Otobiyografi Nedir, Nasıl Yazılır, Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografi

Otobiyografilerde genellikle yaşanılan ve anlatmaya değer olan konulardan bahsedilir. Çoğu zaman yazan kişi kendisi ile birlikte aile büyüklerinden, sosyal çevresinden ve aile içi durumlardan da bahseder. Edebiyat, sanat, siyaset ve spor gibi değişik alanlarda ünlü bir kişi;  insanlar tarafından bilinmeyen yönlerini, başarısını nelere borçlu olduğu, nasıl kazandığını anlatmak için otobiyografisini yazar.

Otobiyografi  her ne kadar öznel bir yapıya sahipse de  gerçekler göz ardı edilmemelidir. Bütün bunlara rağmen otobiyografiler öznel bir anlatım olarak kabul edilir. Çünkü kişi kendisini anlatır ve bunu yaparken kesinlikle tarafsız davranamaz. Otobiyografinin anıdan farkı ise daha geniş ve daha uzun bir dönemi içine almasıdır.

Otobiyografi Nedir?

Otobiyografi veya öz yaşam öyküsü, kişinin kendi hayatını anlattığı edebiyat türüne verilen isimdir. Kişinin belirli kurallara bağlı kalarak kendi hayat hikayesini anlatmasına otobiyografi denilmektedir. Tıpkı bir yazarın kendi portresini yapmasına oto portre denmesi gibidir. Yazarın doğduğu andan itibaren başlayarak içinde bulunduğu zamana kadar başından geçenleri, ailesini, arkadaşlarını, yani kısaca hayatını anlatmasıdır.


Bir diğer ifadeyle insanın bir başka birinin hayatını anlattığı tür olan biyografiyi kendisini ele alarak da yazmasıdır diyebiliriz. Kendini insanlara anlatmak istiyorsa, otobiyografi yazması isteklerine ulaşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda otobiyografiler birtakım önemli olaylara damgasını vurmuş, ses getiren eserler ya da çalışmalar koymuş insanların, gelecek yüzyıllara aktarılabilmesi açısından da oldukça önemlidir. Bireyin kendi düşüncelerini oluşturmuş olduğu ve yaşanmışlıkları kendi açısından değerlendirdiği için belgelere göre çok daha fazla önem taşımaktadır.


Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Kaynak olarak kişi kendini ve aile büyüklerinden aldığı bilgileri kullanır. Otobiyografi yazmak oldukça güçtür. Çünkü insanın kendinden bahsederken objektif olması zordur. Otobiyografi de amaç: bireyin davranışlarının gerisinde bulunan ihtiyaçları ve tutumları tespit etmektedir. Otobiyografinin tekniği hayatının belirli zamanlarında ki kendi önem vurgusudur.


Kontrollü ve kontrolsüz otobiyografi olmak üzere ikiye ayrılır. Kontrollü otobiyografi: Belli bir konu etrafında örneğin aile özgeçmişi ve ilgileri hakkında yazabilmesidir. Kontrolsüz otobiyografi: Kendisi hakkında her konuda istediğini serbestçe yazabilmesidir. Otobiyografi yazmaya tanıtıcı bilgilerle başlanmalı, toplumsal kanat ve düşüncelere, dini inançlara, ahlaki ve sosyal görüşlere, kişilik özelliklerine, anılara, kişisel yaşantılara yer verilmelidir.Otobiyografi yazmanın en büyük zorluğu tarafsız olabilmektir. Çoğu otobiyografi yazarı öznel olmaktan kaçamaz. Otobiyografi yazarken çevre ve aile büyüklerinin bilgilerinden faydalanmak gerekir. Bu anlatım sırasında olaylara arşı tutumunu bunların oluşmasında rol oynayan geçmiş olaylara ve kişileri verdiği önemi yansıtmaktadır.

Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografi örnekleri farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda örnek vermek gerekirse yazım şekliyle daha rahat bir şekilde anlaşılması için şöyle bir örnek verebiliriz.

1983 yılında İstanbul’da doğdum. Annem ev hanımı babam ise matbaa mesleğiyle uğraşıyordu. Kendi işi olduğu için bir anlamda ticaretle uğraşıyordu diyebilirim. İlk öğretim eğitimimi Yavuz Selim İlk öğretim okulu Lise ise Atatürk Fen Lisesi’nde okudum.

Bu arada futbolu çok sevdiğim için sürekli olarak Beşiktaş’ta futbol oynadım. Babam benim okumam için baskı yapıyordu. Futbol için çok fazla yönlenmemi istemedi. En sonunda üniversite hayatıyla birlikte futboldan tamamen uzaklaşmamı sağladılar. Önce Süleyman Demirel Üniversite’sinde Isparta’da Kamu Yönetimi bölümünü okumaya başladım. 1 sene sonra İstanbul’da Bilgi Üniversitesi tam burslu geçiş yaparak burada okulu bitirdim. İş hayatına henüz 4. Sınıftayken atıldım ve ilk işime başladım.

Kısacası bir hayatın anlatıldığı sırada tamamen kendinize ait her türlü detayı anlatabileceğiniz bir yazı türüdür.

Öğrenci Otobiyografi Örnekleri

Öğrenci Otobiyografi örnekleri de aslında farklı değildir. Edebiyat derslerinde öğretmenler bu tarz yazılar istemektedir. Mantık olarak otobiyografi kısa manada kendi hayatınızın anlatıldığı bir yazıdır. Öğrencilik hayatında olan bir kişinin anlatacağı da genel anlamda okuduğu okullar, aile yaşamı, bu arada aldığı başarılar, spor ve sanat etkinlikleri. Bu tip durumlar göz önünde bulundurularak yazılabilir ve istenilen sonuçlar bu şekilde sunulabilir. Böylece çok daha net sonuçlara ulaşılabilir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir