ERTELEME HASTALIĞI

Bir diğer ifadesi ile procrastination olan hastalık yani erteleme hastalı[ı ; bireyin yapması gereken işleri daha sonraya atması, tamamlamaktan kaçması veya sürekli olarak daha sonraki süreçlere devretmesi olarak ifade edilmektedir. Kişinin yapacağı işe başlamadan önce başka bir iş ekleme, işe başlamak yerine çeşitli bahane ve kaçamaklar aramaktadır.Erteleme hastalığı bir diğer deyişle bireyin yerine getirmesi gereken iş ya da görevi zaman, enerji ya da imkan gibi olanakları bulunsa da bunları yerine getirmekten kaçınması şeklinde ifade edilebilmektedir. Kişi yapması gerekenleri sayısı olmayan ya da süresiz olmak üzere öteleyen birey zamanı da doğru kullanamamasının sonucunda okul ya da iş yaşamı başta olmak üzere farklı alanlarda sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ötelenen işin sonlanma süreci yaklaştıkça bu kişilerde öfke ve stres artış göstermektedir. Söz konusu kişiler işi yapabileceği seviyeden sok daha sığ, genel ve yüzeysel bir şekilde tamamlamaktadır.

Erteleme hastalığı; genel olarak toplum üzerinde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Gençlerde yoğunluk gösteren bir hastalık olsa da yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilmektedir.

Erteleme hastalığının belirtileri; çok rastlansa da genel itibari ile yapması gereken şeyleri sürekli ertelemesi ile göstermeye başlamaktadır. Yapacakları çoğunlukla son ana kalmakta ve sıkışıklık göstermektedir.

Kronik erteleme; bir kişinin sürekli ertelemesi ve ertelemesine rağmen stres ya da sıkıntı yaşaması söz konusu ertelemelerin sürekli olarak görülmesi durumunu ifade etmektedir. Çocukluk dönemlerinde oluşmaya başlayan bu durumların temelinde yer alan nedenlerin başında baskıcı aileler yer almaktadır.

Erteleme hastalığının nedenleri; birbirinden farklı olsa da ve kişiye göre değişse de temelde birtakım nedenlerde toplamak mümkün olabilmektedir. Motivasyonda yaşanan eksiklik, zaman yönetiminde kötülük, kişinin mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olması, başaramamaya yönelik kaygı, kişinin kendi kişiliğine uygun olmayan iş tercihi, bilgide eksiklik ve bitirememeye yönelik olan kaygılar kaygılara bağlı olarak oluşabilmektedir.

Erteleme hastalığının tedavisi; diğer birçok konuda olduğu gibi kişilerin tedaviye başlayabilmesi için kişi hastalığı kabul etmelidir. Kabul süreci sonrasında ise kişinin konsantrasyonu ile ilgili problemler birer birer tespit edilmeli ve bunların çözümü hedeflenmelidir. Bu süreci takip eden aşamada ise yapılacak olan işin bölümlere ayrılması ve planlanacak olan zaman dilimlerinde tamamlanmasına yönelik çalışma yürütülmesi gerekmektedir. Zaman ve motivasyon yönetimi gibi süreçler de uygulanmaktadır.

Erteleme hastalığı ile başa çıkma süreci; için ilk aşamaların başında kişinin bu konu ile ilgili kaygı ve korkuları ile yüzleşmesi yer almaktadır. Erteleme konusuna neden olan konular üzerine yoğunlaşmak ve bunların çözümünün bulunması yer almaktadır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir