Ahmed Arif Kimdir?

21 Nisan 1927’de Diyarbakır’da doğan Ahmed Arif’in gerçek ismi Ahmed Önal’dır. Sekiz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gözlerini açar. Henüz bebek yaşta annesini kaybeder. Onu büyüten ise babası Arif Hikmet Bey’İn diğer eşi olan Arife Hanım’dır. Küçük yaşta babasının işi nedeniyle pek çok şehirde bulunur ve bu sayede gittiği yerlerin kültürünü ve dilini öğrenme imkanı bulur. Gördüğü insanlar ve yaşayış şekilleri, ona çok şey katmıştır.İlkokulu Siverek isimli okulda okur ve sene 1939 olduğunda okulunu bitirir. Ortaokulu okumak için Urfa’nın yolunu tutar. Burada ablasının yanında yaşamını sürdürür. Urfa’da gittiği okulda, öğrencilerine  sürekli şiirler okuyan bir öğretmeni vardır. Öğretmeninin okuduğu bu şiirlerle, şiire olan ilgisini keşfeder Ahmed Arif ve böylece ilk şiirlerini yazmaya başlar. Aynı dönemde yayın hayatını İstanbul’da sürdürmekte olan Yeni Mecmua isimli bir dergiye yazdığı şiirlerden bazılarını gönderir. Ortaokul hayatını tamamladıktan sonra sıra lise eğitimine gelmiştir. Liseyi okumak için Afyon’a gider.


Burada okumasını onun için daha iyi olacağını düşünen babası Arif Hikmet Bey istemiştir. Ahmed Arif, burada devam eden eğitim hayatı boyunca pek çok yabancı yazarı okuma fırsatı bulur. Yeni öğrendiği bu yabancı isimlerle edebiyat dünyasını zenginleştirir. Ancak bununla yetinmez Ahmed Arif. Türk Edebiyatının önemli yazar ve şairlerinin eserlerini de hayatına katar ve böylelikle lise döneminde kendine yepyeni bir bakış açısı kazandırır. Liseyi bitirmesinin ardından Uşak’a gider ve burada ağabeyi ile birlikte kalmaya başlar. Daha sonra babası emekli olur.

Bu durum neticesinde tüm aile Diyarbakır’a geri dönerler. Ahmed Arif daha sonra askere gider ve 1947 yılında bitirmiş olarak geri döner. Aynı yıl üniversite hayatı başlar. Ankara Üniversitesi Dil, Tarif ve Coğrafya Fakültesi’ni kazanır. Burada felsefe okumaya başlar.

1967 yılında gazetecilik yapan Aynur Hanım’la evlenir. Evlenmesinin üzerinden bir yıl geçer ve bu sürenin sonunda Ahmed Arif’in ilk ve tek şiir kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim ismiyle basılır. Bu kitapta şair uzun zamandır yazdığı şiirleri bir araya getirmiştir. Kitap daha sonra başka bir yayınevi tarafından ikince kere basılır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir