Ayı Piyasası Nedir

Ayı piyasaları; hisse senetlerinin fiyatlarında gerçekleşecek olan uzun vadeli düşüşleri ifade etmektedir. Ayı piyasası bearish market ifadesinden çevrilmiştir. Bu piyasa 18. Yüzyıl içerisinde Londra merkezli olarak oluşmuştur. 

Ortaya atılmasının ardından asıl kullanımını ABD’de yaygınlaştırmıştır. Söz konusu bu piyasanın ayı piyasası olarak adlandırılmasıyla alakalı farklı görüşler bulunmaktadır. Görüşlerden ilk olanı geçmişte ayı postu tüccarlığı yapan kişilerin yapmış olduğu bu ticareti yapma şekillerini temel almaktadır. Görüşlerden bir diğeri ise ayıların saldırı biçimlerinden kaynaklanmaktadır. Ayıların yapmış oldukları saldırılar esnasında pençe hareketini yukarıdan aşağıya doğru yapmasından kaynaklanmaktadır.

 

Ayı piyasası oluşması için; herhangi bir ürünün aşağı yönlü olan düşüş yapısında olması gerekmektedir. Söz konusu düşüşe ek olarak daha önce gerçekleşen en tepedeki noktadan %20 oranında bir düşüş gerçekleştirmesi gerekmektedir. Gerçekleşen bu düşüşlerin anlık değil uzun vadeli gerçekleşmesi de ayı piyasasının hakim olması için gereken unsurlar arasındadır.

 

Ayı piyasasının oluşması sonrası; yatırım yapan yatırımcılar bilinmezlik içerisine girmektedir. Oluşan belirsizlik durumu ise yatırımcıları yanıltabilmektedir. Bunun sonucunda yatırımcılar mevcut yatırımlarını satma eğilimine girmektedirler.

 

Ayı piyasası tuzağı; piyasada hakim olan uzun vadeli yükselme eğilimi sonrası aşağı önlü harekete geçmesi sonucu oluşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu düşüşün kısa vadeli olduğudur. Ancak yatırımcılar düşüşün uzun süreli olacağı yanılgısına kapılarak yatırımlarını satma girişiminde bulunmaları sonucu oluşmaktadır.

 

Ayı piyasaları; bir anlık olarak gerçekleşmemektedir. Piyasayı oluşturan aşamalar üç aşamada toplanabilmektedir. Ayı piyasasında gerçekleşen ilk aşama yükselişin hâkim olduğu bir piyasanın karlılık durumunun azalması sonucu oluşmaktadır. Bunun sonucunda da fiyatlar düşüş eğilimine girmektedir. Bunu takip eden ikinci aşamada ise piyasaya panik havası hâkim olmaya başlamaktadır. Alıcı sayısı azalmaya başlayarak yatırımlarda da azalmaktadır. Yüksek fiyattan satışın gerçekleşmemesi sonucunda ise fiyatlarda da düşüş gerçekleşmektedir. Oluşan bu ortamın ardından üçüncü aşamaya geçilmektedir. Üçüncü aşamada ise piyasada hakim olan kötü gidişin ardından piyasada hareketlenmeler başlayarak normal bir hal almaya başlamaktadır.

 

Ayı dönüşü; en kısa ifade ile piyasalardaki fiyat hareketlerinin doğrusal olmamasına bağlı olarak dalgalanmalar gerçekleşmektedir. Oluşan bu durumlardaki değişimler ve geri dönüşlere verilen adı oluşturmaktadır.

 

Ayı piyasasında; taleplerin ve yatırımın azalmasına bağlı olarak satıcılar panik havasına girerek fiyatlarda düşme göstermektedir. Bu piyasada dikkat edilmesi gereken ilk nokta oluşan bu panik havasından uzak durmaya çalışmaktır. Daha sakin bir şekilde durum incelemesi yaparak yatırım ya da satış işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Ayı piyasasında yatırım; gerçekleştirirken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise yatırım yapılacak aracın tutarlı bir şekilde seçilmesi gerektiğidir. Ayı piyasasında yapılacak bir yatırım sonrası çok ciddi karlılık elde edilebildiği gibi ciddi oranda zararlarla da karşılaşılabilmektedir. Yatırım sürecinde ucuzlayan her ürünü saldırır bir vaziyette almaktan kaçınılması gerekmektedir. Böyle bir yatırım yolu seçildiği takdirde ciddi sorunlarla da karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu süreçte yapılabilecek olan doğru bir yatırım sonrası normal sürece göre daha çok karlılık görülebilmektedir. Yatırım sürecinde dikkat gerektiren noktaların basında doğru bir trend analizi yapılması gerekmektedir.

 

Ayı piyasası rallisi; piyasada mevcut fiyatlarda beklenen değerlerin üstü ya da aşağısında kalan ve aralıksız hareket etmesi neticesinde oluşan durumu ifade etmektedir. Bu piyasa mevcut tren piyasa üzerinde meydana gelen fiyatlardaki artışlar neticesinde oluşmaktadır. Gerçekleştiğinin söylenebilmesi için %10 veya %20 skalasında bir artış gözlemlenmesi gerekmektedir. Anlık olarak gerçekleşebildikleri gibi kısa ömürlü olmaktadırlar.

 

Ayı piyasasında kazanç; sağlamak için aceleci ve panik havasından mümkün olduğunca kaçınılması gerekmektedir. Kazanç elde edebilmek için bilinmeyen yatırımcılar bilmedikleri ve emin olmadıkları yatırımlardan kaçınılmaları gerekmektedir. Kazanç yöntemlerinden birisi ise küçük hamlelerle yapılacak olan yatırım hamleleridir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir