Türk Bayrağı

Türk Bayrağı

İçindekiler 
Türk bayrağı kırmızısı şehitlerimizin kanını ve üzerindeki hilal ve yıldız da bağımsızlığımızı sembolize etmektedir. Al renkli zemin üzerine yapılmış olan beyaz hilal ve yıldız şekli ile bilinen bayrağımız, ilk olarak 1844 yılında Abdülmecit döneminde kabul edilmiştir. Cumhuriyet döneminde 29 Mayıs 1936’da Türk bayrağı kanunu olarak açıklanan kanunla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı olarak kanunlaşmıştır. 22 Eylül 1983’te Türk bayrağı kanunu 2893 sayılı madde ile açıklanmış ve bayrak ölçüleri de belirlenmiştir. Bayrak son halini almıştır. Anlatılanlara göre bayraktaki al, kan kırmızıdır. Şehitlerin dökülen kanlarını ve bu vatan için verilen canları temsil etmektedir. Gece yarısı bu kanların üzerinde yansıyan hilal biçimindeki ay ve yıldız Türk bayrağının görüntüsünü oluşturmuştur.
 
Osmanlı İmparatorluğu’ndan önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan Bayrak renkleri ve sembolleri hakkında net bilgiler maalesef ki günümüzde bulunmamaktadır. Türk bayrağı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından kullanılmıştır. Osman Bey’e gönderilen beyaz renkli sancak olarak bilinmektedir. 15. yüzyıldan sonra ise Yavuz Sultan Selim döneminde yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk bayrağının en yakın şekil 3. Selim döneminde ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu bayrakta hilal ile birlikte aynı zamanda sekiz köşeli yıldız kullanılmaktadır. Sekiz köşeli yıldız şekil bilimi gereğince zafer anlamı taşımaktadır. Abdülmecit döneminde ise Tanzimat sürecinde yıldız beş köşeli şeklini almış ve insanı sembolize etmektedir.

Türk Bayrağının Özellikleri

Türk bayrağı az önce de bahsettiğimiz gibi kırmızısını şehitlerimizin kanından almaktadır. Hilal ve yıldız ile birlikte kutsal bir bayrak olarak bilinmektedir. Türk bayrağının anlamı düşünüldüğünde dünyadaki diğer bayraklara göre çok daha anlamlı ve hepsinin de önüne geçmektedir. Bayrağımızın özellikleri denilince aslında çeşitli düşünceler karşımıza çıkmaktadır. En yaygın olarak bilinen özellik hilale ait özelliktir. Hilal İslamiyeti temsil etmesi şeklinde olmuştur. Yıldızın ise Türklüğü temsil ettiği söylenmektedir. Aynı zamanda Abdülmecit döneminde beş köşeli yıldıza dönüştükten sonra insanlığı temsil ettiği de söylenmiştir. Kırmızı renk ise bağımsızlık için şehit düşmüş askerlerimizin kanını temsil etmektedir.
 
Ayrıca Orta Asya’dan gelen Türkleri, ay ve yıldız birlikte temsil etmekteydi. Kırmızı renk ise vatanımızı temsil etmektedir denilmektedir. Bir başka görüşe göre Osmanlı devletinin bayrağının biraz değiştirilmesi ile elde edilmiş bir bayraktır denilmektedir. Fiziksel özelliklerine gelecek olursak Türk bayrağının özelliği boyu eninin bir buçuk katı olarak tasarlanmış bulunmaktadır. Ay ve yıldız aynı eksen üzerinde bulunmaktadır. Bu şekilleri çizmek için bir daire çizdiğiniz de merkezleri aynı eksen üzerinde çıkmaktadır. Ay meydana gelirken iç ve dış çemberlerin birbirlerini kesmesi sonucu bu şekil oluşturulur. Ayın ağzı uçuş yönüne doğru belirlenmiştir.
 

Türk Bayrağı Anlamı

 
Türk bayrağının anlamı birçok ülkenin bayrakları göz önünde bulundurulduğunda çok anlamlı ve çok ön plana çıkmaktadır. Her ülke kendi bayraklarına değer vermekte ve baş üstünde tutmaktadır. Ancak Türk bayrağının üzerinde olan hilal ve yıldız ile birlikte kırmızı renginin her biri özellikle olarak seçilmiş bulunmaktadır. Rivayetlerin yanı birkaç kaynakçı edinilen bilgiye göre 1. Kosova savaşının olduğu 28 temmuz 1389 günü bir gökyüzü olayı gerçekleşir. Bu gökyüzü olayından Jüpiter ve Ay aynı hizaya gelmiştir. Bu nedenle burada bir yansıma olayı oluşmuştur. Türk bayrağı da buradan geldiği söylenmektedir. Ancak şunu söylemek gerekir ki özellikle kırmızıdaki bu ülkenin ayakta durmasını sağlayan savaşlarda kendilerini hiçe sayan şehitlerin kanlarının temsil ettiği rengin anlamı her şeyin ötesine geçmektedir. Aynı zamanda da üzerindeki hilal ve yıldız her zaman için Türk bayrağını daha anlamlı kılmaktadır.
 

Türk Bayrağı Resmi

 
Türk bayrağı resmi denildiğinde sizler de birçok farklı resme ulaşabiliyorsunuz. Bu muhteşem resim karşısında insanın tüyleri diken diken olurken gözlerinin de dolmaması mümkün değil.
 Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.