MİDE KANSERİ

MİDE KANSERİ
Mide kanseri mide mukozasına kötü huylu tümörlerin oluşması sonucu oluşur. Bu kanser türü lenf bezleri, akciğer, karaciğer gibi organlara da sıçrama gösterebilen bir kanser türüdür. Mide kanseri dünyada görülen kanser türü sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Bu oranlara Türkiye bazında bakıldığında ise ülkemizde yılda yirmi bin kişi mide kanseri olmaktadır. Özellikle erkeklerde bu kansere yakalanma oranı iki kat daha fazladır. Ve yine genel olarak 55 yaş üzeri kişilerde rastlanmaktadır. Mide kanseri en sık görüldüğü ülkeler uzak doğu ülkeleri ve kuzey Avrupa ülkelerinde rastlanmaktadır. Ülkemizde ise Karadeniz bölgesinde diğer bölgelere oranla daha fazladır.
Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir?
Mide kanserinin nedenleri arasında birçok kanser türünde olduğu gibi alkol ve sigara tüketimi yer almaktadır. Aynı zamanda çocukluktan itibaren kişinin yanlışlığı beslenme alışkanlığı da nedenler arasındadır. Mide kanserinin en önemli nedeni olan beslenmede; mangal ateşinde pişirilmiş et gibi ürünlerin çok sık tüketilmesi, aşırı tuzlu ve salamura ürünlerin tüketilmesi ve işlenmiş gıdalar mide kanserinin temel oluşum sebeplerindendir. Bu kanser türüne neden olan diğer sebepler arasında ise enfeksiyon ve genetik alt yapı yer almaktadır. Aşırı tuz ve çiğ et tüketimi de bu nedenlerdendir. Meyve ve sebze tüketiminin de yetersiz kalması ve B12 vitamin eksikliği de buna neden olmaktadır.
Mide Kanserinin Belirtileri
Mide kanseri erken dönemde tanı imkânı vermeyebilmekle birlikte belirtileri arasında ilk dikkat çeken belirti hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarıdır. Etli gıdalara karşı iştahsızlık şeklinde de kendini gösterebilen belirtiler daha sonraki aşamalarda karın ağrısı, kusma, bulantı, yaşanacak kilo kayıpları da belirtiler arasındadır. Bu belirtilere ek asidite, geğirme, kan pıhtısı, bulantı ve yutmada yaşanan güçlükler de yer alır. İleri seviyede yaşanan mide kanserinde yaşanan belirtilerde dışkıda görülen kan, iştahsızlık gibi sorunlar yer almaktadır. Belirtilerde ise hastaların yarısında elle muayenen sırasında ele kitle gelmesi de söz konusudur. Ve hastaların büyük kısmında belirti sürecinde kansızlık da görülmektedir. Bağırsak ve midede meydana gelen kanamalar da bu hastalığın belirtileri arasındadır. Ancak bu durum gizli olarak da kendini göstermektedir.
Mide Kanseri Tanısı
Mide kanserinin tanısında ilk yollardan birisi endoskopidir. Bunun dışında kontrastli grafillerve bilgisayarlı tomografi de mide kanserinde kullanılan diğer yollardır. Aynı zamanda bu kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için de laparoskopi, MR, PET-BT, böbrek ultrasonu çekimi ve göğüs röntgeni çekimi gibi yöntemler uygulanabilmektedir.
Mide Kanseri Çeşitleri
Adenokarsinom (görülen kanserlerin %95’i bu kanser türüdür.), skuamöz hücre kanseri, mide lenfoması, gastrointestinal stromal tümörler, nöroendokrin tümörler
Mide Kanseri Tedavisi
Bu noktada en önemli aşama kanserli tümörün uygun bir şekilde çıkarılması yatmaktadır. Yapılan cerrahi müdahale sırasında hastanın midesinin bir bölümü ya da tamamı alınabilmektedir. Midenin tamamının alınması durumunda bağırsaktan yeni bir mide yapılmaktadır.
Tümörün lenf bezlerine sıçraması durumunda kemoterapi tedavisi uygulanmak zorundadır. Bir diğer yöntem ise hipotermi adı verilen sıcak kemoterapi uygulamasıdır. Ayrıca bir diğer yöntem ise midenin bir kısmı ya da taamının alınmasına dayanan mide kanseri ameliyatıdır.
Tedavi sürecinde hastanın uzak durması gereken ve tüketmesinde fayda olan bir takım gıdalar bulunmaktadır. Bu süreçteki bir hasta; şeker, un gibi gıdaların yanı sıra kemoterapi sırasında; greyfurt, salam, sosis, sucuk, konserve ve içerisinde katkı madde bulunan ürünlerden kaçınmalıdır. Ancak hasta tüm gıda maddelerinden kaçınamayacağı gibi yemesi tavsiye edilen ürünler de mevcuttur. Buna örnek olarak ise; yoğurt, peynir, zeytinyağı gibi ürünler de önerilmektedir. Bu önerilere ek olarak elma ya da elma suyuyla tüketilecek olan meyan kökünün tozu da tedavi sürecine büyük destek sağladığı belirtilmektedir. Tedavi yöntemleri; cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, biyoterapi olarak listelenebilir.
Mide Kanserinden Korunma Yolları
C vitamini konusunda zengin besinler tüketilmeli, stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı, içilen sulardaki çinko ve kurşun oranları mide kanserindeki önemli etkenlerdendir. Çayların aşırı sıcak tüketilmesi, tütsülenmiş gıdalar ve mangalda yanma derecesinde pişmiş et tüketimi mide kanserine neden olmaktadır. Bu nedenle bu nedenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli spor yapmak da korunma yöntemlerindendir.
Yeşil çay da antioksidan içermesi sebebiyle günde 2 bardak tüketilmesiyle mideyi korumaya yardımcı olacaktır. Elma, muz, armut, badem, ceviz, kestane, mercimek gibi lif zengini ürün tüketimi önemlidir. Özellikle sarımsak, tahıl, lahana, brokoli gibi ürünler ise kansorajen maddelerin etkisini azaltmaları bakımından kansere karşı korunma yollarındandır. Aynı zamanda ülser rahatsızlığı bulunmayan kişiler acılı ürünler de tüketebilirler. Çünkü acı biber de kansere karşı koruyan ürünlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir