Der Die Das

Almanca der die das ne demek? Der das die deyince aklınıza ne geliyor arkadaşlar? Bu 3 kelime size ne ifade ediyor? Almanca her ismin önünde bu der das die kelimelerinden biri bulunuyor değil mi?Şimdi gelin bu der die das kelimelerinin ne olduklarına bakalım. Aslında daha önceki derslerimizde bu kelimelerden bolca bahsetmiştik. Dilerseniz daha geniş konu anlatımı içeren şu konumuza da göz atabilirsiniz : Almanca Artikeller

Daha önceki derslerimizde de belirttiğimiz gibi, Almanca’da cins isimlerin cinsiyetleri vardır ve bu cinsiyetler üç çeşittir. Almanca’da cins isimler ya eril cinstir, ya dişi cinstir ya da nötr cinstir. Dolayısıyla ismin cinsiyetine göre de ismin önünde bulunan artikel değişir.Almanca’da bütün cins isimlerin önünde artikel denilen der, das, die sözcüklerinden biri bulunur. Bu sözcüklerin Türkçe karşılıkları yoktur ve dilimize tam olarak çevrilemezler. Bu kelimeler önünde bulundukları ismin bir parçası gibidirler. Bir ismi öğrenirken muhakkak onun artikelini de sanki isimle beraber tek bir sözcükmüş gibi birlikte öğrenmek gerekir.

Eğer artikelini öğrenmeden sadece kelimeyi ezberlerseniz, öğrendiğiniz kelime pek bir işe yaramayacaktır.  Artikel kelimesi bazı kaynaklarda “tanımlık” ,bazılarında da “tanım edatı” olarak geçer. Bunun yanında artikeller bir çok sözlük ve kaynakta aşağıda gösterilen şekilde kısaltılarak gösterilir.

der artikeli m veya r harfleri kullanılarak gösterilir.
die artikeli f veya e harfleri kullanılarak gösterilir.
das artikeli n veya s harfleri kullanılarak gösterilir.Yani bu;
m veya r harfleriyle gösterilen kelimenin artikeli “der” olacak,
f veya e harfleriyle gösterilen kelimenin artikeli “die” olacak,
n veya s harfleriyle gösterilen kelimenin artikeli “das” olacak demektir.

Almanca der die das artikelleri, belirli artikeller grubundandır. Almanca belirli artikeller hakkında çok daha detaylı olarak hazırladığımız konu anlatımını okumak için şuraya tıklayınız : Almanca Belirli Artikeller

Almanca derslerinde başarılar dileriz.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir


Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.