Türkiye'de ne kadar büyük baş hayvan var?

YELDA GÖKDAĞHükümet büyük ve küçükbaş hayvan artırımı için gaza bastı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (TİGEM) 17 Bin baş olan damızlık sığır varlığı 45 Bin başa çıkarıldı. 71 Bin baş olan damızlık koyun varlığı ise 185 bine çıktı. Açıklama, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan geldi. Bakan Fakıbaba, yerli tohumluk ve damızlık ihtiyacına yönelik bir milletvekilinin soru önergesine verdiği yanıtta, yetiştiricilerin ihtiyacı olan ve bölge şartlarına adapte olmuş damızlıkların üretimi için 2002-2017 yılları arasında yapılan yatırımlarla barınak kapasitesi artırıldığını, hububat tohumlulukları içinse tanıtım kampanyaları düzenlediklerini kaydetti. Bakan Fakıbaba, özetle şu bilgileri verdi: “Ülkemiz yetiştiricilerinin ihtiyacı olan ve bölge şartlarına adapte olmuş damızlıkların üretimi için 2002-2017 yılları arasında yapılan yatırımlarla barınak kapasitesi artırılmış, 17 bin baş olan damızlık sığır varlığı 45 bin başa, 71 bin baş olan damızlık koyun varlığı 185 bin başa çıkarılmış olup, kapasite artışına yönelik çalışmalar devam ediyor.”

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR 

Fakıbaba “Ülkemizin farklı ekolojik bölgelerinde bulunan TİGEM’e bağlı işletmelerde üretilen özellikle hububat tohumlukları, yetiştirildikleri bölge ekolojilerine uygun, iyi adaptasyon özellikleri bulunan tohumluklar. TİGEM tarafından tohumluk üretimin miktarının arttırılması ve üretilen tohumlukların çiftçiler tarafından kullanımının özendirilmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor” diye konuştu.

1 milyonluk açık kapatılacak 

Bunun yanında Bakan Fakıbaba, 500 bin anaç koyun ve 250 bin düve projesine ait protokolün salı günü Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası arasında imzalanacağını söyledi. Proje kapsamında üreticiye yılda 500 bin anaç koyun vereceklerini belirten Fakıbaba, şöyle devam etti: “3 yıl içerisinde Tarım Kredi olarak 250 bin düve vereceğiz. İnşallah 75 binini bu yıl için planladık. Hedefimiz Türkiye’nin bir milyon düve açığını kapatmak. Bunu kapatacağımıza inanıyorum.” 

Tanıtım kampanyaları

Fakıbaba “Bu kapsamda, Bakanlığımız araştırma kuruluşlarınca tescil ettirilen, verim ve kalitesi yüksek yeni çeşitlerin üretim desenine katılarak, bu çeşitlere ait üretilen tohumluklar sahada yapılacak reklam ve tanıtım kampanyaları ile çiftçilere ulaştırılıyor” ifadesini kullandı.  

Gerçekten mükemmel işletmeler 

Son 2 günde Niğde ve Afyonkarahisar’da temaslarda bulunduğunu ifade eden Fakıbaba, “Gerçekten çok mükemmel işletmeler var. Emeği geçen bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) olarak, Bakanlık olarak destekledik.” diye konuştu. Gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmaların çok daha başarılı seviyeye geldiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu anlatan Fakıbaba, “Önümüz açık. İnşallah çok daha güzel işletmeler ortaya çıkacaktır” dedi.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir