, fakat özellikle düzensiz fiillerde bu eklerin neye göre ekleneceği belli olmadığından dolayı, yani belirli bir kuralın olmamasından dolayı fiillerin Partizip Perfekt hallerini tek tek bilmek gerekir. Fakat düzenli fiiller için basit bir kural verilebilir, bu kuralı uygulayarak düzenli fiillerin Partizip Perfekt hallerini oluşturmak mümkündür. Düzenli fiillerin Partizip Perfekt'i şu kurala dayanılarak elde edilir:
ge takısı + Fiilin Kökü + t takısı
Örnekler: "lieben" fiilinin kökü "lieb" dir.Bu fiilin Partizip Perfekt halini elde etmek için, kökün önüne ge ekleriz, kökün sonuna t ekleriz. Yani : ge lieb t ------>  geliebt (Not: bir fiilin kökünü bulmak için o fiilin mastar eki kaldırılır, burada mastar eki -en dir, dolayısıyla geriye lieb kelimesi kalmıştır.) hören fiilinin kökü hör dür. Bu fiilin Partizip Perfekt halini elde etmek için fiil kökünün önüne ge ekleriz, kökün sonuna ise t ekleriz. Yani : ge hör t ------->  gehört Dolayısıyla, lieben fiilinin Partizip Perfekt'i geliebt dir. hören fiilinin Partizip perfekt'i gehört dür. Bu şekilde sizler de düzenli fiillerin Partizip Perfekt hallerini oluşturabilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi, Almanca gramerinde bolca istisnalara rastlayabilirsiniz.Burada da geçerli olan birkaç istisna var. 1. Bazı düzenli fiiller önlerine ge takısı almazlar. 2. Kökleri d, t, m, n harfleriyle biten fiillere t takısı eklerken, t takısıyla fiil kökü arasına bir e harfi girer. Dolayısıyla bu gruba giren fiillerin de ezberlenmesi gerekir. Düzensiz fiillere gelince; düzensiz fiiller için maalesef böyle bir kural verilemez.Dolayısıyla her düzensiz fiilin, en azından en çok kullanılanların Partizip Perfekt'inin ne olduğu tek tek ezberlenmelidir. Düzensiz fiilerin Partizip Perfekt'leri hakkında bilgi aşağıda verilecektir. Konuyu toparlamak adına birkaç küçük örnekle devam edelim ve Perfekt zamanda kurulmuş cümleler yazalım. Perfekt yani di'li geçmiş zamanda kurulmuş basit cümleler: ich habe gehört : Duydum Burada "haben" yardımcı fiilini kullandık, çünkü "hören" fiiliyle "haben" kullanılır.(Ezber) ich : Özne (1. tekil şahıs) habe : Yardımcı fiil (haben fiilinin 1. tekil şahsa göre çekimi) gehört : Esas fiil  (hören fiilinin Partizip Perfekt hali) sie haben gehört : Duydular sie : Özne (3. çoğul şahıs) haben : Yardımcı fiil (haben fiilinin 3. çoğul şahısa göre çekimi) gehört : Esas fiil (hören fiilinin Partizip Perfekti) er hat gehört : Duydu er : Özne (3. tekil şahıs) hat : Yardımcı fiil (haben fiilinin 3. tekil şahısa göre çekimi) gehört : Esas fiil (hören fiilinin Partizip Perfekti) ich bin erkrankt : Hasta oldum (hastalandım) Burada "sein" yardımcı fiilini kullandık, çünkü "erkranken" fiiliyle "sein" kullanılır.(Ezber) ich : Özne (1. tekil şahıs) bin : Yardımcı fiil (sein fiilinin 1. tekil şahısa göre çekimi) erkrankt : Esas fiil (erkranken fiilinin Partizip Perfekti) sie ist erkrankt : Hasta oldu (hastalandı) sie : Özne (3. tekil şahıs) ist : Yardımcı fiil (sein fiilinin 3. tekil şahısa göre çekimi) erkrankt : Esas fiil (erkranken fiilinin Partizip Perfekti) Yukarıdaki basit örneklerde de görüldüğü gibi, Partizip Perfekt (esas fiil) şahısa göre değişmemekte, tüm şahıslar için aynı kalmaktadır.Şahısa göre değişen şey yardımcı fiildir.Partizip Perfekt (esas fiil) cümlenin sonunda bulunur. Yardımcı fiil ise özneden sonra gelir, örneğin soru cümlesi yapmak için yardımcı fiille öznenin yerini değişmek yeterlidir. er hat gehört : Duydu. hat er gehört? : Duydu mu? du hast gehört : Duydun. hast du gehört? : Duydun mu? Şeklinde örnekler verilebilir. Şimdi Perfekt konusunun ana unsurlarını öğrenmiş bulunuyoruz, bunlar; cümle sıralaması, yardımcı fiil ve partizip perfekt.Şimdi birkaç örnek cümle yazalım.Düzenli fiilerle düzensiz fiiller arasında cümlenin kurgusu bakımından fark yoktur, tek fark Partizip Perfektlerinin oluşturulmasındadır.Yukarıda düzenli fiiller için kural vermiştik, bu kural düzensiz fiiller için geçerli değildir. O halde şimdi en çok kullanılan düzensiz fiillerin anlamlarını, Partizip Perfektlerini ve bunlarla kullanılacak olan yardımcı fiili (sein / haben) tek tek verelim:   buraya tıklayınız Yukarıdaki tablolarda birinci sütunda (en solda) fiilin mastar hali yer almaktadır, ikinci sütunda fiilin Partizip Perfekt hali verilmiştir, Perfekt zamanda cümle kurmak için kullanılacak olan kısım bu kısımdır.Her fiilin Partizip Perfekt'i ezberlenmelidir.Soldan üçüncü sütunda fiilin Türkçe karşılığı verilmiştir.Son sütunda ise bu fiille kullanılacak olan yardımcı fiil gösterilmiştir. Perfekt'te çoğunlukla "haben" yardımcı fiili kullanılır, biz "sein" ile kullanılan düzensiz fiillerin tamamına yakınına yukarıda yer vermeye çalıştık.Dolayısıyla yukarıdaki tabloda yer almayan bir fiille haben kullanmak çok büyük bir ihtimalle doğru olacaktır.
 • IV. ÖRNEK CÜMLELER
  Ich habe gespielt : Oynadım. Ich habe in diesem Garten gespielt : Bu bahçede oynadım. Muharrem und seine Frau haben in diesem Garten gespielt : Muharrem ve eşi bu bahçede oynadılar. Ich habe aufgeräumt : Topladım. Ich habe mein Zimmer aufgeräumt : Odamı topladım. Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt : Dün odamı topladım. Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt : Dün akşam odamı topladım. Hast du dein Zimmer aufgeräumt? : Odanı topladın mı? Wir haben in dieser Fabrik gearbeitet : Biz bu fabrikada çalıştık. Muharrem hat sein Auto verkauft : Muharrem otomobilini sattı. Hat Muharrem sein Auto verkauft? : Muharrem otomobilini sattı mı? Ich bin gestern zum Arzt gegangen : Dün doktora gittim. Bist du gestern zum Arzt gegangen? : Dün doktora gittin mi? Ihr seid gestern ins Kino gegangen? : Dün sinemaya gittiniz mi? Ich bin in die Türkei gefahren : Türkiye'ye gittim. Hast du mein neues Hemd gesehen? : Yeni gömleğimi gördün mü? Böylece Das Perfekt konusunu bitirmiş olduk, bir sonraki dersimizde Plusquamperfekt (miş'li geçmiş zaman) konusunu işleyeceğiz, yeni konumuzun temeli de yukarıdaki konuya dayanmaktadır, dolayısıyla Plusquamperfekt konusunu öğrenebilmek için Perfekt konusunu öğrenmiş olmak şarttır.

