1.000 TL ÖDÜLLÜ ALMANCA BİLGİ YARIŞMASI BAŞLIYOR.
KATILMAK İÇİN TIKLAYIN.

Almanca Fiil Çekimleri

0

Bu dersimizde işleyeceğimiz konu : Almanca Fiil Çekimleri Değerli arkadaşlar bu makalemizde Almanca fiiller, fiilin kökü, mastar eki ve Almanca fiillerin çekimleri hakkında bilgiler vereceğiz.Bu dersimize kadar, yeni başlayanlar için Almanca günler , Almanca aylar , Almanca sayılar , Almanca mevsimler ve Almanca sıfatlar gibi basit konuları gördük. Bunların yanı sıra günlük hayatta kullanabileceğimiz ve oldukça işimize yarayacak olan Almanca kelimeler gibi birçok Almanca ders gördük. Bu dersimizde ise Almanca fiil çekimleri konusuna değineceğiz. Dersimizi okuduktan sonra mutlaka sayfanın en altında bulunan görüntülü konu anlatımını da izlemenizi tavsiye ederiz.

Almanca fiil çekimleri konusu üzerinde çok iyi durulması gereken, iyi öğrenilmesi ve ezberlenmesi gereken bir konudur. Almanca fiil çekimlerini tam olarak öğrenmeden doğru bir şekilde cümle kurabilmemiz mümkün değildir. Biz şimdi öncelikle fiil nedir, fiilin kökü nedir, mastar halinde fiil nedir, şahıs ekleri nelerdir, Almanca’da fiiller nasıl çekimlenir gibi temel konular üzerinde duracağız. Almanca fiil çekimlerini hazır olarak vermekten ziyade kendi kendinize Almanca fiilleri çekimleyebilmeniz için işin mantığını sizlere öğreteceğiz.Almanca mastar fiiller

Bildiğiniz gibi fiillerin çekimlenmemiş haline mastar hali denir. Yani fiilerin ham haline, sözlüklerde yazılan haline fiilin mastar hali denir. Türkçede mastar eki –mak ve –mek ekleridir. Örneğin; gelmek, gitmek, yapmak, etmek, okumak, görmek gibi fiiller mastar halde bulunan fiillerdir. Türkçe’de de bir fiili çekimlemek için fiilin mastar eki atılır ve fiilin köküne uygun zaman ve şahıs ekleri getirilir.

Örneğin; mastar halde bulunan okumak fiilinin –mak olan mastar ekini attığımız zaman geriye “oku” fiili kalır. Oku fiili, okumak fiilinin köküdür. Oku kelimesine, uygun zaman ve şahıs eki getirelim:
Okuyorum, burada “oku” fiilin kökü, “yor” şimdiki zaman takısı, “um” ise şahıs (ben) takısıdır. Okuyorsun veya okuyoruz veya okuyorlar gibi fiiller de şimdiki zamanda çekimlenmiş ancak ayrı şahıslar için çekimlenmiş fiillerdir. Okuyorsun (sen), okuyoruz (biz), okuyorlar (onlar).Sanırız Almanca’da fiillerin mastar halleri ile ilgili olarak yeterli bilgiyi verdik.

Görüldüğü gibi Türkçe’de bir fiili şahıslara göre çekimlemek istediğimizde her şahıs için fiilin köküne ayrı ayrı ekler getirmekteyiz. Bu durum Almanca’da da böyledir. Türkçe’de –mak ve –mek olan mastar ekleri Almanca’da –en ve –n ekleridir. Genelde -en ekidir, -n eki nadir görülür. Almanca’da mastar halinde bulunan bir fiil –en ya da –n ekiyle biter. Almanca’da mastar halinde bulunan bir fiilden –en veya –n takısını kaldırdığımızda o fiilin kökünü bulmuş oluruz. Sözlüklerde veya fiil listelerinde her zaman fiilin mastar hali yazılır. Örneğin oynamak fiilinin Almanca karşılığı spielen fiilidir.

Mastar halinde bulunan spielen fiilinden –en ekini kaldırdığımızda geriye spiel kelimesi kalır, spiel kelimesi spielen fiilinin köküdür. Zaman ve şahıs ekleri fiilin bu köküne yani spiel kelimesine eklenir. Bir başka örnek de öğrenmek fiilini verelim, öğrenmek fiilinin Almanca karşılığı lernen fiilidir. Lernen fiilinden mastar ekini yani –en ekini kaldırınca geriye lern kökü kalır. Almanca fiiller çekimlenirken zaman ve şahıs ekleri fiilin bu köküne yani lern kelimesine eklenir.

ÖĞRENMEK

ÖĞREN

MEK

LERNEN

LERN

EN

Fiillerde ek ve kök kavramlarını da öğrendikten sonra Almanca fiillerin çekimlenmesine geçebiliriz. Aşağıda örnek olarak en basit bir fiilin en basit bir çekimini gösterelim.

Lernen yani öğrenmek fiili şimdiki zamanda bütün şahıslara göre tek tek çekimleyelim.

Fiile eklenen eklere dikkat edip ezberlemelisiniz.ALMANCA LERNEN FİİLİNİN ÇEKİMİ

ŞAHIS ZAMİRİ

FİİLE EKLENEN EK

FİİLİN ÇEKİMİ

ANLAMI

ichelern-eBen ögreniyorum
dustlern-stSen ögreniyorsun
ertlern-tO ögreniyor (erkek)
sietlern-tO ögreniyor (disi)
estlern-tO ögreniyor (nötr)
wirenlern-enBiz ögreniyoruz
ihrtlern-tSiz ögreniyorsunuz
sieenlern-enOnlar ögreniyorlar
Sieenlern-enSiz ögreniyorsunuz

Yukarıda lernen fiilinin şimdiki zamandaki çekimini gördük. Lernen fiilin mastar halidir. Lern fiilin köküdür. En kelimesi mastar ekidir. Ekler fiilin kökü olan lern kelimesine eklenir. Şimdi de başka bir fiili örnek olarak çekimleyelim.

ALMANCA KOMMEN FİİLİNİN ÇEKİMİ

ŞAHIS ZAMİRİ

FİİLE EKLENEN EK

FİİLİN ÇEKİMİ

ANLAMI

ichekomm-eBen geliyorum
dustkomm-stSen geliyorsun
ertkomm-tO geliyor (erkek)
sietkomm-tO geliyor (disi)
estkomm-tO geliyor (nötr)
wirenkomm-enBiz geliyoruz
ihrtkomm-tSiz geliyorsunuz
sieenkomm-enOnlar geliyorlar
Sieenkomm-enSiz geliyorsunuz

Evet değerli arkadaşlar, yukarıda da Almanca kommen yani gelmek fiilinin şimdiki zamandaki çekimine örnekler verdik. Almanca fiiller şimdiki zamanda böyle çekilirler. Şimdiki zamanda fiilin köküne getirilen ekler yukarıdaki tabloda gösterildiği gibidir.

Sizler de başka fiilleri örnek olarak alarak, yukarıdaki tabloya bakarak kendiniz şahıslara göre çekimleyebilirsiniz.Almanca fiil çekimleri adlı konumuz ileriki derslerimizde de devam edecek. İleriki derslerimizde Almanca fiil çekimlerini geçmiş zamana ve gelecek zamana göre de göreceğiz. Ayrıca Almanca düzenli fiiller ve Almanca düzensiz fiiller hakkında da yine önümüzdeki derslerde bilgiler bulabilirsiniz.

Almanca Fiil Çekimleri Video Konu Anlatımı

Almanca Fiil Çekimleri Konu Bitimi

Değerli ziyaretçimiz, Almanca fiil çekimleri adlı konumuzun sonuna geldik. Daha çok fiil çekimi örneğini ileriki derslerimizde bulabileceksiniz.

Almanca fiil çekimleri konusunda sormak istediklerinizi, özel ders isteklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi ve eleştirilerinizi, anlamadığınız yerleri forumdaki soru alanına yazabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder eğitim hayatınızda üstün başarılar dileriz.

Sitemizi diğer arkadaşlarınıza da tavsiye etmeyi unutmayınız.


almanca testler

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki görsele tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Kasım ayı içerisinde düzenlenecek olan ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − five =