Oyun yapma programları

Oyun yapma programlari

Kendi oyunlarınızı yapabileceğiniz ücretsiz oyun yapma programları ile bilgisayarlar için oyun tasarlayabilir, dilerseniz mobil oyunlar geliştirebilirsiniz. Makalemizde 3d oyun yapma programları ve temel düzeyde 2d oyun yapma programlarını ele alacağız.Yeni başlayanlar için en iyi oyun yapma programı nedir? Cep telefonları için mobil oyun yapma programları nelerdir? Kendi oyunumu nasıl yaparım? Kendi yaptığım oyundan para kazanabilir miyim? Bu ve bunlar gibi çeşitli sorularınıza yanıtlar bulabileceğiniz bilgi dolu makalemizin oyun geliştirme meraklıları için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Oyun yapma programları nelerdir?

Hem acemi hem de deneyimli oyun geliştiricilerin fikirlerini çok fazla kodlama yapmadan gerçek video oyunlarına dönüştürmelerine olanak tanıyan çeşitli oyun geliştirme araçları mevcuttur. Bu programlar, geliştiricileri birkaç ortak işlev için kod yazma gereksiniminden kurtarmak için çeşitli işlevleri otomatik olarak yürütebilir.


Öncelikle temel seviyeden gelişmiş seviyeye kadar herkesin işine yarayacak ve piyasada kolayca temin edilebilecek popüler oyun yapma programlarının isimlerini verelim, daha sonra bu oyun yapma programlarını ele alacağız.

Oyun yapma programları, zorlu görevleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için çok çeşitli kullanışlı Oyun Tasarım Araçları sağlar. Bu Oyun Tasarım Araçlarını kullanarak oyun fiziği, oynayan karakter yapay zekası, karakterler, simgeler, menüler, ses efektleri, yardım ekranları, düğmeler, çevrimiçi mağazalara bağlantılar ve çok daha fazlasını oluşturabilirsiniz.


Popüler oyun yapma programları

 • GDevelop— Dokümantasyon, oluşturma ve planlama aracı
 • Construct 3 — Yeni başlayanlar için 2D oyun tasarım yazılımı
 • GameMaker Studio 2 — Kodsuz 2D ve 3D oyun tasarım aracı
 • RPG Maker — JRPG tarzı 2D oyun tasarım yazılımı
 • Godot — Ücretsiz ve açık kaynaklı oyun motoru
 • Unity — Küçük stüdyolar arasında en popüler oyun motoru
 • Unreal Engine — Üstün görsellere sahip AAA oyun motoru
 • ZBrush — Hepsi bir arada dijital şekillendirme çözümü

En popüler oyun geliştirme araçları yukarıdaki gibi sayılabilir. Bu oyun yapma programlarından bazılarının kullanımı gayet kolay olup yeni başlayan oyun geliştiricileri için uygundur. Unity gibi bazı oyun yapma programları ise hem büyük boyutludur hem de kullanması biraz bilgi ve deneyim ister.

İlgili konu: Para kazandıran oyunlar


Ancak bu oyun yapma programlarının korkulacak bir yanı yoktur. Youtube ve Udemy gibi platformlarda oyun yapma dersleri mevcuttur. Her bir oyun geliştirme aracı için dersler bulabilir ve oyun yapma programlarını kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Oyun yapma programları
Oyun yapma programları

Oyun yapma programları ile neler yapılabilir?

Oyun yapma programlarının bazıları sadece 2d oyunları desteklerken, bir çoğu ise 3d oyun yapmanıza imkan veriyor. Bir oyun geliştirme programı ile;

 • Oyun içi videolar hazırlayabilirsiniz.
 • Oyun içinde kullanılacak sesler oluşturabilirsiniz.
 • Karakter tasarımı yapabilirsiniz.
 • Mobil oyun tasarlayabilirsiniz.
 • Bilgisayarlar için oyun tasarlayabilirsiniz.

Bir oyun yapma programının kullanılışını öğrendikten ve programa aşina olduktan sonra, kolaylıkla etkileşimli animasyonlar, üç boyutlu çeşitli karakterler, ses efektleri, görüntü efektleri, etkileşimli karakterler ve daha birçok şey oluşturabilirsiniz.Birçok oyun programı zaten içerisinde çeşitli hazır karakterler, hazır ses efektleri, hazır animasyonlar ve çeşitli objeleri size kullanmanız için hazır olarak sunmaktadır. Bunlar sizin için ücretsiz ve ücretli olarak sunulabilir.

