Sylvia Plath Kimdir?

Tarih 27 Ekim 1932’yi gösterdiğinde Sylvia Plath dünyaya gözlerini açtı. Amerikalı bir anne ve Alman bir babanın kızı olan Sylvia Plath, Bostan’da doğdu. Onu bugün tanımamıza neden olan özellikleri çok küçük yaşta kendini göstermeye başladı. Plath, ilk şiirini henüz sekiz yaşındayken kaleme almıştı. Plath için 1940 yılını anlamlı tek durum yalnızca yazdığı şiir değildi. Ünlü şair, aynı yıl babasını da kaybetmiştir ve bu durum onda bir travmaya neden olmuştur. Çocukluk döneminde yaşadığı bu üzücü durum sonrasında kendisine manik depresif bozukluğu tanısı koyulmuş, üstelik bu tanı ileri derece olarak saptanmıştır.
Sylvia Plath Okul Hayatı
Yıl 1950 senesine geldiğinde, Sylvia Plath on sekiz yaşındadır ve Smith College’nde okumak için burs kazanmıştır. Bu okulun da Plath için unutması zor bir özelliği bulunmaktadır. Burada bulunduğu zaman zarfı içerisinde, hayatında ilk defa intihar girişiminde bulunmuştur. Yaşadıkları bununla da sınırlı değildir. Bu tehlikeli girişimin ardından akıl hastanesine yatırılmış ve burada tedavi görmeye başlamıştır. Ancak yaşadığı bu zorluklar okulunu bitirmesine engel olmak bir yana, mezun oluşunu üstün başarı ile taçlandırmıştır. Şiir yazımını artırması ve seçkin çevrelerce tanınması ise İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda olmuştur. Sylvia Plath, bu okula da bir burs kazanarak gelmiş ve burada sayısı yüzleri aşan şiirler yazmıştır.
Sylvia Plath Evliliği
1956 yılı Plath için oldukça ayrı ve özel önem taşıyan  tarihlerden biridir. Şairin hayatının aşkı olarak görülebilecek ve kendisi gibi ünlü bir şair olmasının yanında yazar ve de çocuk edebiyatçısı olan İngiliz Ted Hugnes ile 1956 senesinde tanışmıştır. Tanışmanın yanı sıra aynı yılın içinde onunla evlenmiş, evliliğinin ilk zamanlarını Boston’da geçirmiştir. Ancak daha sonrasında hamile kalmış ve bu hamilelikle birlikte Londra’ya geri dönmüşlerdir. Ünlü ikili çocuklarının adını Frieda Hugnes koymuştur. Daha sonra Nick isminde bir çocukları daha olmuştur.
Sylvia Plath Ölümü
Tarih 11 Şubat 1963’ü gösterdiğinde ise Sylvia Plath için yarını olmayan bir gün başlamıştır. Kendi evinin mutfağına gidere, burada bulunan fırının gazını açar ve bu şekilde hayatına son verir. Bunu yaptığında son yazdığı şiirleri jenüz yayınlanmamıştır bile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir