Almanca Şahıs Zamirleri

Bu dersimizde Almanca şahıs zamirlerini inceleyeceğiz. Almanca Ben sen o ve biz siz onlar şeklinde bildiğimiz şahıs zamirleri, özel veya cins isimlerin yerine, onlara uygun olarak kullanılan kelimelerdir.


DERSE BAŞLAMADAN ÖNCE KÜÇÜK BİR OYUNA NE DERSİNİZ?

ŞİMDİ DERSİMİZE GEÇELİM:

Almanca zamirler tıpkı Türkçemizde olduğu gibi genellikle bir cümlenin öznesi konumundadırlar. Bu nedenle Almanca şahıs zamirlerini iyice öğrenmek gerekir. Türkçe’de şahıs zamirleri ben, sen, o, biz, siz, onlar sözcükleridir. Türkçe’de sadece bir tane “o” zamiri olduğundan, kendisinden bahsettiğimiz şey ister erkek cins olsun, ister dişi cins olsun, ister cinsiyetsiz olsun üçü için de “o” zamirini kullanırız.

Biz Türkçe’de insanlar için de O zamirini kullanırız, hayvanlar için de O zamirini kullanırız, cansız varlıklar veya eşyalar için de O zamirini kullanırız. Fakat Almanca zamirlerde “o” zamirinin karşılığı erkek, dişi ve cinsiyetsiz isimler için ayrı ayrıdır. Örneğin; biz Türkçe’de “o” zamirini hem bay, hem bayan, hem de cansız varlıklar için kullanabiliriz.

ALMANCAX YOUTUBE KANALINA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Örneğin “kitabı görüyorum” cümlesi yerine “onu görüyorum” diyebiliriz, Almanca’da da bunu söyleyebiliriz ancak bu cümledeki “onu” zamiriyle kastettiğimiz şeyin cinsiyetine göre er-sie-es zamirlerinden uygun olanı kullanmamız gerekir. Almanca şahıs zamirlerinde erkek cins isimler için er zamiri, dişi cins isimler için sie zamiri, cinsiyetsiz isimler için es zamiri kullanılır.

Kişilerden veya özel isimlerden bahsederken de şahsın cinsiyetine göre er-sie-es zamirlerinden biri kullanılır. Erkekler için er zamiri, kadınlar için sie zamiri kullanılır. Mesela Muharrem, Ömer, Samet erkek ismi oldukları için onların yerine er zamiri kullanılır. Zeynep, Melis, Meryem kadın ismi oldukları için onların yerine sie zamiri kullanılır. Cinsiyetsiz varlıklar için es zamiri kullanılır. Bir başka deyişle; artikeli der olan isimlerin yerine “er”, artikeli die olan isimlerin yerine “sie”, artikeli das olan isimlerin yerine “es” zamiri kullanılır. Görüldüğü gibi Almanca şahıs zamirlerinin kullanımı Türkçe şahıs zamirlerinin kullanımından biraz daha farklıdır.

Almanca Şahıs Zamirlerini topluca bir görsel olarak gösterelim:

 
Almanca Şahıs Zamirleri

Almanca Şahıs Zamirleri

Almanca şahıs zamirleri ile ilgili olarak değinmemiz gereken diğer bir husus ise; yukarıda da görüldüğü gibi sie zamiri üç kez yazılmıştır. Birinci sie zamiri az önce de değinmiş olduğumuz üçüncü tekil şahıs olan o zamiridir. Diğer küçük harfle başlayan sie ise üçüncü şahıs zamirinin çoğulu olan Türkçe’deki onlar zamirinin karşılığıdır. Sondaki büyük harfle başlayan Sie zamiri ise sen diyemeyeceğimiz şahıslara nezaketle hitap etmek için kullanılır.

Örneğin, öğretmenimize, müdürümüze, büyüklerimize karşı sen değil siz diye hitap ederiz. Bu amaçla kullanılan Sie zamirinin baş harfi her zaman büyük harfle yazılır. Almanca’da sie zamiri birden çok anlama geldiği için “bunları nasıl ayırt edicez” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen cevaplayalım.

Bir cümlede sie – Sie zamiri gördüğünüzde bu zamirin kimi-neyi kastettiğini anlamak için fiilin çekimine bakarız. Fiilin çekiminden; sie zamirinin “o” anlamında mı kullanıldığını, “onlar” anlamında mı kullanıldığını, yoksa “siz” anlamında mı kullanıldığını anlarız. Zaten nazik hitap amacıyla kullanılan “Sie” zamirinin baş harfi her zaman büyük yazıldığından dolayı, eğer (cümle başında olmadığı halde) “Siezamirinin baş harfi büyük yazılıysa o halde nazik hitap amacıyla kullanıldığını kolaylıkla anlarız. Birazdan vereceğimiz örnek cümleleri inceledikçe konuyu daha iyi kavrayacaksınız.

