Almanca Saatler (die uhrzeit), Almanca Saatleri Söyleme, Wie spät ist es?

Almanca Saatler (die uhrzeit), Almanca Saatleri Söyleme, Wie spät ist es?
Gönderi Tarihi: 17.01.2024

Bu dersimizde Almanca saatler konusunu işleyeceğiz. Almanca saatler konu anlatımı; Almanca saat kaç sorma, Almanca saat söyleme, resmi ve halk dilinde saatleri sorma ve söyleme başlıkları altında özetlenebilir.

Öncelikle şunu önemle belirtelim ki Almanca’da saati söyleyebilmek için Almanca sayılar konusuna hakim olmak en azından Almanca 1’den 100’e kadar sayıları çok iyi bilmek lazımdır.

Almanca sayıları tam olarak bilmeden saatleri söyleyebilmemiz zordur. Almanca sayıları tam olarak güzelce öğrenmediyseniz öncelikle sayıları güzelce öğrendikten sonra Almanca saatler konusuna çalışmalısınız. Sayıları bilmeden almanca saatleri öğrenemezsiniz. Bir de Almanca saatleri öğrenirken Türkçede söylediğimiz gibi düşünmemek lazımdır. Detayları aşağıda vereceğiz. Almanca saatler konusu yine diğer birçok konumuz gibi günlük hayatta oldukça sık kullanılmasından dolayı çok çok önemli bir konudur ve iyice öğrenilmesi gerekir, bol bol tekrar yapılması gerekir.

Almanca saatler konusu genellikle lise 9. sınıfların eğitim müfredatında yer almakta olup 10. ve 11. sınıflarda da görülmesi muhtemeldir. Almanca saatler adlı bu dersimizde aşağıdaki konular ayrıntılarıyla birlikte incelenecektir:

 • Almanca saat nasıl sorulur?
 • Almanca tam saatler nasıl söylenir?
 • Almanca buçuklu saatler nasıl söylenir?
 • Almanca çeyrekli saatler nasıl söylenir?
 • Almanca saat ve dakika nasıl söylenir?

Biz bu dersimizde Almanca saatleri olabildiğince her yönüyle ele almaya çalışacağız. Bu dersimizde Almanca tam saatleri, yarım saatleri, çeyrek saatleri ve dakika söylemeyi öğreneceğiz. Ayrıca Almanca saatin kaç olduğunu sormayı ve söylemeyi öğreneceğiz. Ayrıca resmi saatler ile günlük konuşmalardaki saatleri söyleme cümlelerini de öğreneceğiz. Saat kavramı bir zaman dilimidir, yine sitemizde bulunan Almanca günler konusu da bir zaman kavramı olarak öğrenilmelidir. Ayrıca yine sitemizde bulunan Almanca aylar adlı konu da Almanca saatlerden sonra öğrenilmesi gereken konulardandır. Ayrıca yine dilerseniz bunları öğrendikten sonra Almanca mevsimler adlı konumuza da göz atabilirsiniz.

Şimdi yavaş yavaş Almanca saatler adlı konumuza giriş yapalım. Almanca saati sorma ve Almanca sati söyleme konusu genellikle okullarda 9. sınıf öğrencilerine öğretilir, bununla birlikte 9. sınıfta Almanca dersi almayan ya da alan ancak yeteri kadar almayan öğrencilere 10. sınıfta da Almanca saatler konu anlatımı verilebilir.

Bildiğiniz gibi bir gün 24 saattir. Bizler günlük konuşmalarımızda saat sabah sekiz de olsa akşam sekiz de olsa saat kaç dendiği zaman hep sekiz deriz. Yani saat yirmi demeyiz. Günlük konuşmalarda bu geçerlidir. Ancak resmi konuşmalarda, örneğin radyoda, televizyonda, haberlerde ve benzeri ortamlarda saat söylenecekken akşam ise saat yirmi denir, sabah ise saat sekiz denir. Biz günlük konuşmalarda 12 saat üzerinden konuşuruz, ancak resmi konuşmalarda 24 saat üzerinden konuşulur ve 12 den sonraki sayılar da kullanılır.

ALMANCA SAAT NASIL SORULUR?

 • Almanca saatler : die Uhrzeit

Almanca’da saatler aşağıdaki kalıp kullanılarak sorulur.

Almanca Saat Sorma

1. Wie spät ist es?
2. Wieviel Uhr ist es?

Wie spät ist es? ve Wieviel Uhr ist es? soru kalıpları Almanca’da saat kaç? anlamına gelir. İki kalıbı da kullanabilirsiniz, ikisi de aynı anlama gelir.
Almanca’da saat bu şekilde sorulur.

Görüldüğü gibi bu Almanca kalıplar İngilizce’deki What is the time? ve What time is it? soru şekline de bir benzerlik arz ediyor.

Ek bilgi olarak spät kelimesindeki ä harfinin ne anlama geldiğini, nasıl okunduğunu ve klavyesinde bu harf olmayan arkadaşların bu ä harfini nasıl yazabilecekleri hususunda geniş kapsamlı bilgiler Almanca Alfabesi başlıklı konumuzda anlatılmıştır. Dileyen arkadaşlar o konumuzu okuyabilirler.

Almanca Saat Söyleme

Almanca’da saatin nasıl sorulduğunu öğrendikten sonra şimdi de saatlerin nasıl söylendiği konusunu ele alalım.Almanca’da saatler günlük konuşmalarda yani resmi olmayan (Informell) konuşmalarda 1-12 arasındaki rakamlarla ifade edilirler. (örneğin saat 3’te, saat beşte gibi)
Resmi görüşme ve yazışmalarda ise (Formell) 12-24 arasındaki rakamlar kullanılır. (örneğin saat 20.00-saat ondokuz otuz gibi).

 • Almanca’da Formell (Offiziell) Saatler
 • Almanca’da Informell (Inoffiziell) Saatler

Almanca’da saatlerin söylenmesi hususunda resmi ve gayri resmi kullanım farkı vardır.Günlük hayattaki kullanıma gayri resmi kullanım denir, Informell denir veyahut Inoffiziell denir.Dolayısıyla karşınıza saatleri Informell söyleme ya da saatleri Inoffiziell söyleme diye bir şey çıktığı zaman günlük hayatta kullanılan gayri resmi söyleniş olduğunu biliniz.

Aynı şekilde, karşınıza saatleri Formell söyleme ya da saatleri Offiziell söyleme diye bir şey çıktığı zaman da resmi hayatta, resmi kurumlarda, haberlerde, televizyonda, radyoda kullanılan resmi kullanım olduğunu biliniz.

O halde Almanca saatler konusunu hem günlük hayatta kullanılan gayri resmi yani Informell kullanım açısından hem de resmi kullanım yani Formell açısından değerlendirmek lazımdır.Biz öncelikle günlük hayatta kullanılan Informell kullanımı göreceğiz.Informell kullanımı öğrendikten sonra konumuzun sonunda Formell kullanıma da örnekler vereceğiz.

İlk olarak Almanca’da tam saatlerin söylenmesi ile konumuza başlayalım.


İlginizi Çekebilir: İnternetten para kazanmak mümkün mü? Reklam izle para kazan uygulamaları hakkında şok gerçekleri okumak için TIKLAYIN
Sadece bir cep telefonu ve internet bağlantısıyla oyun oynayarak ayda ne kadar para kazanabilirsiniz merak ediyor musunuz? Para kazandıran oyunları öğrenmek için TIKLAYIN
Evde para kazanma yolları hakkında ilginç ve gerçek yöntemleri öğrenmek ister misiniz? Evde çalışarak nasıl para kazanırsınız? Öğrenmek için TIKLAYIN

Almanca Tam Saatleri Söyleme

İlk olarak tam saatleri ele alalım. Bu konuya hakim olabilmeniz için sayıları ezbere bilmeniz gerekir.
Tam saatlerin söylenmesinde izlenecek yöntem aşağıdaki gibidir:

Es ist …….. Uhr.

Almanca Tam Saatlere Örnekler:

 • Saat 5 : Es ist fünf Uhr
 • Saat 7 : Es ist sieben Uhr
 • Saat 8 : Es ist acht Uhr
 • Saat 9 : Es ist neun Uhr
 • Saat 10 : Es ist zehn Uhr
 • Saat 12 : Es ist zwölf Uhr

Es ist fünf Uhr

Saat beş

Es ist vier Uhr

Saat dört

Es ist zehn Uhr

Saat on

Es ist elf Uhr

Saat onbir

Almanca’da tam saatlerin söylenmesi gayet kolay olup yukarı verdiğimiz örneklere ek olarak bir de aşağıdaki görseli örnek olarak verelim.

Almanca Saati Söyleme
Almanca Saati Söyleme

Şimdi Almanca’da buçuklu saatlerin nasıl söylendiğine bakalım.Almanca Buçuklu Saatleri Söyleme

Almanca’da buçuklu saatler aşağıdaki yöntem izlenerek söylenir.

Almanca Buçuklu Saatleri Söyleme

Es ist halb ….(+1)….

Yukarıdaki kalıpta noktalar ile boş bırakılan yere, içinde bulunulan zaman değil, bir saat ilerisi söylenir.Yani eğer saat dört buçuk ise, noktalı yere dört rakamı değil, beş rakamı getirilir.
Halb kelimesi buçuk anlamına gelmektedir.
Aşağıdaki örnekleri inceleyelim.

 • Saat dört buçuk : Es ist halb fünf
 • Saat beş buçuk : Es ist halb sechs
 • Saat altı buçuk : Es ist halb sieben
 • Saat on buçuk : Es ist halb elf

Es ist halb sieben

Saat altı buçuk

Es ist halb zwei

Saat bir buçuk

Es ist halb fünf

Saat dört buçuk

Es ist halb vier

Saat üç buçuk

Es ist halb zehn

Saat dokuz buçuk

Es ist halb elf

Saat on buçuk

Es ist halb neun

Saat sekiz buçuk

Almanca’da buçuklu saatler halk arasında günlük konuşmalarda kısaca aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi de söylenebilir:

 • halb sieben : altı buçuk
 • halb acht : yedi buçuk
 • halb elf : on buçuk
 • bir buçuk : halb zwei
 • iki buçuk : halb drei
 • üç buçuk : halb vier

Burada önemli olan, kesinlikle unutulmaması gereken nokta, bir saat ilerisini kullanmak gerektiğidir.

Şimdi de Almanca buçuklu saatleri söyleme ile ilgili resimli örnekler verelim.
Resimli örnekler konunun daha iyi anlaşılarak akılda kalıcı olmasına da yardımcı olmaktadır.

Almanca Buçuklu Saatleri Söyleme
Almanca Buçuklu Saatleri Söyleme

* Almanca’da buçuklu saatler söylenirken bir saat ilerisini söylemeyi unutmayınız.

Almanca Çeyrekli Saatleri Söyleme

Almanca’da çeyrekli saatleri söylemeyi çeyrek geçiyor ve çeyrek var olarak iki aşamada inceleyeceğiz.

Almanca Saatler
Almanca Saatler

Es ist Viertel nach ………………………………..

Es ist Viertel vor ………………………………….

Yukarıda verdiğimiz kalıplar Almanca çeyrekli saatleri söylemek için kullanılmaktadır.

 1. Es ist Viertel nach …………………. kalıbı “çeyrek geçiyor” anlamındadır. Nokta ile boş bırakılan yere saat kaçı çeyrek geçiyor ise o sayı getirilir.
 2. Es ist Viertel vor …………………. kalıbı “çeyrek var” anlamındadır. Nokta ile boş bırakılan yere saat kaça çeyrek var ise o sayı getirilir.

Bu arada unutmadan şunu da belirtelim, Almanca çeyrekli saatleri söyleme kalıbında bulunan “Viertel” kelimesi “çeyrek” anlamına gelmektedir ve bu kelimenin baş harfi daima büyük yazılır.

Almanca Saat Çeyrek Geçiyor Nasıl Denir?

Almanca’da saatleri söylerken çeyrek geçiyor aşağıdaki kalıpta gösterildiği gibi söylenir:

Es ist Viertel nach ……………

Yukarıdaki kalıpta, nach sözcüğü “geçe-geçiyor” anlamına gelir. Saat kaçı çeyrek geçiyor ise noktalı yere o sayı getirilir. Örneğin saat 3’ü çeyrek geçiyor ise o halde noktalı yere de üç yani “drei” yazılması gerekir. Viertel kelimesi çeyrek anlamına gelmektedir. Şimdi vereceğimiz örneklerle konu daha iyi anlaşılacaktır.

Es ist Viertel nach vier

Saat dördü çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach sieben

Saat yediyi çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach neun

Saat dokuzu çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach elf

Saat onu çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach zwölf

Saat onikiyi çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach zwei

Saat ikiyi çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach drei

Saat üçü çeyrek geçiyor

Es ist Viertel nach sechs

Saat altıyı çeyrek geçiyor

Almanca çeyrekli saatlere başka örnekler:

 • Saat beşi çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach fünf
 • Saat sekizi çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach acht
 • Saat dördü çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach vier
 • Saat yediyi çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach sieben

Almanca Saat Çeyrek Var Nasıl Denir?

Almanca’da saatleri söylerken çeyrek var aşağıdaki kalıpta gösterildiği gibi söylenir:

Es ist Viertel vor ……………

Yukarıdaki kalıpta, vor sözcüğü “var, kala” anlamına gelir. Saat kaça çeyrek var ise noktalı yere o sayı getirilir. Örneğin saat 4’e çeyrek var ise o halde noktalı yere de dört yani “vier” yazılması gerekir. Viertel kelimesi çeyrek anlamına gelmektedir. Şimdi vereceğimiz örneklerle konu daha iyi anlaşılacaktır.

Es ist Viertel vor neun

Saat dokuza çeyrek var

Es ist Viertel vor zehn

Saat ona çeyrek var

Es ist Viertel vor elf

Saat onbire çeyrek var

Es ist Viertel vor zwei

Saat ikiye çeyrek var

Es ist Viertel vor vier

Saat dörde çeyrek var

Es ist Viertel vor drei

Saat üçe çeyrek var

Es ist Viertel vor zwölf

Saat onikiye çeyrek var

Es ist Viertel vor fünf

Saat beşe çeyrek var

Es ist Viertel vor sechs

Saat altıya çeyrek var

Almanca çeyrekli saatlere başka örnekler:

 • Saat beşe çeyrek var : Es ist Viertel vor fünf
 • Saat sekize çeyrek var : Es ist Viertel vor acht
 • Saat dörde çeyrek var : Es ist Viertel vor vier
 • Saat yediye çeyrek var : Es ist Viertel vor sieben

Almanca Saatleri Dakikalı Olarak Söyleme

Almanca’da dakikalı saatler aşağıdaki örneğe göre teşkil edilirler.

Es ist ……… vor/nach ………

Yukarıdaki dakikalı saatleri söyleme kalıbında birinci noktalı yere dakikayı, ikinci noktalı yere ise saati getireceğiz.

Burada vor kelimesinin var-kala anlamına geldiğini ve nach kelimesinin geçe-geçiyor anlamına geldiğini az önce de belirtmiştik.

Es ist …………………….. nach ………………………..

Es ist …………………….. vor  …………………………

Yukarıdaki kalıplarda nach kelimesi geçiyor, geçe anlamına gelir, vor kelimesi ise var, kala anlamına gelir. Mesela saat onu beş geçiyor gibi bir saat söylemek için “nach” kelimesi kullanılır. Saat ona beş var gibi bir saati söylemek için ise “vor” kelimesi kullanılır. Yukarıdaki kalıplarda ilk noktalı yere dakika getirilir, ikinci noktalı yere ise saat getirilir. Bunu kesinlikle unutmayınız. Aksi halde saati yanlış söylersiniz. Şimdi Almanca dakikalı saatleri söyleme örneklerimizi görelim.

Es ist fünf nach zehn.

Saat onu beş geçiyor

Es ist zehn nach zwei

Saat ikiyi on geçiyor

Es ist zwanzig nach drei 

Saat üçü yirmi geçiyor

Es ist fünfundzwanzig nach vier 

Saat dördü yirmibeş geçiyor

Es ist elf nach sieben

Saat yediyi onbir geçiyor

Es ist zehn nach fünf

Saat beşi on geçiyor

Şimdi de saat beşe on var tarzındaki Almanca saatlere örnekler verelim.

