Akkusativ

0

Almanca Akkusativ nedir? Değerli arkadaşlar bu yazımızda Akkusativ ne demek diye soran arkadaşlarımız için Akkusativ terimini açıklayacağız. Daha önceki derslerimizde Akkusativ konusunu detaylı bir şekilde görmüştük.Akkusativ Almanca dilinde ismin -i hali demektir. Bildiğiniz gibi ismin -i hali diğer bir deyişle belirtme hali ismin hallerinden biridir. Türkçe örnekler vermek gerekirse;

YALIN HAL (NOMINATIV) -İ HALİ (AKKUSATIV)
Araba Arabayı
Ev Evi
Radyo Radyoyu
Çiçek Çiçeği
Kitap Kitabı
Defter Defteri
Yağmur Yağmuru

Yukarıdaki tabloda bazı kelimelerin hem yalın halleri hem de -i hallerine örnekler verilmiştir.

İsmin yalın haline Almanca’da Nominativ denir.

İsmin -i haline Almanca’da Akkusativ denir.

Şimdi de bazı Almanca kelimelerin hem yalın hallerine hem de -i hallerine yani Akkusativ durumlarına örnekler verelim:

NOMINATIV (YALIN HALİ) AKKUSATIV (-İ HALİ)
der Mann den Mann
der Ball den Ball
der Sessel der Sessel

Yukarıdaki tabloda bazı Almanca kelimelerin hem yalın haline (Nominativ) hem de -i haline (Akkusativ) örnekler verilmiştir. Almanca Akkusativ hakkında çok detaylı ve ayrıntılı bir konu anlatımı hazırladık dilerseniz o konu anlatımımızdan devam edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayınız : Almanca Akkusativ Konu AnlatımıAlmanca Akkusativ Konu Anlatımı başlıklı dersimizde Almanca kelimelerin nasıl Nominativ halden Akkusativ hale getirildikleri, hangi artikelin nasıl değiştiği gibi hususlar hakkında geniş bilgiler verilmiş ve bol örneklerle desteklenmiştir.

Ayrıca sitemizde hangi fiillerin Akkusativ nesnelerle kullanıldığı, hangi fiillerin Dativ nesnelerle kullanıldığı gibi konular hakkında da geniş içerikli bilgiler mevcuttur. Sitemizdeki diğer dersleri inceleyiniz.

Almanca eğitiminde başarılar dileriz.


almanca ogrenme kitabi

Değerli ziyaretçilerimiz, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, son derece güzel bir şekilde tasarlanmış olan, renkli, bol resimli ve hem çok ayrıntılı hem de anlaşılır Türkçe konu anlatımı ihtiva eden Almanca öğrenme kitabımızı incelemek ve satın almak için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz. Kendi kendine Almanca öğrenmek isteyenler ve okul için yardımcı drs kitabı arayanlar için harika bir kitap olduğunu ve herkese kolayca Almanca öğretebileceğini şimdiden gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × 4 =