Almanya’da Mesleki Dil Kursları Hakkında Bilgiler

0

Almanya’da mesleki dil kursu ücretleri nedir, kimler mesleki dil kurslarına katılmalıdır, mesleki dil kursuna gitmenin avantajları nelerdir?Mesleki dil kursları sayesinde iş bulmanız kolaylaşır.

Almanca konuşabilen, çoğu işlerini daha kolay yürütebilir ve Almanya’daki yaşama daha hızlı uyum sağlayabilir. Dil bilmek, gerek günlük yaşamda, gerekse meslekte diğer insanlarla olan ilişkileri kolaylaştırır. İyi Almanca bilmek, hem iş bulma şansınızı arttırır hem de meslekte başarılı olmanıza yardımcı olur.

Bundan dolayı Federal Hükümet, buraya göç etmiş insanlara mesleki dil kursları sunmaktadır. Bu kurslar Almanya’nın her tarafında sunulmaktadır. Bu bağlamda temel modüllerle özel modüller arasında seçim yapabilirsiniz: temel modüllerde, meslek dünyasında genel olarak ihtiyaç duyacağınız düzeyde Almanca öğrenirsiniz. Özel modüllerde ise belli alanlara özel kelime hazinenizi genişletebilir, yani mesleğiniz için gereken Almanca dil bilgilerini öğrenebilirsiniz.Almanya’da Mesleki dil kursuna gitmek, bana hangi avantajlar sağlar?
Almancanızı kısa bir sürede geliştirebiliyorsunuz. Bunun yanında Almanya’daki çalışma dünyasının özelliklerini de öğrenmiş olursunuz. Yeni dil bilgileriniz sayesinde mesleğe daha kolay atılabilir ve kişisel yeteneklerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Mesleki dil kurslarında, çalışmak istediğiniz meslekte kullanılan bütün önemli kavramları öğreniyorsunuz. Bu bilgilerle size uygun bir işi daha kolay bulabilirsiniz. Bir işte çalışıyor iseniz, bu kurslar sayesinde günlük mesleki hayatınızda daha başarılı olursunuz.

Almanya’da Bu kurslarda ne öğrenebilirim?
Mesleki dil kurslarında temel ve özel modüller bulunmaktadır. Hangi modüllerin sizin için uygun olduğu şimdiye kadarki dil bilgilerinize ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. Modüller sonunda sınava giriyorsunuz. Bu sınav sonucunda alacağınız sertifika, bazı mesleklerde zorunlu tutulmaktadır.


PARA KAZANDIRAN OYUNLAR SAYESİNDE İNTERNETTEN AYDA 1000 TL PARA KAZANIN

TIKLA, TELEFONUNDAN PARA KAZANMAYA BAŞLA


Temel modüllerde öğrenecekleriniz:

Meslek yaşamında diğer insanlarla genel olarak nasıl iletişim kurulduğunu
Günlük iş yaşamında gereken kelime hazinesi ve Almancaya özgü deyişler
Mesleki e-posta ve mektupların nasıl yazıldığına ve bunları nasıl anlayabileceğinize dair temel bilgiler
Yeni işe başvuru görüşmelerine ve çalışma sözleşmelerine ilişkin genel bilgiler
Temel modüllerde edineceğiniz birçok bilgiden günlük yaşamınızda da faydalanabilirsiniz.

Özel modüllerde öğrenecekleriniz:

Belli başlı meslek alanlarına özgü Almanca bilgileri, örneğin öğretmenlik ya da teknik bir alandaki meslek gibi
Mesleğinizi burada tanıtma işlemleri kapsamında ihtiyacınız olacak tamamlayıcı bilgiler
Özel modüller, çalışmak istediğiniz mesleğe atılmanız konusunda size yardımcı olur. Bir işte çalışıyor iseniz de bu kurslar sayesinde işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Almanya’da Mesleki dil kursunun ücreti ne kadardır?
Eğer bir işte çalışmıyorsanız bu kurslara ücret ödemiyorsunuz.

Bir işte çalışıyor ve İş Ajansından (Agentur für Arbeit) yardım almıyorsanız, bu dil kursları için düşük bir ücret ödemeniz gerekir. Ancak işvereniniz, bütün masrafları sizin adınıza üstlenme olanağına sahiptir.

Şunu da unutmayın: Sınavdan geçerseniz, ödemiş olduğunuz tutarların yarısı ilgili talebiniz üzerine tarafınıza iade edilir.Bu kurslara kimler katılabilir?
Dil kursları, buraya göçmen olarak gelenler, AB vatandaşları ve göçmen statüsündeki Almanlar için öngörülmüştür. Bu kurslara katılabilmeniz için uyum kursunu bitirmiş ya da B1 düzeyinde dil bilgisine sahip olmanız gerekir. B1 düzeyi, net bir dilin konuşulması koşuluyla size yabancı olmayan bir konudaki içeriklerin büyük bir kısmını anlıyor olduğunuzu ifade eder. Dil bilgisi düzeylerine ilişkin daha ayrıntılı bilgileri İş Ajansından (Agentur für Arbeit) veya İş Bulma Kurumundan (Jobcenter) temin edebilirsiniz.

Bu kurslara nerede kayıt yaptırabilirim?

Henüz bir işiniz yoksa:
İş Ajansında (Agentur für Arbeit) veya İş Bulma Kurumunda (Jobcenter) sizin için yetkili aracı personelle konuşun. Onlar size hangi dil okulunun bu tür kursları sunduğunu söyleyecek ve diğer bütün konularda da size danışmanlık yapacaklardır.

Bir işte çalışıyorsanız:
Bir meslekte çalışıyor, henüz meslek eğitiminde bulunuyor ya da mesleğinizi tanıtma sürecinde misiniz? O halde yaşadığınız eyaletteki Federal Göç ve Mülteci Dairesi’ne doğrudan başvurunuz. Bunun için basitçe bir e-posta mesajı gönderebilirsiniz. E posta adresleri aşağıda listelenmiştir.Berlin, Brandenburg, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen için
deufoe.berlin@bamf.bund.de

Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz, Saarland için
deufoe.stuttgart@bamf.bund.de

Bavyera için
deufoe.nuernberg@bamf.bund.de

Bremen, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Schleswig-Holstein için
deufoe.hamburg@bamf.bund.de

Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya için
deufoe.koeln@bamf.bund.de


almanca ogrenme kitabi

Değerli ziyaretçilerimiz, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, son derece güzel bir şekilde tasarlanmış olan, renkli, bol resimli ve hem çok ayrıntılı hem de anlaşılır Türkçe konu anlatımı ihtiva eden Almanca öğrenme kitabımızı incelemek ve satın almak için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz. Kendi kendine Almanca öğrenmek isteyenler ve okul için yardımcı drs kitabı arayanlar için harika bir kitap olduğunu ve herkese kolayca Almanca öğretebileceğini şimdiden gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − one =