Değerli Almanca öğrenen arkadaşlar, şimdi ise sizlere çok önemli bir bilgi vermek istiyoruz.almancax.com eğitmenleri olarak sizler için çok değerli bir Almanca eğitim seti hazırladık.Hiç Almanca bilmeyenlerin dahi çok kolayca Almanca öğrenebileceği Almanca eğitim setimizde tam 3 adet kitap bulunuyor.Kitaplarımızdan ikisi ders kitabı, bir tanesi ise alıştırma kitabı.Ders kitaplarından her biri yaklaşık 100 sayfa.Alıştırma kitabımız ise 32 sayfa. Kitaplarımızı sizler için özenle hazırladık, konular sıfırdan başlıyor ve üniteler Türkçe açıklamalı olarak ayrıntılı bir şekilde açıklandı.Her bir ders kitabının kendine özel bir DVD'si var.DVD'lerin içinde 40 civarında FULL HD kalitesinde Türkçe konu anlatımlı Almanca ders videoları yer almakta, ayrıca birçok seslendirmeli Almanca hikayeler, powerpoint sunumları, Almanca öğretici filmler, kitabın interaktif formatı (alıştırmaları bilgisayarınızda çözebileceksiniz), testler ve oyunlar gibi yüzlerce yararlı içerik bulunmakta.Bütün bunların yanında setimizin içinde ayrıca 23 adet kelime kartı yer almaktadır.Kelime kartlarını da sizler için özenle hazırladık, 23 adet kelime kartında toplam 550 kelime ve 50 adet Almanca konuşma kalıbı yer almaktadır.Kelime kartları Türkçe-Almanca-İngilizce olarak arkalı önlü hazırlanmıştır.Böylelikle bu kartları İngilizce öğrenme esnasında da kullanabileceksiniz.Ayrıca 18 adet özet gramer kartları da setimizin içinde yer almakta.Arkalı önlü özet gramer kartlarımız pratik Almanca dilbilgisi ve en çok kullanılan konuları ihtiva etmektedir. Sizler için özenle hazırladığımız Almanca eğitim setimizde şu an kampanya vardır ve KARGO ÜCRETİ ALINMAMAKTADIR.ÜCRETSİZ KARGO fırsatından yararlanmak istiyorsanız siparişinizi hemen verebilirsiniz.Size göndereceğimiz Almanca eğitim setinin ücretini ise kapıda ödeme yöntemiyle yani ürünü teslim alırken ücretini kargo görevlisine vererek ödeme yapabilirsiniz.Almanca eğitim setimizi daha yakından incelemek veya satın almak için lütfen burayı tıklayınız Değerli arkadaşlar, Almanca eğitim setimizden çok memnun kalacağınızı almancax eğitmenleri olarak şimdiden garanti ediyoruz.

