Almanca Meslekler

Almanca Meslekler
Gönderi Tarihi: 17.01.2024

Bu dersimizde Almanca meslekleri öğreneceğiz değerli öğrenciler. Almanca meslekler ile Türkçe meslekler arasında ne gibi farklar var, Almanca mesleğimizi nasıl söyleriz, Almanca meslek söyleme cümleleri, karşımızdaki insana mesleğini nasıl sorarız, Almanca meslek sorma cümlesi ve bu gibi konuları ele alacağız.

Almanca meslek sorma cümlesi

Öncelikle şunu söyleyelim ki, Almanca mesleklerde mesleği yapan bireyin cinsiyetine göre farklı kullanımlar görülmektedir. Yani Almancada bir öğretmen bay ise başka, bayan ise başka bir kelime söylenmektedir. Ayrıca bayların önünde der artikeli kullanılır, bayanların önünde ise die artikeli kullanılır.

Aşağıda vereceğimiz tabloyu inceledikten sonra Almanca meslekler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Sayfanın devamında neler var?

Almanca meslekler adlı bu konumuz çok geniş kapsamlı bir konudur ve bol örneklerle desteklenmiştir. almancax ekibi tarafından özenle hazırlanmıştır. Almanca meslekler genellikle 9. sınıflarda öğretilmektedir, bazen 10. sınıf öğrencilerine de anlatılmaktadır. Biz bu sayfada öncelikle Almanca meslek adlarını öğreneceğiz. Daha sonra Almanca meslek sorma cümlelerini öğreneceğiz. Daha sonra Almanca meslek söyleme cümlelerini öğreneceğiz. Daha sonra resimlerle Almanca meslekleri topluca göreceğiz. Sizler için hazırladığımız harika görselleri dikkatlice inceleyiniz.

Almanca meslekler hakkında hazırlamış olduğumuz bu konu anlatımı aynı zamanda Almanca meslek adları hakkında hazırlanan geniş kapsamlı bir rehber olup bu konuyu iyi çalıştığınız takdirde Almanca meslek sorma ve Almanca meslek söyleme cümlelerini iyice öğrenmeniz mümkündür.

Almanca Meslekler Konu Anlatımı

Almanca mesleklerden kısaca bahsedecek olursak ve Almanca meslekler ile Türkçe meslekler arasındaki bazı farklardan söz edecek olursak şöyle kısaca birkaç maddede özetleyebiliriz.

 1. Türkçe’de birinin mesleğini söylerken bay ya da bayan ayrımı yoktur. Örneğin erkek öğretmene de öğretmen deriz, bayan öğretmene de öğretmen deriz. Aynı şekilde erkek doktora da doktor deriz, bayan doktora da doktor deriz. Aynı şekilde erkek avukata da avukat deriz, bayan avukata da avukat deriz. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Ancak Almanca’da durum böyle değildir, bir mesleğin erkek erbabına farklı bir kelime denir, bayan erbabına farklı bir kelime denir. Mesela Almanca’da erkek öğretmene “Lehrer” denir. Bayan öğretmene ise “Lehrerin” denir. Erkek öğrenciye “Schüler” denir, bayan öğrenciye ise “Schülerin” denir. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür. Unutmamanız gereken şey Almanca meslek adlarında erkekler ile bayanlar arasında farklılık olduğudur.
 2. Almanca meslek isimlerinde erkek meslek adlarının sonuna genellikle –in takısı getirilerek bayan meslek adları oluşturulur. Mesela erkek öğretmen Lehrer iken bayan öğretmen “Lehrerin” kelimesi “Lehrer” kelimesinin –in takısı almış şeklidir. Erkek öğrenci “Schüler” iken bayan öğrenci “Schülerin” kelimesi “Schüler” kelimesinin -in takısı almış şeklidir. Takıların ne olduğu hakkında daha fazla bilgi almak ve fiil çekimlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz sitemizde konular mevcuttur.
 3. Erkekler için kullanılan meslek adlarının artikeli “der” artikelidir. Bayanlar için kullanılan meslek adlarının artikeli ise “die” artikelidir. Örneğin: der Studentdie Studentin

Evet sevgili arkadaşlar, Almanca meslekler hakkında yukarıda genel ve önemli bazı bilgiler verdik.

