GİRİŞİMCİLİK NEDİR

GİRİŞİMCİLİK VE GİRİŞİMCİ NEDİR?
Girişimcilikle ilgili net bir tanım yapılamamakla birlikte girişimci bir kişi öncü ve lider kişi olarak tanımlanabilmektedir. Girişimci; en geniş anlamıyla kar amacı ve riskleri üstlenen ve iş kurma teşebbüsünde bulunan kişidir. Girişimcilik ise bu teşebbüsün faaliyete geçirilmesidir. Bir diğer tabirle maddi kazanç amacıyla riskli yatırımlar yapan kişilere veya toplumsal ya da piyasada mevcut eksiklikleri görerek bunu maddi kazanca çevirebilen bireylere girişimci denilmektedir.
Dünyada girişimciliğe yönelik eğitim ve kurslar ilk kez Japonya’da yer alan Kobe Üniversitesinde başlamıştır. KOBİ’lere yönelik yönetim kurslarının ise popülarite kazanması 1940’lara denk gelmektedir. Girişimcilik eğitimlerine yönelik yaşanan bu gelişmelerinin ardından Amerika’da girişimcilik eğitimleri 1947; Avrupa’da ise 1970’li yıllara denk gelmektedir. Türkiye’ye gelindiğinde ise girişimcilik alanında ilk eğitimlerin verilmesi 2000’li yıllarda başlamıştır. Günümüzde ülkeler kalkınabilmek ve farklı sektörlerde de ilerleyebilmek adına girişimcileri ve girişimcilik faaliyetlerini desteklemektedir. Girişimciliği özetlemek gerekirse en temel ifade ile üç temel kelime ile özetlemek mümkündür. Bunlar ise; yetenek, cesaret ve bilgiyi kapsamaktadır.
GİRİŞİMCİ KİMDİR?
Mal ve hizmet üretimini gerçekleştirmek maksadıyla üretim unsurlarını en karlı yollar altında birleştiren kişilerdir. Girişimci risk alarak hedeflerinde yer alan iş projesini hayata geçirir. Bu kişiler ekonomik bir değer üretirken; istihdam ortamı sağlamakla beraber aynı zamanda para da kazanmaktadır. Girişimci aynı zamanda inisiyatif alabilen ve iletişim kurma kabiliyeti alabilen kişilerdir. Girişimci sadece kar ve gelir elde etmeyi hedeflememekle birlikte aynı zamanda tüketicinin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet üretimini de gerçekleştirmektedir.
GİRİŞİMCİDE OLMASI GEREKEN NİTELİKLER
Örneğin; bir girişimci ileri görüşlü olması gerekmektedir. Motivasyonu yüksek, zaman yönetimini bilen ve özgüveni yüksek bir birey olmalıdır. Yönetim becerisi ve planlama yeteneğine sahip olmalıdır. Bir girişimcide var olması gereken diğer özelliklere bakmak gerekirse finansal bilgi ve iletişim kurma becerisi de olmalıdır. Sahip olunması diğer özellikler ise girişimci esnek olmalı yani iş esnasında işler plan akışında gitmediği takdirde kişi değişen artlara uyum sağlayabilmelidir, bir diğer nokta ise girişimci hırslı olmalıdır. Girişimci bir birey yenilikçi, yaratıcı ve fırsatlardan yararlanmayı bilen bir kişi olması gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.