Es ist fünf vor fünf
Saat beşe beş var

Es ist zehn vor drei
Saat üçe on var

Es ist zwanzig vor acht
Saat sekize yirmi var

Es ist acht vor zwei
Saat ikiye sekiz var

Es ist zehn vor vier
Saat dörde on var

Es ist zwanzig vor sechs
Saat altıya yirmi var

Es ist zwanzig vor sieben
Saat yediye yirmi var

Şimdi hem var hem de geçiyor cinsinden Almanca saatlere örnekler verelim:

 • Saat üçü yirmi geçiyor : Es ist zwanzig nach drei
 • Saat üçe yirmi var : Es ist zwanzig vor drei
 • Saat beşi kırk geçiyor : Es ist vierzig nach fünf
 • Saat beşe kırk var : Es ist vierzig vor fünf
 • Es ist zehn nach zwei : Saat ikiyi on geçiyor
 • Es ist zwanzig nach drei : Saat üçü yirmi geçiyor
 • Es ist fünfundzwanzig nach fünf : Saat beşi yirmibeş geçiyor
 • Es ist elf nach sieben : Saat yediyi onbir geçiyor
 • Es ist fünf vor fünf : Saat beşe beş var
 • Es ist zehn vor vier : Saat dörde on var
 • Es ist zwanzig vor neun : Saat dokuza yirmi var
 • Es ist acht vor elf : Saat onbire sekiz var

Almanca saatleri öğrenebilmek için öncelikle almanca sayılar konusuna hakim olmak gerekir demiştik.
Sitemizde almanca sayılar araması yaparak dilerseniz bunlara da göz atabilirsiniz:

Almanca Saatleri Formell – Offiziell (Resmi) Söyleme

Yukarıdaki tüm konu anlatımlarımızı resmi hayatı dikkate almayarak, günlük hayatta kullanılan biçimiyle yaptık. Ancak resmi konuşma ve yazışma gibi durumlarda saatler 24 saat üzerinden söylenir. Örneğin öğlen saat iki olduğunda ondört denir. Ayrıca resmi saatlerde aşağıda vereceğimiz kalıp kullanılır. Şimdi bu gibi durumlar için de birkaç örnek verelim:

Almanca’da radyoda, televizyonda, haberlerde ve benzeri yerlerde saatler şu şekilde yazılır veya söylenir.

Es ist ……………………. Uhr ………………………

Yukarıdaki kalıpta ilk noktalı yere saati getiririz, ikinci noktalı yere ise dakikayı getiririz.

Es ist zehn Uhr zwanzig

Saat onu yirmi geçiyor

Es ist drei Uhr zehn

Saat üçü on geçiyor

Es ist sieben Uhr vierzig

Saat yedi kırk (yediyi kırk geçiyor)

6:50 : Es ist sechs Uhr fünfzig

9:40 : Es ist neun Uhr vierzig

22:55 : Es ist zweiundzwanzig Uhr fünfundfünfzig

Almanca Saatleri Formell – Offiziell (Resmi) Söylemeye Başka Örnekler:

 • Es ist zehn Uhr zwanzig : Saat onu yirmi geçiyor
 • Es ist acht Uhr fünfundzwanzig : Saat sekizi yirmibeş geçiyor
 • 7. 40 Es ist sieben Uhr vierzig
 • 10. 45 Es ist zehn Uhr fünfundvierzig
 • 20. 55 Es ist zwanzig Uhr fünfundfünfzig
 • 22.30 Es ist zweiundzwanzig Uhr dreißig

Son olarak aşağıda yer alan ve sizler için hazırlamış olduğumuz FORMELL – INFORMELL saat örneklerini içeren görselimizi de mutlaka iyice incelemenizi tavsiye ederiz.

Almanca Saat Sorma ve Söyleme
Almanca Saat Sorma ve Söyleme

Almanca saatler konusunu burada bitiriyoruz arkadaşlar. Bu konu diğer konularımız gibi Almanca saatler hakkında yazılan en geniş kapsamlı bir rehber niteliğinde olup başka kaynaklara ihtiyaç bırakmamaktadır. Almanca öğrenme hayatınızda hepinize başarılar dileriz.

Almanca derslerimiz ile ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi almancax forumlarına ya da altta bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz. almancax eğitmenleri sorularınızı bekliyor.

Başarılar dileriz.