ELMANIN FAYDALARI

Birçok çeşidinin bulunmasının yanında kırmızı ve yeşil gibi çok farklı renklerde olabilmektedir. Kolay yetişen bir meyvedir. Nemli ve bol güneşli bölgelerde yetişir.
ELMANIN FAYDALARI NELERDİR?
Birçok vitamini içermektedir. C vitamini içeriği ile antioksidan özellik göstermektedir. Böylece hücreleri yeniler, bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyondan koruyucu özelliği bulunmaktadır. K vitamini de içeren elma kan pıhtılaşmasını sağlayarak kemiklerin güçlenmesini destekler. B6 vitaminini de barındırmaktadır. Vücuttaki nişasta, şeker, karbonhidrat gibi unsurları sindirebilmek ve sinirler arasındaki iletişimi sağlamak için kullanılır. A vitamini içermesi ile göz, kemik ve dişeti sağlığı için kullanılmasının yanında hücre yenileyicidir. E vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, saç, cilt ve tırnak sağlığı için kullanılmaktadır.
Zayıflamak için kullanılmaktadır. Öğle yemeklerinden önce kullanıldığında ise bağırsakta bakteri oluşumunu engellemekle birlikte kabızlık önleyicidir. Yemek sonrası tüketildiğinde dişlerin arasını temizler. Kolesterolü düşürücüdür. Kalp sağlığını koruyucudur. Kan şekerindeki ani yükselmeleri önler. Demir eksikliğini önler.

Uykusuzluk gidericidir. Tansiyon düşürücüdür. Romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Meme kanseri başta olmak üzere kansere karşı korunmak amacıyla da kullanılmaktadır. Alzehimer önleyicidir. Ve beynin yaşlanmasını yavaşlatır. Parkinson hastalığından korunmaya yardımcı olur. Safra kesesi taşlarını önleyicidir. Vücutta toksin oluşumunu önleyerek karaciğerde sağlığının korunmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Katarakt oluşumunu önler.
Metabolizma güçlendirici ve demir, çinko, manganez gibi içerdiği minerallerle sindirime yardımcıdır. Bağırsak çalışmasını destekleyicidir. Cilt kanseri önleyicidir. Antioksidan özelliği göstermektedir. Troid bezlerinin çalışmasını düzenler. Astım hastalığına iyi gelmekle birlikte kepek sorunun çözülmesine destek olur. Saç bakımında kullanılır.Beyin ve sinir sisteminin sağlığının korunması için önemlidir. Felç riskini ciddi oranda azaltıcı etkisi vardır. Yorgunluk hissini hafifleticidir. Unutkanlığı önleyici etkileri bulunmakladır. Göz ve kulak ağrılarının oluşumunu önlerken basura da iyi gelmektedir. Bağırsak parazitlerinin düşürülmesini sağlar. Mide bulantısını dindirir ve mide yanmalarına iyi gelir. Ciltte pürüzsüzlük sağlar, göz şişkinliklerini alır. Siyah nokta ve akne gidericidir. Gözeneklerde oluşan şişlikleri giderir. Gut hastalığı ve safra kesesi taşı oluşumuna iyi gelir.
ELMANIN ZARARLARI NELERDİR?
Birçok faydası bulunmasının yanı sıra bazı durumlarda zararlı da olabilmektedir. Mide şişkinliği duygusu yaratabildiği gibi nadiren de olsa ishale neden olabilmektedir. Elma suyunun fazla kullanılması durumunda şeker hastalığına neden olabilmektedir. Yaz aylarında cilde uygulanacağı zamanlarda uygulama öncesi güneşe çıkılmamasına dikkat edilmelidir.Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.