Mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı nasıl geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Vücudumuzun doğal savunma mekanizmalılarının ne kadar mükemmel çalıştığı bilim adamlarını bile hayrete düşürecek seviyededir. Başta gıda zehirlenmeleri gibi çeşitli zehirlenmelerde de vücudumuzun savunma mekanizmalarından biri de mide bulantısı ve kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır.Genel olarak bağışıklık sistemi olarak adlandırılan bu savunma mekanizması; doğal bağışıklık sistemi ve kazanılmış bağışıklık sistemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğal bağışıklık sistemi; kişinin doğumundan başlayarak ergenlik dönemine kadar vücudunda kendiliğinden oluşan bağışıklık sistemidir. Kazanılmış bağışıklık sistemi ise; bakteri, virüs ve toksinlere karşı kazanılmış bağışıklığı ifade etmektedir. Zehirlenme gibi durumlarda vücudun verdiği mide bulantısı şeklinde açığa çıkan tepki, doğal bağışıklık sistemine bir örnektir.

Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?Hemen hemen herkeste görülebilen mide bulantısının çeşitli sebepleri bulunabilmektir. Bunların başında; mide ve bağırsak enfeksiyonları, gıda ve diğer etkenler sebebi ile zehirlenme vakaları, mide hastalıkları, araç tutmaları, stres, alkol, hamilelik, migren, yüksek veya düşük tansiyon, beyin tümörü gibi hastalıkları bulunmaktadır. Mide bulantısının sebeplerinin arkasında, çok ciddi başka rahatsızlıklar bulunabildiği gibi, basit sebeplerden dolayı da mide bulantısı olabilmektedir. Mide bulantısı durumunda; bulantı sebebi kişi tarafından tahmin edilemiyorsa (migren hikayesi, bozuk veya tarihi geçmiş gıda tüketimi sebepleri gibi) öncelikle bu rahatsızlığın sebebi araştırılmalıdır. Sebebi bilinmeyen mide bulantıları, uzun ve şiddetli olmaları durumunda, mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Mide bulantısı durumlarında; öncelikle sebebin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bulantının sebebi öğrenildiğinde, buna göre tedavi uygulanmalıdır. Basit sebeplerden kaynaklanan mide bulantılarında; evde kolayca hazırlanabilecek doğal yollarla mide bulantısı atlatılabilmektedir. Mide bulantısının sebebi; gebelik ise, bitkisel çaylar bile olsa alınacak her türlü takviye için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Bunun dışında; mide bulantısına iyi gelecek çeşitli doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda en etkili olan yöntemlerden biri, nane limon çayıdır.Papatya çayı ve zencefil içeren bitki çayları da mide bulantısına iyi gelen bitkisel yöntemlerden bazılarıdır. Bulunulan ortamın havalandırılması veya temiz havaya çıkmak da mide bulantısına karşı uygulanacak yöntemlerden biridir. Bunların yanında; tansiyon ile ilgili problem yoksa tuzlu bisküvi veya kraker yemek, yoğurt ve nane gibi gıdalar da mide bulantısı durumunda yenilebilecek besinlerdendir. Mide bulantısı stres kaynaklı ise, bu durumda stresten uzak yaşamak, birçok rahatsızlıkta olduğu gibi, mide bulantısında da sebebi ortadan kaldırarak rahatsızlığı yok edecek tedbirlerden biridir. Günümüzde, birçok fiziksel rahatsızlığın arkasında stres faktörü bulunabilmektedir. Olumsuz yaşam şartları ile birlikte stres gibi sebeplerin insanların hayatını son derece kötü etkilediği gözlemlenmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca stres ve gerginlikten uzak bir hayat sürmek, birçok rahatsızlığın önüne geçmede etkili olmaktadır.

Mide Bulantısında Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Hemen hemen herkesin hayatında mutlaka başına gelen sağlık sorunlarından biri mide bulantısı olmaktadır. Mide bulantısının arkasında çok ciddi sağlık sorunları olabildiği gibi, stres ve diğer sebeplerden dolayı da zaman zaman mide bulantısı sonucu ortaya çıkabilmektedir. Sürekli olarak belli aralıklarla yaşanan mide bulantısı, uzun süre geçmeyen bulantı ve sürekli kusma durumlarında mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonucu mide bulantısının sebepleri tespit edilmeli ve en kısa zamanda uygun tedaviye başlanmalıdır. Hamilelik gibi mide bulantısı yapma oranı son derece yüksek durumlarda, bulantı ilacı veya bitkisel yöntemler uygulanmadan önce mutlaka doktordan bilgi almak gerekmektedir. Mide bulantısı ile birlikte şiddetli göğüs ağrısı, baş dönmesi, yüksek ateş gibi durumlar gözlendiğinde de, en kısa sürede doktora gidilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. 

Mide Bulantısı En Çabuk Nasıl Geçer?
Hemen hemen vücudumuzun bütün doğal savunma mekanizmaları gibi mide bulantısı da belirli dış etkenler sonrası ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı da arkasında yatan sebeple alakalı olarak, uzun veya kısa süreli olabilmektedir. Yapılacak uygulamalar ve alınacak tedbirlerle, bu sürenin daha az bulantılı geçmesi sağlanabilmektedir. Basit sebeplerle meydana gelen mide bulantılarının; daha kolay ve daha hızlı bir şekilde geçmesi sağlanabilmektedir. Evde herkesin kolayca hazırlayabileceği bitki çayları, aromatik kokular, yiyeceklerle mide bulantısı oldukça kısa bir sürede geçebilmektedir. Yaşanan mide bulantısının arkasında yatan sebep ne kadar büyükse, bu sürenin ve bulantı şiddetinin o denli büyük olabildiği görülmektedir.

Bu durumlarda öncelikle mide bulantısının ardındaki sebebin tespit edilmesi ve tedavinin başlatılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; bazen basit bir belirtiyle ortaya çıkan etkiler, çok daha büyük hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Erken teşhisin gerçekleştirilebilmesi için, belirli aralıklarla doktor muayenesinden geçmenin, birçok durumda hayat kurtarıcı olabildiği unutulmamalıdır. Evde hazırlanacak nane limon çayları, zencefil katılan bitki çayları, papatya çayı gibi doğal içeceklerle, mide bulantısı dakikalar içerisinde geçebilmektedir.

Mide Bulantısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide bulantısı; sebebine bağlı olarak şiddetli veya uzun süreli olabilmektedir. Bu durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktora görünmek yararlı olacaktır. Doktorun vermediği her hangi bir ilacın kullanımı, tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi mide bulantısında da çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Rahatsız edici seviyelere ulaşan mide bulantılarında, uzun süreli geçmeyen bulantılarda, belli aralıklarla tekrar eden bulantılarda, beraberinde şiddetli ağrı, ateş, baş dönmesi olan bulantılarda mutlaka bir uzmana görünmekte yarar olmaktadır. Doktorun bulantının ardındaki sebebi tespit etmesinden sonra, öncelikle rahatsızlığı tedavi edici ilaçlar ve mide bulantısı için uygun ilacı vermesi ile birlikte, bulantı hafifletilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Doktorun vereceği ilaç dışında, her hangi bir ilacın kullanılmaması bütün uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Bu uygulama basit bir mide bulantısının, çok daha büyük sorunlara yol açmasını sağlayabilecek olumsuz etkilere yol açabilmektedir.