Almanya’da Eğitim Sistemi ve Alman Eğitim Sisteminin İşleyişi

0

Alman Eğitim Sisteminin İşleyişi hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Almanya’da Okullar paralı mı? Almanya’da Okula gitmek neden zorunlu? Almanya’da çocuklar kaç yaşında okula başlar? Almanya’da okullar kaç yıl? İşte Alman eğitim sisteminin başlıca genel özellikleri.Sırf eğitim zorunluluğu bulunan kimi ülkelerden farklı olarak Almanya’da ebeveynlerin çocuklarını evde eğitmelerine izin verilmiyor. Bu ülkede, kamunun eğitim görevine esas teşkil eden genel bir okula devam mecburiyeti var. Çocuklar genelde altı yaşında okula başlar ve en az dokuz yıl boyunca okula giderler.

Alman eğitim sistemi nasıl yapılandırılmıştır?

Çocuklar ilk olarak dört yıl ilkokula (Grundschule) giderler. Dördüncü sınıfta, eğitimlerine nasıl devam edecekleri konusunda karar verilir. İlkokulun ardından gelen okullar; Hauptschule, Realschule, Gymnasium ve Gesamtschule adı verilen okullara ayrılmıştır.

Hauptschule adı verilen temel eğitim okulu, dokuzuncu sınıftan sonra alınan diplomayla sona erer; Realschule adı verilen ortaokuldan ise 10. sınıftan sonra alınan diplomayla mezun olunur. Bu okullardan sonra öğrenciler bir meslek eğitimine başlayabilir veya okula devam edebilirler. Gymnasium adı verilen liselerin 12. ve 13. sınıfından sonra, bir yüksekokulda okuma hakkı kazandıran lise diploması gelir.Almanya’da okullar paralı mıdır?

Yüksek bir eğitim düzeyine sahip olan Alman kamu okulları ücretsizdir ve vergilerle finanse edilir. Öğrencilerin yaklaşık %9’u paralı özel okullara gitmektedir.

Almanya’da Okullar konusunda kim sorumludur?

Almanya’da okullar merkezi bir yapıya sahip değildir, eğitim eyaletlerin iç meselesidir. Yetki, 16 eyaletin eğitim bakanlıklarındadır. Dersler, ders planları, diplomalar ve okul türleri arasındaki geçişler her eyalette farklı düzenlenmiş olabilir.


PARA KAZANDIRAN OYUNLAR SAYESİNDE İNTERNETTEN AYDA 1000 TL PARA KAZANIN

TIKLA, TELEFONUNDAN PARA KAZANMAYA BAŞLA


Almanya’da Eğitim politikası alanında gündemi belirleyen konular hangileri?

Dijital Dönüşüm: Almanya’daki çoğu okulda henüz hızlı internet, bunun için gerekli teknoloji ve yeni ders yöntemlerinden hoşlanan öğretmen sıkıntısı yaşanıyor. Federal Hükümet ve eyalet hükümetlerinin okulları daha iyi bir dijital teknolojiyle donatmaya yönelik Dijital Okul Paktı sayesinde bu durumun değişmesi bekleniyor.

Fırsat Eşitliği: Eğitimde bütün çocukların eşit fırsatlara sahip olması gerekir. Gelgelelim, Almanya’da eğitim başarısı büyük ölçüde sosyal kökene bağımlı. Ama trend olumlu; fırsat eşitliği artış gösterdi. OECD’nin 2018’de yayınlanan okul başarısını incelemeye yönelik PISA Araştırması‘nın bir değerlendirmesi bunu ortaya koyuyor.


almanca ogrenme kitabi

Değerli ziyaretçilerimiz, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, son derece güzel bir şekilde tasarlanmış olan, renkli, bol resimli ve hem çok ayrıntılı hem de anlaşılır Türkçe konu anlatımı ihtiva eden Almanca öğrenme kitabımızı incelemek ve satın almak için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz. Kendi kendine Almanca öğrenmek isteyenler ve okul için yardımcı drs kitabı arayanlar için harika bir kitap olduğunu ve herkese kolayca Almanca öğretebileceğini şimdiden gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − 11 =