Şimdi gelin en çok tercih edilen oyun geliştirme yazılımlarını tek tek görelim ve artıları eksilerini irdeleyelim.

Construct 3 oyun yapma programı

Construct 3 oyun yapma programı oldukça kullanışlı ve çok tercih edilen bir oyun yapma programıdır.

Construct 3, hayatınızda bir satır bile kod yazmadıysanız kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz oyun geliştirme yazılımıdır.

Bu oyun geliştirme aracı tamamen GUI tabanlıdır, yani her şey sürükle ve bırak şeklindedir. Dolayısıyla yeni başlayan arkadaşlar için en uygun oyun geliştirme yazılımlarından biridir. Oyun mantığı ve değişkenleri, oyun yapma yazılımı tarafından sağlanan tasarım özellikleri kullanılarak uygulanır.

Construct 3’ün güzelliği, düzinelerce farklı platforma ve formata dışa aktarılabilmesi ve bu çeşitli seçeneklere uyum sağlamak için oyununuzda tek bir şeyi değiştirmeniz gerekmemesidir. Bu işlev en kullanışlı işlevlerden biridir.

Oyununuzu yapmayı bitirdikten sonra HTML5, Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Xbox One, Microsoft Store ve daha fazlasına dışa aktarabilirsiniz. Yani yaptığınız oyunu bir tıkla bilgisayarda çalışır hale getirebilirsiniz. Bir tıkla android telefonlar için uyumlu hale getirebilirsiniz. Ya da ios, html 5 ve benzeri birçok farklı ortamda çalıştırabilirsiniz.

Bir diğer deyişle, Construct 3 ile birçok platform için oyun üretebilirsiniz.

Ancak Construct 3 şu anda 2d oyunların yapımı için kullanılabiliyor.

Construct 3’ün HTML5 tabanlı oyun yapma yazılımına doğrudan web tarayıcınız üzerinden erişebilirsiniz.

Construct 3 , basit 2B oyunlar oluşturmak için yeni başlayanlar için uygun bir oyun tasarım aracıdır. Temel gücü, olağanüstü kullanım kolaylığında yatmaktadır ve 2D oyunları en kolay haliyle yapmak istiyorsanız, bu, elimizdeki en iyi seçeneklerden biridir.

Construct 3 ile çalışmak, herhangi bir programlama dili becerisi veya kodlama bilgisi gerektirmez. Araç kurulum gerektirmez ve doğrudan tarayıcınızdan çalışır ve çevrimdışı modu mevcuttur. Ayrıca, oyun yapmayı öğrenmenize ve oyun tasarım becerinizi geliştirmenize yardımcı olacak çok sayıda öğretici ve kaynak sunar.

İlgili konu : Para kazandıran uygulamalar

Construct 3’ün en büyük dezavantajlarından biri, ücretsiz ürünün ne kadar sınırlayıcı olduğu, efektlere, yazı tiplerine, katmanlara, animasyonlara erişiminizi kısıtlaması ve oyununuza ekleyebileceğiniz etkinlik sayısına bir sınır koymasıdır.

Video oyun yazılımından en iyi şekilde yararlanmak için Construct’a ödeme yapmanız gerekecek, fiyatlar yılda 120 dolardan başlıyor , Startup ve Business lisansları için sırasıyla 178 dolara ve yılda 423 dolara yükseliyor .

Ücretsiz oyun yapma yazılımı arıyorsanız, Construct 3 ücretsiz paketinde rakipleri kadar fazlasını sunmuyor. Ancak yeni başlayanlar için bir oyun motoru arıyorsanız, iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu programla oyun yapabilir ve kendinizi geliştirdikten sonra bir üst seviye oyun yapma programlarını deneyebilirsiniz.

Gamemaker Studio 2 Oyun yapma programı

GameMaker Studio 2 , oyun tasarımına yeni başlayan acemi oyun tasarımcıları, bağımsız geliştiriciler ve hatta profesyoneller için çok uygun olan başka bir popüler kodsuz oyun tasarım yazılımıdır. Giriş seviyesi bir oyun tasarım yazılımı olarak çok iyi bir seçimdir, ancak deneyimli oyun tasarımcıları da GameMaker Studio 2’nin hızlı oyun prototipleme kapasitesini yeterli bulurlar.

GameMaker, 2D oyunlar yapmak için önde gelen çözümlerden biridir ve 3D oyunlar için de oldukça iyidir. Programlama, ses, mantık, seviye tasarımı ve derleme için araçlar sunarak oyun tasarımına eksiksiz bir yaklaşım sağlar.

Bir programlama dili öğrenmekten korkuyorsanız, GameMaker’ın basit ve sezgisel görsel betik sistemini de seveceksiniz. Kapsamlı yerleşik kitaplıklarından eylemleri ve olayları seçin ve istediğiniz oyunu yapın. Biraz programlama geçmişiniz varsa, kullanışlı olacak ve daha fazla özelleştirme uygulamanıza olanak sağlayacaktır.

GameMaker’ın ücretsiz sürümü, oyununuzu bir filigranla Windows’ta yayınlamanıza izin verirken, ücretli sürümleri Windows, Mac, HTML5, iOS, Android ve daha fazlasına tam dışa aktarma sunar. Böylelikle bütün akıllı telefonlar için oyun yapabileceğiniz gibi bilgisayarlar için de oyun tasarlayabilirsiniz.

İlk olarak 1999’da piyasaya sürülen GameMaker , bugün mevcut olan en uzun süredir çalışan bağımsız oyun motorlarından biridir. Uzun ömürlülüğü sayesinde GameMaker, aktif bir oyun yapma topluluğundan ve binlerce şirket içi ve kullanıcı tarafından oluşturulan kılavuz ve eğitimden yararlanır.

Yine de bir 3B oyun yapmak istiyorsanız, GameMaker muhtemelen sizin için doğru seçim değildir. GameMaker’da 3D oyunlar yapabilirken , 2D gerçekten üstün olduğu yerdir.

Fiyatlandırma:

 • 30 günlük ücretsiz deneme, denemeniz için tüm yazılım özelliklerini sunar.
 • Windows ve Mac’te oyun yayınlamak için 40 ABD Doları’na 12 aylık Creator lisansı satın alabilirsiniz.
 • Windows, Mac Ubuntu, Amazon Fire, HTML5, Android ve iOS’ta oyun yayınlamak için Kalıcı Geliştirici lisansı 100 ABD doları karşılığında satın alınabilir.

 RPG Maker — JRPG tarzı 2D oyun tasarım yazılımı

RPG Maker, sınırlı kodlama deneyimine sahip kişiler için uygun olan başka bir oyun tasarım yazılımıdır. Construct 3 ve GameMaker Studio 2 gibi bu araç da tek satır kod yazmadan istediğiniz oyunu tasarlamanızı sağlar. Aracın basit sürükle ve bırak düzenleyicisi, savaş ve ortamlardan ara sahneler ve diyaloğa kadar her şeyi oluşturmanıza olanak tanır.

RPG Maker oyun yapma programını başlangıç seviyesinde olan arkadaşlar için çok önermiyoruz. Bu oyun yapma programı biraz daha orta seviye kullanıcılara hitap etmektedir. Yine de acemi kullanıcılar da elbette programı deneyebilirler.

RPG Maker, klasik JRPG tarzı macera oyunları yapmak için özel olarak tasarlanmıştır ve Corpse Party ve Rakuen gibi oyunlar için başarıyla kullanılmıştır. Bu listedeki diğer çoğu araç gibi, bu motor da oyunları Windows, Mac, iOS, Android ve daha fazlası dahil olmak üzere platformlarda yayınlamak için kullanılabilir.

Fiyatlandırma:  RPG Maker, gelişen yazılımının birkaç sürümünü satın almak için sunar. 25$ ile 80$ arasında değişiyor. Bu sürümlerin tümü 30 gün boyunca deneme amaçlı olarak kullanılabilir.

RPG Maker ile yaptığınız oyununuzu Windows, HTML5, Linux, OSX, Android ve iOS’a aktarabilirsiniz.

Godot ücretsiz ve açık kaynaklı oyun motoru

Godot , özellikle MIT lisansı altında tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı olduğu düşünüldüğünde, yeni başlayan herkes için harika bir video oyun motorudur. İşin içinde biraz öğrenme eğrisi var ama Godot hâlâ en yeni başlayanlar için uygun oyun tasarım araçlarından biri.

2D oyun tasarlamak istiyorsanız Godot mükemmel bir seçimdir. Aynı zamanda iyi bir 3D motor sunuyor, ancak karmaşık bir 3D oyun yapmayı planlıyorsanız, daha iyi performans sunan Unity veya Unreal Engine’i tercih edebilirsiniz.


Godot açık kaynaklı olduğu için, yeterli C++ bilgisine sahip olduğunuz sürece, belirli projeniz için onu değiştirebilir ve optimize edebilirsiniz. Godot’un bir diğer önemli gücü, Unity gibi diğer popüler oyun motorlarının aksine yerel olarak Linux üzerinde çalışmasıdır.

Godot motoru da hem 2D hem de 3D oyunların oluşturulmasını destekler. Bu ücretsiz oyun yapımcısının 2D yönü, en başından itibaren dikkatlice tasarlandı; bu da daha iyi performans, daha az hata ve daha temiz bir genel iş akışı anlamına geliyor.

Sahne tabanlı tasarım

Godot’nun oyun mimarisine yaklaşımı, her şeyin sahnelere bölünmesiyle benzersizdir – ancak muhtemelen düşündüğünüz türde bir “sahne” değildir. Godot’ta bir sahne, karakterler, sesler ve/veya yazılar gibi öğelerin bir koleksiyonudur.

Daha sonra birden çok sahneyi daha büyük bir sahnede ve ardından bu sahneleri daha da büyük sahnelerde birleştirebilirsiniz. Bu hiyerarşik tasarım yaklaşımı, düzenli kalmayı ve istediğiniz zaman tek tek öğeleri değiştirmenizi çok kolaylaştırır.

Özel betik dili

Godot, sahne öğelerini korumak için bir sürükle ve bırak sistemi kullanır, ancak bu öğelerin her birini, GDScript adlı Python benzeri özel bir dil kullanan yerleşik komut dosyası sistemi aracılığıyla genişletebilirsiniz.

Öğrenmesi kolay ve kullanması eğlenceli, bu nedenle kodlama deneyiminiz olmasa bile denemelisiniz.

Godot, bir oyun motoru için şaşırtıcı derecede hızlı yineleniyor. Her yıl en az bir büyük sürüm çıkıyor ve bu da nasıl bu kadar harika özelliklere sahip olduğunu açıklıyor: fizik, son işleme, ağ oluşturma, her türlü yerleşik düzenleyici, canlı hata ayıklama ve çalışırken yeniden yükleme, kaynak kontrolü ve daha fazlası.

Godot, bu listede tamamen ücretsiz olan tek oyun yapma yazılımıdır. MIT Lisansı altında lisanslandığı için istediğiniz gibi kullanabilir ve yaptığınız oyunları herhangi bir kısıtlama olmadan satabilirsiniz. Bu açıdan diğer oyun yapma programlarından ayrılıyor.


Unity Game Maker en popüler oyun yapma programı

Unity gerek mobil oyunların yapımında gerekse bilgisayar oyunlarının yapımında dünyada en çok kullanılan ve en popüler oyun motorlarından biridir. Özellikle google play mağazasında ve apple store mağazasında gördüğünüz oyunların birçoğu Unity oyun yapma programı ile yapılmıştır.

Ancak Unity adlı oyun motoru başlangıç için pek uygun değildir. Oyun tasarımına yeni başlayan arkadaşlar öncelikle yukarıda yer verdiğimiz başlangıç seviyesine de hitap eden oyun yapma programlarını denemeli, biraz tecrübe kazandıktan sonra Unity ile oyun geliştirmeye çalışmalıdır.Yine de oyun tasarımına yeni başlayan arkadaşların hevesi kırılmasın. Youtube ve udemy gibi platformlarda Unity oyun yapma programı ile ilgili binlerce ders videosu mevcut ve bu ders videolarını izleyerek Unity oyun motorunda nasıl oyun yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Unity şu anda piyasada en çok kullanılan oyun tasarım yazılımı çözümlerinden biridir. En popüler oyunların çoğu Unity ile oluşturulmuştur. Özellikle mobil oyun tasarımcıları ve bağımsız geliştiriciler tarafından seviliyor.

Unity son derece güçlü ve çok yönlüdür ve Windows, Mac, iOS, Android, Oculus Rift, Steam VR, PS4, Wii U, Switch ve daha fazlası dahil olmak üzere hemen hemen her sistem için 2B ve 3B oyunlar oluşturmanıza olanak tanır. Bu listedeki diğer bazı araçların aksine, Unity nasıl kod yazılacağını bilmeyi gerektirir. Programlama becerileriniz sınırlıysa üzülmeyin, az önce de söylediğimiz gibi, Unity yeni başlayanlar için çok çeşitli öğreticiler ve eğitim kaynakları sunar.

Tek başına oyun geliştiricileri, Unity’yi kullanabilir ve oyunlarından ücretsiz olarak para kazanabilir (oyun geliriniz yılda 100.000 doların altında kaldığı sürece), ekipler ve stüdyolar için abonelik planları kullanıcı başına aylık 40 dolardan başlar.

GDevelop Oyun yapma programı

GDevelop adlı oyun yapma programı da oyun geliştiricilerin tercih ettiği programlardan biridir. Açık kaynaklıdır, sezgisel ve kullanımı kolay arayüze sahiptir. HTML5 ve yerel oyunlar için destek sunar ayrıca hızlı öğrenme için kapsamlı belgelere ulaşım kolaydır. GDevelop ayrıca çoklu dil desteği ile dünyanın her yerinde yaşayan oyun geliştiricilerine hitap etmeyi başarıyor.

Açık kaynaklı ücretsiz yazılım olan GDevelop, geliştiricilerin programlama becerileri olmadan oyunlar yapmalarına olanak tanır. Karakterler, metin nesneleri, video nesneleri ve özel şekiller gibi oyunlar için nesneler oluşturmanıza olanak tanır.

Nesnelerin gerçekçi davranış sergilemesini sağlayan fizik motoru gibi farklı araçları kullanarak nesnelerin davranışlarını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak, ekran düzenleyici, tüm seviyeleri düzenlemenize ve oluşturmanıza olanak tanır.

Oyunlar için ifadeler, koşullar ve eylemler olarak kullanılabilecek yeniden kullanılabilir işlevleri tanımlamak için bu ücretsiz Yazılımın olaylar özelliğini kullanabilirsiniz. Diğer oyun oluşturma programları bu özelliği sağlamaz.

Fiyatlandırma:  Bu açık kaynaklı bir paket olduğundan, herhangi bir ücret veya masraf yoktur. Kaynak kodu da serbestçe kullanılabilir.

Özellikler:  Birden çok platformda oyun dağıtımı, Birden çok animasyonlu Karakterler, Parçacık Yayıcılar, Döşenmiş karakterler, Metin nesneleri, Özel çarpışma maskeleri için destek, Fizik motoru, Yol bulma, Platform motoru, Sürüklenebilir nesneler, Anchor ve Tweens.

Yayın Platformu:  GDevelop, hem iOS hem de Android’e aktarılabilen HTML5 oyunları yapabilir. Ayrıca Linux ve Windows için yerel oyunlar da oluşturabilir.

2D oyun yapma programları

Yukarıda isimlerini verdiğimiz oyun yapma programlarının hemen hepsi ile 2d oyununuzu tasarlayabilirsiniz. Tamamı 2d oyun tasarımını destekler. Ancak 2d oyun tasarlamak istiyorsanız, örneğin Unity gibi bir program yerine GameMaker gibi bir program ile başlamanız daha mantıklıdır.

Oyun tasarlamaya yeni başlıyorsanız öncelikle açık kaynak kodu ücretsiz oyun yapma programları ile başlamalısınız. Bir süre ilerledikten sonra daha üst seviye oyun yapma programlarına geçiş yapabilirsiniz.

Oyun yapma programlari
Oyun yapma programlari

Ücretsiz oyun yapma programları

Yukarıda değindiğimiz birçok oyun yapma programı belli bir seviyeye kadar ücretsizdir, daha profesyonel çalışmalar ve daha fazla kitleye hitap etmek üzere oyunlar yapacaksanız o halde ücretli bir paket satın alabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu olan ve MIT lisansı ile yayımlanan oyun yapma programları da tamamen ücretsizdir ve bu tarz oyun tasarım programları ile geliştirdiğiniz oyunları dilerseniz android ya da ios telefon kullanıcılarına sunabilirsiniz.

Oyun yaparak nasıl para kazanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz Unity, GameMaker, GDevelop, Godod, RPG Maker gibi oyun yapma programları ile oyun tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız oyunu hem android mağazasında hem de ios mağazasında yayınlayabilirsiniz. Oyununuzdan para kazanmak için dilerseniz oyunu ücretli yaparsınız ve her indiren kullanıcıdan ödeme alırsınız.

Ancak oyunlardan para kazanmanın daha etkili yolu, oyunu ücretsiz yapıp oyun içi item satışı yapmaktır. Örneğin çeşitli elmaslar, altınlar, level açma imkanları gibi bir dizi ek özellikleri satarak paraya dönüştürebilirsiniz. Ayrıca oyun arasına, mesela her bir levelden sonra reklam sunarak, sunduğunuz reklamlardan para kazanabilirsiniz.

Tabii ki şunu da unutmamak gerekir ki oyun geliştirmek biraz ekip işidir, tek başınıza güzel bir oyun geliştirip kullanıma sunmak ve bundan para kazanmak biraz zahmetli olabilir. Ancak iyi bir ekibiniz varsa siz de oyun tasarlayarak para kazanabilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir