KALP KRİZİ NEDİR?

Kalbin ana besleyici damarlarında meydana gelen tıkanma sonucunda kalp kasının bir müddet oksijensiz kalması sonucu kalp kasında meydana gelen zedelenmelerdir. Kalp krizi anlık olan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalıktır. Kalp krizi dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde gerçekleşen her 100 ölümden 39’unun nedeni kalp ve kalp hastalıklarından kaynaklanmalıdır.Kalp Krizini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Kalp krizini tetikleyen başlıca faktörlere bakılırsa; diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği bu nedenlerin başında gelir. Bu nedenlere ek sigara tüketimi, aşırı kilonun yanı sıra ailevi ve genetik yatkınlık da yer almaktadır. Stres ve yoğun yaşam tarzı, aşırı hareketsiz bir yaşam tarzı da tetikleyici nedenlerdendir. Kalp krizinde yaş da belli bir oranda etkin olmaktadır. (erkeklerde 35 yaş sonrası, kadınlarda ise 45 yaş ve menopoz sonrası dönem).

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu ağrılar genellikle 20 dakikadan fazla süren ağrılardır. Hissedilen bu ağrı göğsün tam ortasında olabilmekle birlikte sırt, omuz, boyun ve karında da hissedilebilmektedir. Ağrılara ek olarak terleme ve bazı durumlarda da kusma da eklenebilmektedir. Yaşanan bu belirtilere ek olarak nefes darlığı, bulantı, titreme, nabızda yaşanan yavaşlama, deride soğuma ve morarma gibi belirtiler de yaşanmaktadır.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalıdır?

Kalp krizi geçiren kişi o an bir şeyler yiyip içmeye kalkmamalı sadece bir bardak su ile bir adet aspirin tüketmelidir. Bunun yanında öksürük geçici olarak da olsa kan akışını artırdığı için burun delikleri kapatılarak güçlü bir biçimde öksürülmeye çalışılmalıdır. Bulunulan odada veya mekânda kişi açabiliyorsa camı açmalıdır. Kalp krizi esnasında kişi ayakta beklemek yerine oturarak veya uzanarak beklemelidir. Soğuk ya da sıcak suyun altına girilmemelidir. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlikeli olmaktadır. Damarların büzülmesine yol açarak o anki durumun daha da kötüye gitmesine neden olabilir.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kan testi, ekokardiyografi, kalp kateterizasyonu gibi yöntemler aracılığı ile anlaşılmaktadır.
Kalp Krizi Nasıl Tedavi Edilir?
Günümüzde en yaygın yöntem balon ya da stentle tıkalı olan damarların açılmasına dayalı yöntemdir. Bu damarlara müdahale ve tıkalı damarların açılması ne kadar hızlı olursa hasar kalma durumu da o kadar az olmaktadır. Yani kan akışının sağlanmasının gecikmesi hasar kalma olasılığını da artırmaktadır.

Kalp Krizinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kalp krizinden korunmak için kişinin öncelikle yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapması gerekmektedir. Bunlara kısaca bakmak gerekirse; ilk önce kişi beslenme şeklini gözden geçirmelidir. Daha sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekmektedir. Bir diğer madde ise bel ölçülerine dikkat edilmelidir. Çünkü bel ve karın çevresinde biriken yağlar kalp ve damar hastalıkları riskini artırmaktadır. Düzenli olarak yapılacak spor da kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kişinin sağlığını ve psikolojisini de kontrol altında tutmalı ve korumaya dikkat etmelidir. Alkol ve sigara tüketimi sınırlandırılmalıdır. Düzenli uyku ve stresli yaşamaya da dikkat edilmelidir. Kalp krizinden korunmak için önemli olan noktalardan birisi ise kolesterol ve tansiyonu dikkat edilmelidir. Ve yükseltmemeye dikkat edilmelidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir