RAHİM KANSERİ

Rahim Kanseri Nedir?

Kadınlarda en çok görülen kanser türleri arasında yer almakla birlikte yılda ortalama 500 bin kanser tanısı konulmaktadır. Endometrium veys uterus adı ile bilinen bir kanser türü olmakla birlikte genellikle menopoz sonrası kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Rahimde yer alan hücrelerin normalin dışında anormal ölçütlerde bir hücreye dönüşmesi ile oluşur. En sık rastlanan türü ise rahim içi kanseridir.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Normal olmayan vajinal kanamalar ve regl dönemi dışındaki kanamalar bu kanser türündeki en yaygın belirtilerdir. Vajinal akıntı ve alışılmamış boyutlardaki fazla ve periyotlar arasında oluşacak olan kanamalar rahim kanserinde en yaygın belirtilerdir. Ancak bir de yaygın olmayan belirtiler olabilmektedir. Birçok kanser türünde olduğu gibi karında meydana gelecek şişlikler, sindirim sorunları, pelvis ve sırt ağrısı ve yorgunluk hissi gibi belirtiler de gözlenmektedir. Karnın alt kısmında ağrı ya da cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler yer almaktadır.

Rahim Kanserinin Nedenleri

Nedenleri tam olarak bilinememekle birlikte birçok kanser türü hormon kaynaklı olmaktadır. Yine kadınlarda görülebilecek olan hormon düzensizliği, erken yaşta görülen adet, geciken menopoz, kısırlık ve menopoz gibi nedenler görülmektedir.
Rahim Kanseri Teşhisi
Kanserin oluşturduğu belirtilerle kanser tahmin edilebilse de birçok teşhis yöntemi bulunmaktadır. Endometrial biyopsi, vajinal ultrason, histeroskopi ve kürtaj yöntemleri uygulanmaktadır.

Rahim Kanseri Tedavisi

Tedavi sürecinde ilk adım tümörün yayılmasını önlemek amacıyla yapılacak adımlardır. Tedavi sürecinde ise ameliyat, radyasyon (ışın) tedavisi gibi yöntemler uygulanırken; tedavi yöntemi belirlenirken hastanın ilerleyen zamanlarda çocuk isteyip istemediği, ameliyatın bir seçenek olmadığı durumlarda, hastalığın tekrar kendini göstermesi gibi durumlara göre belirlenmektedir.

Rahim Kanseri İçin Risk Faktörleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi aşırı kilolar rahim kanseri için de bir risk unsurudur. Adet görmede düzensizlik, hiçi çocuk sahibi olunmaması, kısırlık, meme kanseri tedavisi ya da önlenmesi için kullanılan tamoksifen, ailede daha öncesinde rahim kanserinin aşanmış olması, sigara, uzun süre ve yüksek dozlu doğum kontrol haplarının kullanılmış olması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı, troit hastalığı bulunan kişiler ve menopoz tedavisi amacıyla uzun süreli olarak progesteronsuz öströjen kullanan kişilerde bu risk daha fazladır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir