Almanca Tekil Çoğul Sözlüğü, Almanca Kelimelerin Çoğullarını Gösteren Sözlük

Merhaba değerli arkadaşlar, bu yazımızda sizlere güzel bir sözlük sitesinden bahsedeceğiz. Bu sözlük sitesi birçok öğrenci arkadaşın çok işine yarayacaktır.Zaman zaman bizlere öğrenci arkadaşlardan Almanca kelimelerin çoğullarını gösteren bir sözlük yok mu diye sorular geliyor. Bu sorulara istinaden sizlere şimdi Almanca kelimelerin hem tekilllerini, hem artikellerini hem de çoğullarını gösteren çok fonksiyonlu ve çok kullanışlı bir sözlük sitesinden bahsedeceğiz. Ancak bu sitede Almanca kelimelerin Türkçeleri yer almıyor, sadece kelime analizi yapıyoruz, kelimelerin tekil hallerini çoğul hallerini, artikellerini, yapılarını, aldığı ekleri vb. durumları gösteriyor. Yurt dışında Almanca Singular Plural sözlük olarak biliniyor ve oldukça geniş kapsamlı bir sözlük olarak dikkat çekiyor.

GÜNCELLEME : DEĞERLİ ARKADAŞLAR, AŞAĞIDA TANITIMINI YAPMIŞ OLDUĞUMUZ CANOO İSİMLİ SERVİS HİZMETLERİNE SON VERMİŞ OLUP DAHA İYİ BİR SERVİS BULDUĞUMUZDA BU YAZIYI GÜNCELLEYEREK SİZLERE BİLDİRECEĞİZ. AŞAĞIDAKİ SİTE KAPANMIŞTIR.

venusbet hakkında

Evet şimdi Almanca tekil çoğul sözlüğü olan sitenin adresini verelim:

https://www.canoo.net/

Evet arkadaşlar, https://www.canoo.net/ adlı siteye girerek birçok Almanca kelimeler ile ilgili araştırma yapabilir ve kelimelerin tekillerini ve çoğullarını öğrenebilirsiniz.

Bu site Almanca tekil çoğul sözlüğü olmaktan ziyade profesyonel bir dilbilgisi sitesidir ve kelimelerin yapılarını dahi bu sitede bulabilirsiniz. Örneğin birçok Almanca bileşik sözcüğün nasıl meydana geldiğini, hangi ekleri aldığını, hangi eklerin kaynadığını ve benzeri birçok bilgiyi bulabilirsiniz.


Şimdi bu sitenin nasıl kullanılacağını anlatalım:

Öncelikle https://www.canoo.net/ sitesine girelim. Bu siteye girdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

almanca tekil cogul sozlugu Almanca Tekil Çoğul Sözlüğü, Almanca Kelimelerin Çoğullarını Gösteren Sözlük

Yukarıdaki resimde, BURAYA KELİMEYİ YAZIYORUZ yazan yere hangi kelimeyi araştırmak istiyorsanız, hangi Almanca kelimenin çoğulunu öğrenmek istiyorsanız o kelimeyi yazınız. Biz örnek olması açısından BUCH kelimesini yazdık. Bakalım Buch kelimesinin çoğulu neymiş? Buch yazıp ENTER tuşuna basarsanız veya Suchen butonuna tıklarsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir:

german deutsch singular plural sozluk dictionary Almanca Tekil Çoğul Sözlüğü, Almanca Kelimelerin Çoğullarını Gösteren Sözlük

Evet Buch yazdık ve ENTER tuşuna bastık ve karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geldi. Şimdi bu ekranda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kırmızı dikdörtgen içine aldığımız linke tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki bir ekran geliyor:

almanca cogul sozluk Almanca Tekil Çoğul Sözlüğü, Almanca Kelimelerin Çoğullarını Gösteren Sözlük

Evet arkadaşlar, yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi karşımıza gelen ekranda Buch kelimesi ile ilgili bütün bilgiler mevcut. Biz Buch kelimesinin çoğulunu yukarıda kırmızı dikdörtgen içine aldık, bu sayfada Buch kelimesinin çekimlerini, artikelini ve benzeri diğer bilgileri bulabilirsiniz. Sizler de aramak istediğiniz başka kelimeler varsa bu siteden arama yapabilir ve bütün Almanca kelimelerin çoğullarını öğrenebilirsiniz.


Bu sitede sadece Almanca tekil kelimelerin çoğullarını öğrenmekle kalmıyorsunuz, dilerseniz bütün Almanca düzenli ve düzensiz fiilerin çekimlerini de bu sitede bulabilirsiniz. Çekimini öğrenmek istediğiniz fiili yazıp aratmanız yeterlidir.

Bu çok kullanışlı Almanca sözlük sitesini sık kullanılanlara ekleyerek dilediğiniz an yararlanabilirsiniz. Almanca ile ilgilenenlerin mutlaka uğraması gereken sitelerden biridir. Tabii ki bizim sitemizden sonra 🙂

Değerli arkadaşlar Almanca çoğul kelimelerden bahsetmişken sitemizde bulunan birkaç konuyu da sizlere hatırlatalım, dilerseniz bu derslerimizi de okuyabilirsiniz.

https://www.almancax.com/almancada-tekil-isimleri-cogul-yapma-kurallari.html

Almanca Tekil İsimleri Çoğul Yapma Kuralları
https://www.almancax.com/almancada-isimlerin-cogul-hali-plural.html

Almanca İsimlerin Çoğul Hali (Plural Konu Anlatımı)

Değerli arkadaşlar sitemize gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ediyorz ve Almanca derslerinizde üstün başarılar diliyoruz.

Bizlere sormak istediğiniz her türlü soruyu aşağıdaki soru alanına yazabilirsiniz.Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Anonim diyor

    harika rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrwsb gyrt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.