Hacamat nedir, hacamatın faydaları, hacamat nasıl yapılır

Hacamat Nedir, Hacamatın Faydaları Nelerdir?
Hacamat, cildimizin altında biriken damarlarda dolaşmayan ve bulunduğu yerdeki organlara zarar veren kirli kanın, vakum yoluyla dışarı alınmasıdır. Deri altında biriken kan, vücutta dolaşmayan ve yoğun bir kıvama gelmiş haldedir. Vücutta dolaşmayan bu kirli kan, birçok hastalığa neden olabilmektedir. Bu nedenle binlerce yıl öncesinden süregelen hacamat yöntemi ile bu kirli kan, deride çizikler açılarak bardaklar vasıtasıyla çekilir. Hacamat, binlerce yıl öncesinden Müslüman ülkelerde uygulanan ve Hz. Muhammed’in de hadislerinde yapılmasını önerdiği bir işlem olarak yıllardır uygulanmaktadır.Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat, vücutta dolaşmayan kirli kanın alınması işlemidir. Hacamat işlemi sırasında damarlarınızdan kan alınması söz konusu değildir. Damarlar ile vücutta dolaşmayan, vücudun belirli bir bölgesinde birikmiş kirli ve yoğun kıvamdaki kan, hacamat işlemi ile vücuttan alınır. Çoğunlukla sırt bölgesine uygulanan hacamat işleminde, öncelikle sırta bardaklar ya da şişeler vakumlanır. Yarım saat kadar bir bekleme sonrası, vakumlanan bölgede kan kirli kan toplanır. Daha sonra şişe ya da bardaklar açılarak kirli kanın toplandığı bölgede jiletler ile çizikler açılır. Daha sonra bardak ve şişeler tekrar kapatılarak kirli kanın akışı sağlanır.
İşinin ehli olan kişilerce yapılan bu işlemde, jiletle açılan çizikler çok ince çiziklerdir. Bu sayede çizik yaraları çok kısa bir sürede iyileşmektedir. Çoğunlukla sırt bölgesinde yapılan bu işlem, baş ağrıları için baş bölgesinde de yapılabilmektedir.


Kimler Hacamat Yaptıramaz?

Hacamatın bilinen birçok faydası olmasına karşın, hacamat her kişiye uygulanabilecek bir işlem değildir. Vücudu hacamat yaptırmaya uygun olmayan kişiler, faydadan çok zarar görebilmektedir.
Hacamat yaptırması uygun olmayan kişileri şöyle sıralayabiliriz;

 • -Çok zayıf ve yaşlı olan kişiler,
 • -Kalp hastalığı olan kişiler,
 • -Kanında AIDS ya da HIV gibi bulaşıcı hastalığı bulunan kişiler,
 • -Çocuklar,
 • -Kanı kolay kolay pıhtılaşmayan kişiler,
 • -Kan yetersizliği olan kişiler,
 • -Düşük tansiyon hastalığı olan kişiler,
 • -Hamileler,
 • -Kan korkusu olan kişiler,
 • -Organ akli geçirmiş olan kişiler,

Bu özellik ve hastalıklara sahip olan kişilere hacamat uygulaması yapılmamaktadır. Hacamat yaptırmak isteyen kişilerin, genel sağlık durumlarını, geçirdikleri operasyonları ve mevcut hastalıklarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Hacamat Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Hacamat yaptırmanın geçmişten günümüze bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Hacamat yaptırmanın belli başlı faydaları şunlardır;

 • -Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, bünyenin direncini arttırır.
 • -Sürekli olarak baş ağrısı çekenlerin baş ağrılarını giderir.
 • -Vücudumuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 • -Sürekli olan yorgunluk halini ortadan kaldırır.
 • -Sırt, bel ve diz ağrılarını ortadan kaldırır.
 • -Tansiyonun düzenlenmesini sağlar.
 • -Kan akışının hızlanmasını sağlar.
 • -Kan akışının hızlanması ve vücut direncinin artmasıyla, cinsel fonksiyonların düzelmesini sağlar.
 • -Kalp ve damar hastalıklarını düzenlemede yarar sağlar.
 • -Kan üretiminin artmasına yardımcı olur.
 • -Vücuttaki ödem ve şişliklerin giderilmesini sağlar.
 • -Vücuttaki rahatlama sonrası, stresin azalmasını ve gerginliğin ortadan kalkmasını sağlar.
 • -İç organlarımıza daha fazla kan gitmesini sağlar. Bu sayede organlarımız daha sağlıklı bir şekilde çalışır.

Hacamatın bu faydaları yanında, kişinin kendisini daha dinç ve daha genç hissetmesiyle psikolojik olarak da birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Ağrı ve şikayetlerinden kurtulan kişi, kendini daha iyi ve sağlıklı hissedecek ve psikolojik olarak da daha güçlü olacaktır.


Hacamat Vücudun Hangi Bölgelerinden Yapılır?

Hacamatın en çok yapıldığı bölge sırt bölgesidir. Sırt bölgesinin geniş olması, birçok noktadan hacamat işleminin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Sırt bölgesi yanında en çok hacamat işlemi uygulanan bölge baş bölgesidir. Bilhassa uzun süreli baş ağrılarından, migrenden şikayetçi olan kişiler, baş bölgelerine uygulanan hacamat işlemi ile baş ağrılarından kurtulmaktadır.
Sırt ve baş bölgesi yanında şikayet bölgesine göre; alın, boyun bölgesi, ense, omuzlar, baldırlar, kalça ve dizlerde de hacamat işlemi uygulanabilmektedir.  Hacamat uygulandığı her bölgede bir rahatlama görüldüğü gibi, bu rahatlama vücudunun tamamına da yayılmaktadır.

Hacamat Yapılmadan Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hacamat işlemi, ehil ellerde yapılması gereken bir işlemdir. Bunun yanında hacamat yaptıracak kişilerin, hacamat işleminden önce şu konulara dikkat etmesi büyük önem taşımaktadır.

 • Hacamattan en az 2 saat önce bir şey yememek. Bilhassa hayvansal gıdalar, hacamattan 24 saat öncesine kadar tüketilmemelidir. Hayvansal gıdalarki protein, kan dolaşımını zayıflatmaktadır.
 • Hacamat yapılmadan önceki gece uykuyu tam olarak almak.
 • Hacamat yaptırmadan önceki gün cinsel ilişkide bulunmamak.   
 • Hacamat yapacak kişiyi geçirilen ve mevcut hastalıklar ile ilgili olarak bilgilendirmek.

Hacamat Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Usta ellerde yapılan hacamat sonrası kişiler, normal hayatlarına hemen dönebilmektedir. Açılan çizikler çok ince olduğundan iyileşme süresi çok hızlı olmaktadır. Buna rağmen hacamat sonrası, hacamat yaptıran kişiler bazı noktalara dikkat etmelidir. Hacamat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Hacamat sonrası 24 saat banyo yapılmamalıdır.
 • Hacamat sonrası 2 gün boyunca ağır, yağlı, baharatlı gıdalar tüketilmemelidir. Daha hafif sebze ve meyve tüketilmelidir. Bilhassa hayvansal gıdalar, içerdikleri proteinin kan dolaşımını yavaşlatması nedeniyle tüketilmemelidir.
 • Hacamattan sonraki 1 gün içinde cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Hacamat sonrası 1 gün dinlenmek, vücut direncini korumak adına önemlidir.

Damar açıcı özelliği olan bal şerbetinin içilmesi tavsiye edilmektedir.
Hacamat öncesi ve sonrası bu konulara dikkat edilmesi, hacamattan sağlanacak faydanın en üst seviyede olmasını sağlamaktadır. Hacamat sonrası bünyemiz daha dinçleşmekte ve insan kendini olduğundan daha genç hissetmektedir.


Hacamat Yaptırmanın Belirli Bir Zamanı Var Mıdır?

Acil bir hastalığı bulunmayan kişiler için hacamat ayın 15, 17, 19, 21, 23 gibi tekli günlerde yapılır. Hacamat pazartesi günü yapılmalıdır. Pazartesi mümkün olmaz ise Pazar, Salı ve Perşembe günleri de hacamat yapılabilir. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri ise hacamat yapılmamalıdır.
Hacamat, güneş doğumunu takip eden 1 saatten sonraki 2 saat içinde yapılmalıdır. Bu saat aralığı mümkün değilse, öğlen ve ikindi arasında da hacamat yapılabilir. Acil bir hastalığı olan kişilerde ise bu vakitler beklenmeden tez zamanda hacamat yapılır.

Hacamatın Yan Etkileri Var Mıdır?

Hacamat, usta kişilerce yapıldığında hiçbir yan etkisi olmayan bir işlemdir. Hacamat öncesi ve hacamat sonrası yapılması gerekenlere dikkat etmek, hacamatın faydalarını elde etmek adına çok önemlidir. Hacamat öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere uyulması durumunda, hem hacamattan fayda sağlanır hem de hiçbir yan etki ile karşı karşıya kalınmaz.
Hacamatı yapacak kişinin bu konuda ehil olmaması halinde ise, birtakım sorunlarla karşılaşılabilir. Deride açılacak çizikler usta ellerde çok ince olarak açılırken, işinin ehli olmayan kişiler bu çizikleri daha derin ve kalın açabilmektedir. Bu durumda iyileşme süreci uzayacak ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabilecektir.
Hacamat konusunda ustalaşmış kişiler, deride çok ince çizgiler açarak kirli kanın akışını sağlamakta ve bu ince çizgilerin de kısa sürede kapanmasını sağlamaktadır. Çizgilerin kısa sürede kapanması kişilerin gündelik hayatına kısa sürede dönmesini sağlamakta ve enfeksiyon riskinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
Kronik bir sorunu olan kişiler ve hastalıklara karşı önlem almak isteyen kişilerin hacamat yaptırması faydalarını yıllardır göstermektedir. İşinin ehli kişilere hacamat yaptırılması ve hacamat öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat etmek sizleri olduğunuzdan daha sağlıklı kılacaktır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir