almanca eğitim seti

A1 SINAVINA GİRECEKLER DİKKAT!!! HERKES BU HOCAYI KONUŞUYOR

Almanca Saatleri Söyleme, Almanca Saatleri Sorma

Bu dersimizde Almanca Saatleri Sorma ve Almanca Saatleri Söyleme konusunu işleyeceğiz. Daha önceki video derslerimizde saatleri Almanca söyleme konusunu zaten öğrenmiştik. Bu dersimizde ise biraz daha pratik yapacağız, karşılıklı diyaloglar oluşturacağız ve bu konuyu bitireceğiz. Daha önceki Almanca saatleri söyleme konusunda sadece tam saatler ile buçuklu saatleri yazmıştık. Şimdiki Almanca saatler konumuzda ise sizlere tam olarak dakika belirtme ve çeyrekli saatlerin nasıl söyleneceğini öğretelim. Çeyrek kala – Çeyrek geçe Almanca Çeyrekli saatler aşağıdaki yönteme göre söylenirler.

Es ist Viertel nach / vor …….

Yukarıdaki kalıpta, nach sözcüğü “geçe-geçiyor” anlamında, vor sözcüğü ise “kala-var” anlamında kullanılmaktadır. Noktalar ile boş bırakılan yere ise saat kaça çeyrek var ya da saat kaçı çeyrek geçiyor ise o saat getirilir. Örnekler: Saat beşi çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach fünf saat sekizi çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach acht Saat dördü çeyrek geçiyor : Es ist Viertel nach vier saat beşe çeyrek var : Es ist Viertel vor fünf Saat sekize çeyrek var : Es ist Viertel vor acht saat dörde çeyrek var : Es ist Viertel vor vier Şeklinde söylenebilirler. Dakikalar Almanca Dakikalı saatler aşağıdaki örneğe göre teşkil edilirler.

Es ist ……… vor/nach ………

Burada birinci noktalı yere dakikayı, ikinci noktalı yere ise saati getireceğiz. Zaten vor:var-kala ve nach:geçe-geçiyor anlamına geldiğini biliyoruz. Örnekler: Saat üçü yirmi geçiyor : Es ist zwanzig nach drei Saat üçe yirmi var : Es ist zwanzig vor drei Saat beşi kırk geçiyor : Es ist vierzig nach fünf saat beşe kırk var : Es ist vierzig vor fünf Saat dokuzu onbeş geçiyor : Es ist fünfzehn nach neun saat dokuzu onbeş geçiyor : Es ist Viertel nach neun Saat sekizi kırkbeş geçiyor : Es ist fünfundvierzig nach acht Saat sekizi kırkbeş geçiyor : Es ist Viertel vor neun Almanca saatler konusu ile ilgili daha çeşitli örnekler için aşağıdaki ders videomuzu inceleyelim:

Arama Terimleri


Etiketler

AŞAĞIDAKİ ALMANCA DERSLERİNE DE GÖZ ATABİLİRSİNİZ

YORUM YAZ

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

 • Anonim

  20 Kasım 2014 Tarih: 20:10

  çok iyi

almanca eğitim seti
 • EN SON EKLENEN ORTA SEVİYE DERSLER
 • GÜNÜN ALMANCA ÖZLÜ SÖZÜ
 • Du kannst dir eine Uhr kaufen, aber nicht die Zeit!..:
 • GÜNÜN ALMANCA KONUŞMA KALIBI
 • Wie geht es ihnen?
 • GÜNÜN ALMANCA KELİMESİ
 • Schön
  Güzel
 • GÜNÜN ALMANCA DEYİMİ
 • Nach wie vor
  Eski hamam, eski tas