Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Güzellik noktasında en temel noktalardır pürüzsüz ve lekesiz ciltler. Ciltte karşılaşılan en yaygın problemlerin başında ise siyah noktalar yer almaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar arasında siyah noktaların nasıl temizleneceği kadar neden kaynaklandığıdır.Siyah noktalar; kadın ve erkeklerde karşılaşılabilen bir tür akne çeşididir. En yaygın olarak yüz ve özellikle burunda karşılaşılmaktadır. Ancak sadece bu noktalarda değil sırt, ense ve göğüs, kol ve omuzlarda görülmektedir.

Siyah noktalar; genellikler ciltte bulunan foliküllerdeki tıkanma ile oluşmaktadır. Söz konusu foliküller kıl ve yağ üretimi sağlayan yağ bezleri içermektedir. Sebum olarak isimlendirilen bu yağlar ciltlerin yumuşak kalmasını sağlamaktadır. Ölü cilt hücrelerinin ve yağların bu bölgelerde toplanması sonucu oluşan alanlarda eğer cilt kapalı kalırsa beyaz nokta olan yerler, cildin açılması sonrası havayla teması sonrası siyah noktalar oluşur.

Siyah noktalar çeşitli faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Vücutta çok fazla yağ üretilmesi, birtakım bakterilerin ciltte birikmesi, ölü ciltlerin cilt üzerinden dökülememesine bağlı olarak, çeşitli hormonal değişikliklere bağlı olarak ve çeşitli ilaçların kullanılması gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ciltte siyah nokta görülmesinin nedenlerinden bir diğeri ise ciltteki pigmentasyonun artması da olabilmektedir. Bu artış cilttin belirli bölgesine darbe ya da çeşitli etkiler sonucu oluşmaktadır. Fazla güneş ışığına maruz kalınması ve deride görülen çeşitli bozukluklar bu duruma etkileyebilmektedir. Kişinin çeşitli hastalıklara maruz kalması sonucunda da oluşan siyah noktalarda karaciğer hastalıkları da etkili olmaktadır.

Siyah noktaların tedavisinde; birçok yöntem uygulanabilmektedir. Reçeteli ilaçlar, dermokozmetik ürünler, elle temizleme yöntemleri, mikrodermabrasyon, kimyasal peeling ve lazer veya ışık tedavisi yöntemler bunlardan ilk akla gelenleridir. Dermokozmetik ürünler genellikle eczanelerde satılan ve krem, jel ya da maske gibi çeşitleri bulunan ürünlerdir. Bakterilerin öldürülmesi, fazla yağın kurutulması, ciltteki ölü hücrelerin arındırılması gibi özellikleri bulunmaktadır. Mikrodermabrazyon yöntemi cerrahi bir yöntem olmamakla birlikte kimyasal veya lazer olmayan bir yolla mekanik bir şekilde cildin soyulmasıdır. İngilizce bir ifade olan peeling soymak anlamındadır. Kişinin kendisinin de uygulayabileceği ürünler olmakla birlikte genellikle eczanelerden de temin edilebilmektedir. Lazer veya ışık terapisi yöntemleri vücuttaki yağ üretimini azaltmak ya da bakterileri öldürmek amacıyla küçük yoğun ışık demetleri olarak kullanılmasıdır.

Siyah noktaların temizliğinde; düzenli yıkama, yağsız ürün kullanımı ve yüz ile temas eden ürünlerin sıklıkla temizlenmesi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Siyah noktaların temizliğinde çeşitli maskeler de kullanılmaktadır. Bal maskesi, limon maskesi, bal ve limon maskesi, karbonat maskesi, yulaf ve yoğurt maskesi gibi maskeler kullanılmamaktadır. Aynı zamanda avokado maskesi, kil maskesi, süt ve jelatin maskesi, yumurta akı maskesi gibi maskeler de kullanılabilmektedir.Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.