Almanca Cümle Kurma Çalışmaları Video Ders

Bu dersimizde Almanca Cümle Kurma Çalışmaları adlı Almanca Video Dersi izleyeceğiz. Almanca cümle kurma çalışmaları, cümle kurmanın temellerini içerdiğinden mutlaka iyi bir biçimde öğrenilmeli ve en azından konunun mantığı kavranmalıdır. Cümlede öğelerin sıralanması, zarfların, fiilin, yardımcı fiilin nerede bulunması gerektiğini anladığınızda cümle kurmak sizin için oldukça kolay olacaktır.

 

Almanca’da her zamanı (geçmiş zaman, gelecek zaman vs.) bilmeseniz bile temel olarak genel cümle kurma şemasını mutlaka iyi öğrenmeniz ve bilmeniz gerekmektedir.
Şimdi Almanca ‘da en temel cümle yapılarından örnekler verelim.
Aşağıda verdiklerimiz en temel yapılar olup iyice öğrenilmesi gerekmektedir.
Das ist ein Haus (bu bir evdir)
Das Haus ist grün (ev yeşildir)
Das Haus ist weiss (ev beyazdır)
Das Haus ist neu (ev yenidir)
Das Haus ist alt (ev eskidir)

Burada görüldüğü gibi bu anlamına gelen “das” kullanılmıyor, bilakis “das” kelimesinin işaret etmiş olduğu nesne, özne olarak kullanılıyor.Ama bu öznenin, yani ismin artikeli “das” olabilir ve diğer “das” ile karıştırılmamalıdır.

Das ist ein Auto (bu bir otomobildir)
Das Auto ist neu (otomobil yenidir)
Das Auto ist grün (otomobil yeşildir)
Das Auto ist gelb (otomobil sarıdır)
Die Blume ist rot (çiçek kırmızıdır)
Die Blume ist weiss (çiçek beyazdır)
Die Blume ist schön (çiçek güzeldir)
Der Stuhl ist alt (sandalye eskidir)
Der Tisch ist gross (masa büyüktür)
Der Mann ist jung (adam gençtir)
Der Student ist faul (öğrenci tembeldir)
Bu örnekleri çoğul cümlelerle de çok rahat bir şekilde kullanabileceğiz.
Örnekler;

Der Stuhl ist grün (sandalye yeşildir)
Die Stühle sind grün (sandalyeler yeşildir)
Die Blume ist schön (çiçek güzeldir)
Die Blumen sind schön (çiçekler güzeldir)

Şimdi de olumsuz cümleler yapalım;
Geçmişte, “das ist ein Stuhl” gibi bir cümleyi “das ist kein Stuhl” şeklinde olumsuz yapıyorduk.Ama “Die Blumen sind rot” gibi bir cümlede ein / eine / kein / keine gibi artikeller yok ve kullanılamıyor.O halde bu işin başka bir yolu var;

Die frau ist jung cümlesi Kadın gençtir anlamına gelir.Cümlenin olumsuzu ise şu kalıpla yapılır.
Die Frau ist jung (kadın gençtir)
Die Frau ist nicht jung (kadın genç değildir)
Die Blume ist rot (çiçek kırmızıdır)
Die Blume ist nicht rot (çiçek kırmızı değildir)
Die Blumen sind schön (çiçekler güzeldir)
Die Blumen sind nicht schön (çiçekler güzel değildir)

Görüldüğü gibi tekil – çoğul cümle farkı olmadan, cümleleri olumsuz yapmak için sıfatın önüne bir “nicht” kelimesi getiriyoruz.
nicht kelimesi cümleye bir işin yapılmaması, olumsuzluk ve değil anlamını katar.

der Stuhl ist neu (sandalye yenidir)
der Stuhl ist nicht neu (sandalye yeni değildir)
die stühle sind neu (sandalyeler yenidir)
die Stühle sind nicht neu (sandalyeler yeni değildir)Şimdi de cümlelerimizde şahıs zamirlerini de kullanarak özneyi sürekli değiştirelim ve farklı cümleler çıkaralım.

ich bin Student (ben öğrenciyim)
er ist Lehrer (o (bay) öğretmendir)
sie sind studenten (onlar öğrencidirler)
du bist nicht Student (sen öğrenci değilsin)
du bist nicht Arzt (sen doktor değilsin)
bist du Arzt? (sen doktor musun?)
Nein, ich bin nicht Arzt (hayır, ben doktor değilim)
Ja, ich bin Arzt (evet, ben doktorum)
Zeynep ist Lehrerin (Tuğba öğretmendir)
ist Zeynep Lehrerin (Tuğba öğretmen midir?)
Ja, Zeynep ist lehrerin (evet, Tuğba öğretmendir)
Nein, Zeynep ist nicht lehrerin (hayır, Tuğba öğretmen değildir)

Şimdi Almanca cümle kurma çalışmaları konulu videomuzu izleyelim, ancak videolarımızı izlerken kalem ve kağıdınızı da yanınıza alıp notlar alarak çalışırsanız sizin için çok daha iyi olacaktır.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.