1.000 TL ÖDÜLLÜ ALMANCA BİLGİ YARIŞMASI BAŞLIYOR.
KATILMAK İÇİN TIKLAYIN.

Almanya’nın tarihi, coğrafi konumu, Almanya’nın iklimi ve ekonomisi

0

Resmi kaynaklarda ismi Almanya Federal Cumhuriyeti olarak geçmekte olan Almanya, Federal Parlamenter Cumhuriyet yönetim şeklini benimsemiştir ve başkenti Berlin’dir. Nüfusuna bakıldığında toplam nüfusu yaklaşık 81,000,000 olan ülkenin Alman vatandaşı oranı %87,5, Türk vatandaşı oranı %6,5 diğer milletlerin vatandaşı ise %6 olarak ifade edilmektedir. Ülke para birimi olarak Euro € kullanır ve uluslar arası telefon kodu +49 dur.Tarihi

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Amerika, İngiliz ve Fransız işgal bölgelerini birleşerek 23 Mayıs 1949 senesinde kurduğu Almanya Federal Cumhuriyeti ile Doğu Almanya olarak ifade edilen ve 7 Ekim 1949 senesinde kurulan Alman Demokratik Cumhuriyeti birleşerek 3 Ekim 1990 senesinde Almanya Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuştur.

Coğrafi Konumu

Almanya Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Danimarka, güneyinde Avusturya, doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, batısında ise Hollanda, Fransa, Belçika ve Lüksemburg bulunmaktadır. Ülkenin kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi, güneyinde ise aynı zamanda ülkenin en yüksek noktası Zugspitze’nin de bulunduğu Alp dağları yer alır. Almanya’nın genel coğrafyasına bakıldığında orta kesimlerin daha çok ormanlık olduğu kuzeye doğru gidildikçe ovaların çoğaldığı görülmektedir.İklimi

Ülkenin genelinde ılıman iklim görülmektedir. İklimin ılıman oluşunda nem taşımakta olan batı rüzgarlarının ve Kuzey Atlantik’ten gelen sıcak akıntıların etkisi bulunur. Ülkenin doğu kesimini gidildikçe karasal iklimin daha etkili olduğu söylenebilir.

Ekonomisi

Almanya sermayesi güçlü, Pazar ekonomisi sosyal, kalifiye iş gücünün bol olduğu ve yolsuzluk oranlarının oldukça düşük olduğu bir ülkedir. Güçlü ekonomisi ile Avrupa’nın birinci, Dünya’nın ise dördüncüsü olduğunu söyleyebiliriz. Para politikasını Frankfurt merkezli Avrupa Merkez Bankası yönetmektedir. Ülkenin en önde gelmekte olan sanayi alanlarına bakıldığında otomotiv, bilgi teknolojileri, çelik, kimya, inşaat, enerji ve ilaç gibi alanlar göze çarpmaktadır. Ayrıca ülke potasyum demir, bakır, kömür, nikel, doğalgaz, uranyum gibi kaynaklara da sahip olan zengin bir ülkedir.


almanca testler

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki görsele tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Kasım ayı içerisinde düzenlenecek olan ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 4 =