Daha önceki derslerimizde “bu bir kitaptır, bu bir masadır” gibi Almanca basit tanım cümlelerini ve cümle kurmayı öğrenmiştik. Şimdi şahıs zamirlerini de öğrendiğimize göre yine aynı tarzda “Ben bir öğretmenim, sen bir öğrencisin, o bir doktordur” gibi cümleleri kurmayı öğrenelim. Bu cümlelerdeki ben-sen-o kelimeleri birer şahıs zamiridir.

Almanca şahıs zamirlerine bir görsel ile örnek verelim. Aşağıdaki görsel konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

 
Almanca Şahıs Zamirleri

Almanca Şahıs Zamirleri

Şimdi “Ben bir öğretmenim, sen bir öğrencisin, o bir doktordur” gibi cümleleri kurmayı öğrenelim. Bu cümlelerdeki ben-sen-o kelimeleri birer şahıs zamiridir. Bu tür cümlelerin kurulmasında tıpkı İngilizce’deki gibi (örn: am-is-are) yardımcı fiiller kullanılır. Şimdi Almanca’da kullanılan yardımcı fiilleri ve bu fiillerin şahıs zamirlerine göre çekimlerini görelim.

Aşağıdaki tablonun iyice ezberlenmesi gerektiğini belirtelim. Tablonun yanındaki örnekleri de inceleyiniz. Örnek cümlelerde önce şahıs zamiri sonra yardımcı fiil ve daha sonra bir isim gelmektedir. Bu tür cümlelerin kalıbı bu şekildedir. Tablonun sağında İngilizce’de benzer cümle örneklerine de yer verilmiştir. Aşağıdaki tabloyu dikkatle inceleyiniz.

Almanca Şahıs Zamirleri Örnek Cümleler

Almanca Şahıs Zamirleri Örnek Cümleler

Almanca Şahıs Zamirleri Örnek Cümleler

 

Yukarıdaki tabloda en basit hali ile Almanca şahıs zamirleri kullanılarak oluşturulan cümlelere örnekler verilmiştir. Siz de alıştırma yapmak maksadıyla kendi kendinize çok çeşitli cümleler yapabilirsiniz. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız Almanca şahıs zamirleri konusunu o kadar çabuk ve kolay öğrenirsiniz.

Almanca şahıs zamirlerini bir kere de tablo halinde verelim, dilerseniz bu sayfanın çıktısını alabilirsiniz.

ALMANCA ŞAHIS ZAMİRLERİ  TÜRKÇELERİ
İch BEN
du SEN
er O (ERKEK CİNSLER İÇİN)
sie O (DİŞİ CİNSLER İÇİN)
es O (NÖTR CİNSLER İÇİN)
wir BİZ
ihr SİZ
sie ONLAR
Sie SİZ (NAZİK HİTAP)

Liste olarak göstermek gerekirse:

Almanca şahıs zamirleri:

  • ich : ben (ih)
  • du : sen (du)
  • er : o (er) (eril cins)
  • sie : o (zi:) (dişi cins)
  • es : o (es) (nötr cins)
  • wir : biz (vir)
  • ihr : siz (iğr)
  • sie : onlar (zi:)
  • Sie : siz (zi:) (nazik hitapta kullanılır)

Değerli arkadaşlar Almanca şahıs zamirlerini kısaca toparlayacak olursak, yukarıda görüldüğü üzere Almanca sie zamiri bir kaç farklı anlam taşır. Bu anlamları cümlenin gidişinden veya fiil çekimlerinden vs. çıkarmak mümkündür. Önemli olan şu anda sizin bu kelimeleri iyice belleyip öğrenmenizdir.

Ayrıca yukarıda verilen zamirlerin içinde sadece nazik hitapta kullanılan Sie zamirinin büyük harfle, diğerlenin ise küçük harfle yazıldığını unutmamanız gerekir. Nazik hitabı genelde kendimizden büyük kişilere yada tanımadığımız kişilere hitap ederken kullanırız. Yukarılarda verdiğimiz Almanca şahıs zamirleri ile ilgili örnek cümleleri de güzelce inceleyip öğrenirseniz bu konu hakkında bir sorununuz kalmayacaktır.

Almanca derslerimiz hakkında her türlü soru ve görüşlerinizi almancax forumlarına yazabilirsiniz. Tüm sorularınız almancax eğitmenleri tarafından yanıtlanacaktır.

almancax ekibi başarılar diler…

İNGİLİZCE ÇEVİRİ SERVİSİMİZ BAŞLADI. DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN : ingilizce çeviri

Sponsor Bağlantılar