Arama Terimleri


Etiketler

AŞAĞIDAKİ ALMANCA DERSLERİNE DE GÖZ ATABİLİRSİNİZ

YORUM YAZ

Bu yazıya 27 yorum yapılmış.

 • mağdurum da mağdurum :D

  04 Haziran 2013 Tarih: 23:43

  offf anlamıyom yaaaaaaaa temelden eksik bi halt anlamadım türkçeyi bilmiyom daha :(

 • mağdurum da mağdurum

  04 Haziran 2013 Tarih: 23:44

  offf iyi aslında site azda olsa anladım

 • Anonim

  29 Haziran 2013 Tarih: 13:55

  tsk konuları cok guzel anlatıyorsunuz Avusturya da okuyorum sıtenızı takıp edıyorum

 • Anonim

  05 Kasım 2013 Tarih: 20:29

  üff

 • ayse

  06 Kasım 2013 Tarih: 15:38

  bilgilendirirseniz sevinirim

 • ayse

  06 Kasım 2013 Tarih: 15:39

  belli bir ouani varmi yada baaj puani ne kadar

 • başak uz

  16 Kasım 2014 Tarih: 10:45

  İNGİLİZCE ÖĞRENDİK ALMANCA KALDI SANKİ

 • emre

  30 Aralık 2014 Tarih: 16:43

  Bizim bi hoca var eskiden almanyada inşaat yapıyormuş adam şimdi bize ders anlatiyor

1 2 3
almanca eğitim seti
 • EN SON EKLENEN ORTA SEVİYE DERSLER
 • GÜNÜN ALMANCA ÖZLÜ SÖZÜ
 • Du kannst dir eine Uhr kaufen, aber nicht die Zeit!..:
 • GÜNÜN ALMANCA KONUŞMA KALIBI
 • Wie geht es ihnen?
 • GÜNÜN ALMANCA KELİMESİ
 • Schön
  Güzel
 • GÜNÜN ALMANCA DEYİMİ
 • Nach wie vor
  Eski hamam, eski tas