Nazım Hikmet Kimdir?

Dünyaya gözlerini Selanik’te açan Nazım Hikmet nüfusa 15 Ocak 1902 doğumlu olarak kaydedilmiştir, ancak gerçek doğum tarihi 20 Kasım 1901’dir. Bu durumun sebebi ise; ailesinin yılın sonuna yakın doğan çocuklarının bir yaş da olsa büyük görünmemesini istemelerinden kaynaklanmaktadır.
Okul Hayatı
Aydın bir ailenin çocuğu olan Nazım Hikmet, eğitim hayatına Göztepe’de bulunan Taşmektep’te başlamıştır. Burada Fransızca olarak ders gördü. İlkokulu bitirmesinin hemen ardından hazırlık eğitimine başladı. Bu eğitimi aldığı Mekteb-i Sultani pahalı bir okuldu ve ailesi ekonomik anlamda sorun yaşamaya başlamıştı. Nazım Hikmet bu nedenle Mektebi Sultani’de sürdürdüğü okul hayatını sonlandırmak zorunda kaldı. Yeni durağı ise Nişantaşı Sultanisi oldu.
Nazım Hikmet 1917 yılına gelindiğinde Heybeliada Bahriye Mektebi’ne geçerek, eğitim hayatını burada sürdürmeye başladı. Bu okula geçişini ise Cemal Paşa sağladı. Buna sebep olan olay ise, Nazım’ın bu tarihten üç sene önce ilk şiirlerinden bir olan Bir Bahriyeli’nin Ağzından’ı yazması ve bir akşam saati Cemal Paşa’nın ziyaret
amacıyla evlerine gelip, bu şiiri Nazım’dan dinlemesi olmuştur. Bahriye Nazırı Cemal Paşa’yı şiirden çok etkilenmiştir ve bu etki sonrasında yeni okulu için Nazım Hikmet’e yardımcı olmuştur.
Evlilikleri
Nazım Hikmet, ilk evliliğini 1922 yılında İstanbul’da komşuları olan Nüzhet Hanım ile yapmıştır. İkinci evliliğini 1926’da pek çok kişi tarafından Dr. Lena olarak bilinen Yelena Yurçenko ile gerçekleştirmiştir. 1932’de babasını kaybeden Nazım, 1935 yılında üçüncü kez evlenmiştir. Piraye 1930’da Nazım’a komşu olarak Kadıköy’e taşınan iki çocuklu bir kadındı. Tanıştıklarında Piraye hala bir başkası ile evliydi, ancak zaman geçtikçe ikili ayrı kalamayacaklarını anlamışlardı ve gereken her şeyi yaparak 31 Ocak 1935’te evlendiler. Piraye’den sonra Dr. Galina Grigoryevna Kalesnikova ile uzun yıllar birliktelik yaşayan ünlü şairin son aşkı ise Vera Tulyakova olmuştur.
Nazım Hikmet 62 yıllık hayatına yüzlerce eser bırakmayı başarmış, dünyaca tanınan ve pek çok kişi tarafından oldukça sevilen ve takdir gören bir yazardır. Nazım, eserlerinin yanında yaşadığı hayatla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yazdıkları ve söyledikleri, dünyanın pek çok diline çevrilmiştir. Adına tiyatrolar kurulmuş, kitaplar yazılmıştır. Eserleri, sanatın birçok dalına uyarlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.