Almanya’da En Çok Aranan Meslekler Nelerdir? Almanya’da ne iş yapabilirim?

0

Almanya’da en çok eleman ihtiyacı duyulan meslekler. Alman iş piyasası iyi eğitimli adaylara çok iyi fırsatlar sunuyor. Almanya’da nasıl iş bulurum? Almanya’da ne iş yapabilirim? İşte size Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan on meslek grubu ve yabancı adaylar için öneriler.Alman ekonomisi hızla büyüyor ve belli meslek alanlarında eleman açığını kapatmak için kalifiye çalışanlar aranıyor. Yalnızca 2012-2017 yılları arasında Almanya’da çalışan nüfus 2,88 milyon artarak toplam 32,16 milyon kişiye yükseldi. Almanya için bir istihdam rekoru.

Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan on meslek:

Yazılım geliştiricisi ve programcı
Elektronik mühendisi, elektrik teknisyeni, elektrikçi
Hasta bakıcı
IT danışmanı, IT analisti
İktisatçı, işletmeci
Müşteri temsilcisi, müşteri danışmanı, hesap yöneticisi
Üretimde ara eleman
Satış uzmanı, satış asistanı
Satış müdürü, ürün sorumlusu
Mimar, inşaat mühendisi

Kaynak: DEKRA Akademie 2018Federal Yönetim yabancı iş gücüne yönelik bir göç yasası hazırlamayı planlıyor. Bu yasayla yabancı adayların Almanya’da iş aramalarını kolaylaştırmak amaçlanıyor. Fakat iyi eğitimli yabancı adaylar için günümüzde de pek çok yüksek ücretli iş olanağı mevcut.

Almanya’da Yabancı adaylar için iş olanağı sunan iş kolları ve meslek dalları:

Bakıcılar
Eğitimli bakıcılar ve sağlıkçılar Almanya’da kolaylıkla iş bulabiliyor. Hastaneler, yaşlı yurtları ve başka bakım kuruluşları vasıflı elemana ihtiyaç duyuyor.

Ön koşullar: Geldiği ülkede bakıcılık eğitimi almış olanlar mezuniyetleri için Almanya’da denklik alabilirler. Sağlık durumlarının uygun olması ve Almanca bilmeleri önkoşulu var; dil düzeyinin bazı eyaletlerde B2 bazılarında B1 olması isteniyor.

Tıp
Almanya’daki hastane ve muayenehanelerin yaklaşık 5.000 doktor açığı var. Yurtdışında tıp alanından mezun olmuş kişiler 2012 yılından bu yana Almanya’da doktorluk izni alabiliyor. Bu hem AB vatandaşları hem de AB dışı ülkelerden gelen tıpçılar için mümkün. Bunun önkoşulu, adayların sahip oldukları diplomanın Alman tıp eğitimine eşdeğer olarak tanınması.

Mühendislik dalları
Mühendislik dalları arasında en büyük eleman açığı olanlar makine, otomobil, elektronik, inşaat, enformasyon teknolojileri ve telekomünikasyon mühendislikleri.
Mühendisler sanayi ülkesi Almanya’da çok iyi kariyer ve iyi gelir imkanına sahipler. Elektroteknik, inşaat, makine ve otomotiv gibi alanlarda acilen uzman elemanlara ihtiyaç var. Dijitalleşme süreci ihtiyacı daha da artırıyor.

Ön koşullar: Aldığı eğitim Almanya’nın diplomasıyla denklik gösterenler mühendis veya danışman mühendis olarak kabul ediliyorlar.


PARA KAZANDIRAN OYUNLAR SAYESİNDE İNTERNETTEN AYDA 1000 TL PARA KAZANIN

TIKLA, TELEFONUNDAN PARA KAZANMAYA BAŞLA


Matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknik bilimler (MINT)
Almanya’da kısaca MINT olarak anılan meslek dallarından nitelikli adaylar özel şirketlerin yanı sıra Max Planck ve Fraunhofer Topluluğu gibi bilimsel araştırma kuruluşlarında da cazip iş olanakları bulabilirler.

Fenbilimciler ve bilişimciler
Fen bilimlerinde de (mathematik, bilişim, doğabilimleri ve teknoloji) dar boğaz var. Gerek özel sektörde, gerekse Max Planck Topluluğu ve Fraunhofer Topluluğu gibi kamusal araştırma kuruluşlarında bu alanlardan bilimciler için cazip pozisyonlar var.

Ön koşullar: Fen dallarından diploması olanlar Yabancı Ülkeler Eğitim Merkezi‘ne (ZAB) başvurarak üniversite mezuniyetleri ile Almanya eğitimi arasında denkliklerini sağlayabilirler.Nitelikli meslek dalları
Meslek eğitimi almış kalifiye elemanlar da Almanya’da iş bulma şansına sahip. Avrupa Birliği ülkeleri dışından adayların doldurması gereken kriterlerse şunlar:

O meslek dalında eleman açığının olması,
Adayların belli bir kuruluştan teklif almış olmaları,
Almış oldukları eğitimin o alandaki Alman meslek eğitimi kriterlerine denk olması.

Günümüzde özellikle bakım evleri ve hastanelerde hasta bakımı alanında eleman ihtiyacı büyük.


almanca ogrenme kitabi

Değerli ziyaretçilerimiz, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, son derece güzel bir şekilde tasarlanmış olan, renkli, bol resimli ve hem çok ayrıntılı hem de anlaşılır Türkçe konu anlatımı ihtiva eden Almanca öğrenme kitabımızı incelemek ve satın almak için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz. Kendi kendine Almanca öğrenmek isteyenler ve okul için yardımcı drs kitabı arayanlar için harika bir kitap olduğunu ve herkese kolayca Almanca öğretebileceğini şimdiden gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 − 2 =