Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Estetik uzmanların gerçekleştirdiği kepçe kulak operasyonunda şekil bozukluklarının giderilmesi için yeni teknikler uygulanıyor. Kulaklar insan görünümünde en büyük etkileri bulunan estetiksel açıdan çok fazla önem taşıyan organlardan biridir. Kulaklarda meydana gelen şekil bozuklukları doğrudan kişilerde estetiksel açıdan kötü görünümlere sebebiyet verebiliyor. Şekil bozuklukları arasında kulakların gelişimini tamamlayamadığı gibi birçok farklı nedene bağlı da ortaya çıkabiliyor. Bunların arasında en çok karşılaşılan kepçe kulak deformitesi en fazla ortaya çıkabilen şekil bozukluklarından bir tanesidir. Normal duruşunun dışına çıkarak öne doğru açık bir eğilim göstermesi kepçe kulağın en önemli belirtileri arasındadır. Halk genelinde anne karnında bu şekilde oluştuğu veya bebeği yatış pozisyonuna göre bu durumun ortaya çıktığı şeklinde bir takım gerçekçi olmayan düşünceler yer alıyor. Bu tamamen yanlış olduğu gibi kepçe kulak sonradan gelişebilen önemli görünüm problemlerinden bir tanesidir. Çocuklar için bu ameliyat en uygun zaman olarak 6 yaş civarıdır. Okul hayatına başlamadan önce psikolojik durumu düşünülerek çocuğun üzerinde bir takım olumsuz etkilerin oluşmaması için bu süreç içerisinde yapılması büyük önem arz adıyor. Çocuğun psikolojik anlamda bir sorun yaşamaması ve ileri dönemde kompleksli bir hayata adım atmaması için bu kriterlere karşı çok hassasiyetli bir yaklaşım gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yetişkin bireylerde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamasıyla beraber istedikleri yaş grubunda bu operasyonu yaptırabilirler.
kepcekulak
 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir ?

Kepçe kulak operasyonu tam donanımlı herhangi bir hastanede 15 yaş grubu çocuklar için genel anestezi kullanılarak, üst yaş grubundaki yetişkinler için lokal anestezi kullanılarak yapılıyor. Ameliyat yaklaşık olarak her bir kulak için yarım saat sürebiliyor. Ameliyatın genel hedefinde her iki kulağın doğal ve dışarıdan bakıldığı zaman eşit bir görünüme kavuşması yer alıyor. Kulak kepçesinin arka kısmından kesi yapılarak kepçe kulak ameliyatı gerçekleştiriliyor. Operasyon başladıktan hemen sonra kulak kıkırdakları şekillendirilerek doğrudan kavisli bir hale getirilir. Doğal görünümüne kavuşan ve kıvrılması çok kolay bir hale gelen kulağa kalıcı dikişler atılarak operasyona son verilir. Operasyonu yapan hekimlerin bu ameliyat esnasında eriyerek kendi kendine yok olan dikişleri kullanmaları hastalara büyük avantaj sağlıyor. Bu şekilde hem dikiş izi belli olmuyor hemde tekrar dikişleri alma gibi bir zorunluluk yaşanmıyor.
kepcekulaks

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Genel olarak kepçe kulak operasyonu olan hastaların ameliyat sonrasında hastanede yatmalarına gerek yoktur. Ameliyat oldukları gün evlerine taburcu olabilen hastalar hiçbir şekilde problem yaşamadan evlerinde dinlenmeye devam edebiliyor. Ameliyattan sonra çok ince sızıntılar şeklinde ağrılar olabiliyor. Normal ağrı kesiciler ile rahatlatılan hasta bu ağrıları çok kısa bir süre hissedebiliyor. Ameliyattan sonra kulaklar 3 gün olacak şekilde sargılı bir halde kalmalıdır. Bu süreç içerisinde mutlaka sudan uzak durulmalıdır. Üçüncü günün sonunda hekimler bandajları çıkardıktan sonra banyo yapılıp yapılmayacağını hastalarına genellikle bildiriyor. Kulakların arka kısmında veya ön kısmında ameliyat sonrasında morluk oluşması normal bir durumdur. Oluşan morluk ve şişlikler yaklaşık olarak 10 gün sonra azalarak kaybolurlar. Operasyon sonrasında özellikle ilk 3 ay kulağınızın bakımı oldukça fazla önem taşıyor. Kulağın dış etkenler tarafından gelebilecek tüm darbelere karşı bu süreç içerisinde mutlaka korunması gerekiyor. Kulağınıza isabet eden herhangi bir darbe sonucunda kıkırdak yapının bozulması ve operasyonun başarısız bir hal alması riskini taşıyor. Genel sağlık açısından herhangi bir sorunu teşkil etmese bile tekrar bir kulak operasyonu olmanıza sebebiyet verebilir. Üç ayın sonunda kıkırdak yapı tam olarak kaynamış olacağı için bu süreçte herhangi bir darbe gelse bile kıkırdak yapıyı yerinden oynatamaz. Bu nedenle herhangi bir risk oluşturma gibi durum olmayacağı için şekil bozukluğu da meydana gelmez. Kepçe kulak operasyonunda sadece kulakların şekli düzelmemekle birlikte bireylerin psikolojik dünyalarında çok olumlu değişikliklerin meydana geldiği bilinmelidir. Artık kulaklarını gizlemek zorunda kalmayan bireyler kepçe kulak operasyonu sayesinde çok güçlü bir kişiliğe sahip oluyorlar.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir