Yakıt tasarrufu nasıl sağlanır

Yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Yakıt tasarrufu konusu çoğu otomobil kullanıcılarının sürekli aklında bulunan bir olgudur. Biliyorsunuz ki ülkemizdeki otomobil yakıtlarının fiyatları baya yüksek seyretmektedir. Bu olayda otomobil kullanıcılarını araçlarını kullanırken nasıl tasarruf yapabilecekleri konusuna itmektedir. Sonuç olarak herkes otomobillerinin yakıtlarının daha az yakmasını isterler.
Yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler nelerdir?

1. Uygun motor devrinde vites değiştirmek

Aracımızda yakıt tasarrufu yapabilmemiz için yapmamız gerekenler kısaca şunlardır. Birinci olarak aracımızı kullanırken vites değişimlerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Uygun devirlerde değiştirilen vites seçenekleri bizlere ekstra olarak % ‘20’ye varan oranlarda tasarruf sağlarlar. Buna karar vermeden önce, aracımızın kullanım kitapçığına göz atmalıyız. Çünkü kitapçık içerisinde motorumuzun hangi motor devir aralığında maksimum güç elde edeceğini öğrenebiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse aracımızın hangi motor devrinde en yüksek miktarda tork üretebildiğini öğrendikten sonra o vites aralıklarında vites değiştirmemiz bizler için ekstra olarak yakıt tasarrufu sağlarlar.


2. Sakin araç kullanımı

Sakin bir şekilde araç kullanmakta bizlere ekstra olarak yakıt tasarrufu sağlamak için yeterli olabilir. Bu konuya da kısaca girelim. Otomobilimizi kullanırken ani hareketlerden kaçınmamız ve sakin hareket etmemiz bizlere yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Örneğin; karşımızda kırmızı yanan trafik ışığının olduğu durumlarda, aniden hızlanıp kırmızı trafik ışığının dibine geldiğimizde frene basmamız bizlere daha fazla yakıt tükettirecektir. Bu nedenden ötürü de karşımızda trafik ışıkları bulunuyorsa, ışıklara ulaşasıya kadar ani hareketler değil de sakin hareketler ile aracımızı durdurmamız bizlere yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

3. Belirli Yollarda Hız Sabitleme

Yakıt tasarrufu sağlayabileceğimiz, bir konu ise hızımızı sabitlemektir. Otomobilimizin hızını sabitlediğimiz için aracımız ani hareketlerden kaçındığından dolayı yakıt oranında azalma olacaktır. Genellikle şehirlerarası yollarda kullandığımız bir özellik olan hız sabitlemeyi sık sık kullanmak bizlere yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

4. Yol Hız Limitlerine Uymak

Yollardaki hız limitlerine uymamız da az da olsa bizlere yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü yollarda belirlenen hız limitleri, o yollarda en güvenli ve konforlu bir şekilde nasıl gidebileceğimi gösterirler. Örneğin hız limiti 110 km / s hız limiti olan bir yolda bizlerin 140 km/s hızda ilerlememiz hem güven hem de konfor açısından bizleri etkileyecektir. Ayrıca yüksek hızlarda gitmemiz yakıtı fazla yakmamıza etken olacaktır. Bu yüzden ne kadar yol limitlerine uyarak hız yaparsak o kadar da yakıttan tasarruf etmiş oluruz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir