Kapitalizm nedir, Kapitalist ne demek, Kapitalizm hakkında bilgiler

Kapitalizm tarihi, ilkeleri ve hayatımıza etkisi ile önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapitalist sistem aslında feodalizmin yıkılmasıyla başlamış bulunmaktadır. Feodalizmin yıkılması ardından ortaya çıkan bu olgu hakkında şunu bilmek gerekir ki aslında bir ekonomik sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel mülkiyet insan ve doğa tarafından ortaya çıkarılan sermayenin özel kar için kullanılması ile belirlenen sisteme bu isim verilmektedir. Pek çok ülkede geçerliliğini korumaktadır. Geçerliliğini devam ettiren bir ekonomi sistemi olarak üretim mallarının tamamı özel kişilerin mülkiyetinde olmaktadır. Böylece üretim maksimum kârlılığa ulaşılır. Doğa ve insan tarafından oluşturulan bütün sermaye tamamen kar amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu sisteme Kapitalizm ismi verilmektedir.Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm nedir denilirse şunu bilmek gerekir ki aslında para karşılığında bir nebze hayallerini satın alma olarak bilindiği ve yaşamın sürdürülebilmesi paraya endeksli olduğu bir ekonomik düzendir denilebilir. Size bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım. Bir arkadaşınız ile buluşmaya karar verdiniz. Telefon açtınız ve aslında kapitalizm anlamında bu noktada karşı karşıya gelirsiniz. Dışarıda gezerken çok beğendiğiniz bir ayakkabı gördünüz. Bir mağazada bu konuda 3 al 2 öde diye bir kampanya yapıyor. Hemen satın aldınız ve bu kıyafete uygun bir de saat almamız gerekiyor. Saati de aldınız. Sıra artık çantaya geldi. Çantayla da tamamladıktan sonra tabii ki saçlarınıza jöle sürüp ünlü bir markaya ait parfümü de kullanmanız gerekiyor. İşte bunların hepsi bu kapitalist sistemin içerisinde bulunmakta ve sizlerin de bu sistemin içerisine girdiğimizi göstermektedir. Birbirinden güzel cafeler çay bahçeleri önünden geçtiğimiz de müşterilerin içeride çeşitli gazlı içecekler veyahutta dondurmalar görüyorsunuz. İçeride olan bir sürü farklı markalar da sizlere sunulmaktadır. Kısacası Kapitalizm aslında sizin hayal etmiş olduğunuz bütün dünyanın maddi karşılığının olduğu şekilde sizlere sunulması anlamına gelmektedir.

Kapitalist Ne Demek?

Kapitalist ne demek denildiğinde öncelikli olarak bilinmesi gerekir ki servet sahibi ve zengin kişi olarak aslında anlatılmaktadır. Ticari ve sınai bir işletme yaparak bu işletmeye yatırım yapmış olan kişi bu durumda kapitalist olmaktadır. Aynı şekilde kapitalist aslında sizlere doğru düşünceleri enjekte ederek sizlerin para harcamanızı ve karşılığında da para kazanmayı sağlayan kişidir. Örnek vermek gerekirse sokakta yürüyorsunuz ve yağmur yağmaya başladı. Çevrenizdeki lüks araçları gördüğünüz zaman elinizdeki 5 liralık şemsiye artık sizlere yetersiz gelmeye başlar. Bir firma sizlere çok uygun fiyatlarla araba sahibi olabileceğinizi anlatır. İşte bu durumda bu firma sizlere kapitalist bir şekilde aslında duygularınızı ve düşüncelerinizi yönlendirerek net bir şekilde para harcamaya yönlendirmiş bulunmaktadır. Bu düşünceye yaklaşımına göre kapitalistler ve işçiler aslında toplumun iki farklı sınıfıdır ve Marksist terminolojisinde gene aynı mantığa bağlı olarak birinin servetiye yani kapitalistlerin serveti aslında işçilerin sömürülmesinden elde edilir gibi bir düşünce yapısı ile hareket edilmektedir.

Kapitalist Sistem Nedir?

Kapitalist sistem nedir denildiğinde öncelikli olarak özelliklerin de bilinmesi gerekir. Kapitalist sistem üç çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar girişimci kapitalizm, sosyal kapitalizm ve devlet kapitalizmi olarak üçe ayrılmaktadır. Girişimci kapitalizm aslında İngiltere başta olmak üzere Angola Amerika’da görülmektedir. Saf kapitalizm olarak nitelenen kapitalizm çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapitalist sistem bu bağlam içerisinde sizlere sunulmuş olan yaşam alanlarında gerek sosyal alanda gerek demokrasi ve girişimcilik alanlarında hükümet müdahalesiyle birlikte sizlere sunulmuş olan tekelleştirme sistemi olarak bilinmektedir. Bu arada şunu da bilmek gerekir ki özellikle girişimci kapitalizmin ciddi dezavantajları da bulunmaktadır. Özellikle yaygın maddeye eşitsizlikler ve toplum parçalama eylemi olarak da en çok göze çarpan sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. ABD’de Avrupa’da rastlanmayan bir şekilde mutlak fakirlik düzeyleri iyi eğitilmemiş ve sosyal olarak da bağımlı bir alt sınıfın var olması da bunun bir göstergesi olarak karşımızda bulunmaktadır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir