Halüsinasyon Nedir?

Gönderi Tarihi: 12.01.2024

Halüsinasyon Nedir?

Gerçekte var olmayan bir takım şeyler görmek veya hissetmek halüsinasyonun etkilerindendir. Görülen şeylere dokunabilmek veya koku alabilmek de halüsinasyon etkileri kapsamına girebilmektedir. Meydana gelen halüsinasyonların çoğu zaman bir takım sebeplere bağlı olduğu bilinmelidir. Özellikle son zamanlarda toplumda çok sık bir şekilde görülen şizofreni hastalığının başlangıcında bu tür gerçekle alakası olmayan etkiler ortaya çıkabilmektedir.
Ayrıca parkinson hastalığı gibi sinir sistemi hastalığına bağlı durumlarda da halisinasyon görülebilmektedir. Halüsinasyon iyi veya kötü hangi durumda olursa olsun çok sık bir şekilde görülmeye başlandığı zaman mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor. Halüsilasyonun etkileri kontrol altına alındığı zaman bu yönde uygulanan tedavi çoğu zaman başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Sebeplerine yönelik bir tedavi uygulandığında hastaların bir çoğunda kısa zaman içerisinde halüsinasyon etkileri ortadan kalkmaktadır.
düşüncebozukluğu

Halüsinasyonların Sebepleri Nelerdir?

Halüsinasyon görmenin en büyük sebeplerinden bir tanesi uzun süreli uyuşturucu madde kullanmaktır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre uyuşturucu madde kullanan kişilerin kısa bir zaman içerisinde düşünce bozukluğu hastalığına yakalandığı için bu tür gerçekle alakası olmayan hayali dünya içerisine girdikleri görülmüştür. Doğrudan beyinde önemli ölçüde hasara yol açtığı için madde kullanımı halüsinasyon görmenin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca parkinson hastalığı, şizofreni ve alzheimer hastalığı tedavi edilmediği zaman halüsinasyon görmeye sebep olmaktadır.
halisinasyonn

Halüsinasyonlar Nasıl Tedavi Edilirler?

Halisinasyonlar tedavi edileceği zaman doktor öncelikle altta yatan sebebi ortaya çıkarmaya çalışır. Fiziksel olarak muayene edildikten sonra hekiminiz medikal geçmişinizi sorgulayacaktır. Yaşanan problemin doğru bir şekilde test edilebilmesi için her zaman hekiminize net bilgiler vermelisiniz. Önceki dönemde kullanmış olduğunuz uyuşturucu madde veya alkol kullanımınızı bildirmeniz gerekiyor. 
İlaç tedavisiyle kişilerin halüsinasyon etkilerinin görülmesi azaltılmaktadır. Uzun süreli ilaç kullanımı ve doktor kontrolü ile halüsinasyonların tamamen ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Bunun için her zaman hastaların bu konuya önem vererek doktor kontrolünü bırakmamaları gerekmektedir. Düzenli ilaç kullanımı ve psikiyatri tedavi sonucunda hastalığın büyük kısmı tedavi edilebilmektedir. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin tedavi gördüğü süreçte ve sonrasında bu alışkanlıklarına son vermesi gerekiyor. Medikal ilaç tedavisiyle birlikte uyuşturucu madde kullanımı doğrudan hastalığı 2 katına çıkarabildiği gibi ölümcül sonuçları da beraberinde getiriyor.