Almanya’da Okul Sistemi Nasıldır?

Almanya’nın okul sistemi Nasıldır? Çocuklarınız altı yaşındayken, okula gitmeleri zorunludur, çünkü Almanya’da okula devam zorunludur. Çoğu Alman okulu devlet tarafından işletilmektedir ve çocuklarınızın katılması ücretsizdir. Ayrıca, elbette, ücret talep eden özel ve uluslararası okullar da vardır.
Almanya’da bölgesel yönetimler eğitim politikasından sorumludur. Bu, okul sisteminin bir dereceye kadar sizin ve ailenizin yaşadığı bölgeye bağlı olacağı anlamına gelir. Almanya’da çocuklar her durumda her zaman aynı müfredata sahip değildir ve ders kitapları da farklı olabilir. Eyaletlerin ayrıca farklı okul türleri vardır. Bununla birlikte, temel olarak, Alman okul sistemi aşağıdaki gibi yapılandırılmıştır:

Grundschule (ilkokul): Normalde altı yaşındakiler ilk dört sınıfı kapsayan ilkokulda okul kariyerlerine başlarlar. Sadece Berlin ve Brandenburg’da ilkokul altıncı sınıfa kadar devam ediyor. İlkokulun sonunda, çocuğunuzun performansına bağlı olarak, çocuğunuzun hangi orta okula gideceğine siz ve çocuğunuzun öğretmenleri karar verir.Weiterführende Schulen (ortaokullar) – en yaygın türler:

  • Hauptschule (5-9 ya da onuncu sınıflar için ortaokul)
  • Realschule (beş ile onuncu sınıflar için daha pratik ortaokul)
  • Gymnasium (beş ila on üç / on üçüncü sınıflar için daha fazla akademik ortaokul)
  • Gesamtschule (beş ila on üç / on beşinci sınıflar için kapsamlı okul)

Hauptschule ve Realschule: Hauptschule veya Realschule’u başarıyla tamamlayan gençler mesleki eğitim almaya hak kazanırlar veya bir Gymnasium veya Gesamtschule’deki altıncı forma / son sınıflara transfer olabilirler.

Gesamtschule: Hauptschule, Realschule ve Gymnasium’u birleştirir ve üçlü okul sistemine alternatif sunar.

Gymnasium: 12. veya 13. sınıfın sonunda, öğrenciler Abitur olarak bilinen sınavlara girerler ve başarılı olduklarında liseden mezun olduklarında, bir üniversitede veya uygulamalı bilimler üniversitesinde okumaya hak kazanmış bir ileri düzey ortaöğretim sertifikası alırlar. Ancak, mesleki eğitim almayı ve doğrudan iş piyasasına girmeyi de seçebilirler.Yurtdışından yeni gelen çocuk ve gençlerin okula kaydı

Çocuğunuz Almanya’ya girdiğinde okul çağındaysa, okulda nasıl bir yer bulabilecekleri konusunda hiç şüphe etmeyeceksiniz. Bu, yerel yönetim otoritesine danışarak okul yönetimi tarafından belirlenir. Genel bir kural olarak, kısa süre önce ülkeye giriş yapan ve Almanca eksikliği nedeniyle normal okul derslerine katılamayan çocuklara bunun yerine özel alıştırma dersleri verilecek. Amaç, onları en kısa sürede normal okul sınıflarına entegre etmektir.İyi bir okulu nasıl tanıyabilirim

Kural olarak, çocuğunuzun hangi okula gitmesine karar vermekte özgürsünüz. Bu yüzden birkaç okula bakmak iyi bir fikirdir. İyi bir okulun işaretlerinden biri sadece yüksek kaliteli eğitim sağlamak değil, aynı zamanda tiyatro, spor, dil ve müzik kulüpleri ve okul gezileri gibi müfredat dışı etkinlikler de sunmasıdır. İyi bir okul da ebeveyn katılımını teşvik eder. Okulun çocuğunuz için bir yeri olup olmadığını öğrenmenin yanı sıra, ders dışı seçenekleri de sormalısınız. Çocuklarınız henüz Almanca öğrenmediyse, okulun genellikle “Yabancı dil olarak Almanca” olarak adlandırılan Almanca kursları sunduğundan emin olun. Burada öğretmenler çocuğunuzun dersleri anladığından ve müfredata yetişebildiğinden emin olacaktır.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.