Şimdi Almanca meslekleri bir liste halinde görelim. Tabii şunu da hatırlatalım ki bizler burada Almanca’daki bütün meslek dallarının tamamını bir sayfada veremeyiz. Bizler bu sayfada sadece günlük hayatta en çok kullanılan veya en çok mensubu bulunan, en çok bilinen Almanca meslek adlarını ve bunların Türkçe anlamlarını yazacağız. Burada vereceğimiz listede yer almayan meslekleri sizler dilerseniz Almanca sözlüklerden öğrenebilirsiniz.

Almanca meslekler isimli konu anlatımımız büyük oranda ezbere dayanmaktadır, ilk aşamada günlük hayatta en çok kullanılan mesleklerin Almanca’larını ezberleyiniz ve cümle kurulumu derslerimizi inceleyerek bu öğrendiğiniz Almanca meslek isimlerini Almanca cümleler kurarak cümle içinde kullanınız, Almanca meslek isimlerini mutlaka cinsiyete göre her iki cinsi birlikte öğreniniz, çünkü dediğimiz gibi, Almanca’da birçok mesleğin bay mensubu ile bayan mensubu farklı isimlendirilir, örneğin bay öğretmen ile bayan öğretmen farklıdır.

Aşağıda hem bay hem de bayanlar için en çok kullanılan Almanca meslek isimleri listelenmiştir.

Tabii ki bütün meslek dallarının eksiksiz olarak listelenmesi pek mümkün değildir. Bizler günlük hayatta en çok kullanılan ve karşılaşılan meslek dallarını listeledik.

Sizler de eklemek istediğiniz Almanca meslekleri gönderin, aşağıdaki tabloya ekleyelim.

ALMANCA MESLEKLER
DIE BERUFE
der Soldat die Soldatin Asker
der Koch die Köchin Aşçı
der Rechtsanwalt die Rechtsanwältin Avukat
der Friseur die Friseure Berber, kuaför
der Informatiker die Informatikerin Bilgisayar mühendisi
der Bauer die Bäuerin Çiftçi
der Arzt die Ärztin Doktor
der Apotheker die Apothekerin Eczacı
der Hausmann die Hausfrau Ev adamı, ev hanımı
der Kellner die Kellnerin Garson
der Journalist die Journalist Gazeteci
der Richter die Richterin Hakim
der Geschäftsmann die Geschäftsfrau İş insanı
der Feuerwehrmann die Feuerwehrfrau İtfaiyeci
der Metzger die Metzgerin Kasap
der Beamter die Beamtin Memur
der Friseur die Friseurin Kuaför
der Architekt die Architektin Mimar
der Ingenieur die Ingenieurin Mühendis
der Musiker die Musikerin Müzisyen
der Schauspieler die Schauspielerin Oyuncu
der Student die Studentin Öğrenci (üniversite)
der Schüler die Schülerin Öğrenci (lise)
der Lehrer die Lehrerin Öğretmen
der Chef die Chefin Patron
der Pilot die Pilotin Pilot
der Polizist die Polizistin Polis
der Politiker die Politikerin Politikacı
der Maler die Malerin Ressam
der Saatsanwalt die Saatsanwaltin Savcı
der Fahrer die Fahrerin Şoför
der Dolmetscher die Dolmetscherin Tercüman
der Schneider die Schneiderin Terzi
der Kauffmann die Kauffrau Tüccar, esnaf
der Tierarzt der Tierarztin Veteriner
der Schriftsteller die Schriftstellerin Yazar

Yukarıda hem bay hem de bayanlar için en çok kullanılan Almanca meslek isimleri listelenmiştir.

Almanca’da bir çok meslek için aşağıda da görüldüğü üzere bay/bayan ayrımı vardır. Örneğin öğretmen bay ise “Lehrer” kelimesi kullanılır,
bayan öğretmen için “Lehrerin” kelimesi kullanılır. Bay öğrenci için “Schüler”, bayan öğrenci için “Schülerin” kelimesi kullanılır. Görüldüğü gibi, baylar için kullanılan meslek adlarının sonuna -in takısı eklenmek suretiyle bayanlar için kullanılması gereken meslek adı bulunmuş olunur. Bu genellikle böyledir.


İlginizi Çekebilir: İnternetten para kazanmak mümkün mü? Reklam izle para kazan uygulamaları hakkında şok gerçekleri okumak için TIKLAYIN
Sadece bir cep telefonu ve internet bağlantısıyla oyun oynayarak ayda ne kadar para kazanabilirsiniz merak ediyor musunuz? Para kazandıran oyunları öğrenmek için TIKLAYIN
Evde para kazanma yolları hakkında ilginç ve gerçek yöntemleri öğrenmek ister misiniz? Evde çalışarak nasıl para kazanırsınız? Öğrenmek için TIKLAYIN

Bu arada almancax ekibi olarak şunu belirtelim; bu sayfada mesleklerin tamamını vermek mümkün değildir, verdiğimiz örnek kelimeler günlük hayatta en çok kullanılan, en çok karşılaşılan kelimeler baz alınarak seçilmektedir. Burada olmayan mesleklerin Almanca’larını öğrenmek için sözlüğe bakmanız gerekir. Ayrıca bu kelimelerin çoğullarını da sözlükten öğrenmeniz gerekir.

Almanca’da bütün meslek adlarının artikeli “der” ‘dir.Bu, erkekler için kullanılan meslek adları için geçerlidir.
Bayanlar için kullanılan meslek adlarının artikeli ise “die” artikelidir. Genelde cümle içinde meslek adlarının önünde artikel kullanılmaz.Almanca Meslekler İle İlgili Cümleler

1. Almanca Meslek Sorma Cümleleri

Almanca meslek sorma cümleleri aşağıdaki gibidir. Karşımızdakine mesleğini soracağımız zaman dilersek Was bist du von Beruf diyerek mesleğini sorabiliriz ya da dilersek Was ist dein Beruf diyerek karşımızdaki birine Almanca olarak mesleğini sorabiliriz. Bu cümleler “mesleğin nedir” , “işin nedir” , “ne iş yapıyorsun” gibi anlamlara gelmektedir.

Almanca meslek sorma cümlesi

2. Almanca Meslek Söyleme Cümleleri

Aşağıdaki örnek cümleleri inceleyiniz. Şimdi Almanca meslek söyleme cümlelerine örnekler vereceğiz. Önce birkaç görsel ile birlikte örnek cümleler verelim. Daha sonra liste halinde örnek cümlelerimizi çoğaltalım. Dikkatle inceleyiniz. Aşağıda da belirttiğimiz Özne + Yardımcı fiil + İsim kalıbını hem burada hem de ileriki konularımızda çok kullanacağız. Almanca meslek söyleme cümlesi olarak da 2 farklı örnek verebiliriz. (Not: sayfanın en altında çok daha çeşitli ve fazla sayıda örnek cümle mevcuttur)

Birinci örnek cümle

Ich bin Lehrer

Ben öğretmenim

İkinci örnek cümle

Ich bin Arzt von Beruf

Mesleğim doktorluktur (Doktorluk yapıyorum)

Almanca meslek söyleme cümlesi

”Ben Ahmet’im, Ben öğretmenim” gibi cümleler hep aynı kalıpla yapılırlar. Erkeklere ait meslek adlarının artikelinin der olduğunu, bayanlara ait meslek adlarının artikelinin ise die olduğunu söylemiştik. Ancak “ben öğretmenim, ben doktorum, ben işçiyim” gibi cümlelerde genellikle meslek adlarının önüne artikel konmaz. Ayrıca “biz öğretmeniz, siz öğrencisiniz, onlar doktordur” gibi cümlelerde “biz”, “siz” ve “onlar” derken birden fazla kişiyi (çoğul) kastettiğimizden dolayı bu cümlelerde meslek adının çoğul hali kullanılır. Şimdi almancax ekibi olarak sizler için hazırladığımız harika görselli örneklerimize geçelim.

Almanca meslek söyleme cümleleri - ich bin Lehrerin - ben öğretmenim

Almanca meslek söyleme cümlesi

Almanca meslek söyleme cümleleri - ich bin Koch - ben aşçıyım

Almanca meslek söyleme cümlesi

Almanca meslek söyleme cümleleri - ich bin Kellner - ben garsonum

Almanca meslek söyleme cümlesiAlmanca meslekler meslek soyleme cumlesi ich bin arztin ben doktorum


Almanca meslekler ich bin arzt ben doktorum meslek soyleme cumlesi


Was bist du von Beruf ?

Ich bin Polizist von Beruf.

Was bist du von Beruf ?

Ich bin Anwalt von Beruf.

  • Ich bin Pilot : Ben pilotum (bay)
  • Ich bin Lehrerin : Ben öğretmenim (bayan)
  • Du bist Lehrer : Sen öğretmensin (bay)
  • Ich bin Metzgerin : Ben kasapım (bayan)
  • Ich bin Friseur : Ben berberim (bay)

Almanca Meslekler Resimli

Değerli arkadaşlar şimdi de Almanca bazı meslek dallarını resimli olarak istifadenize sunuyoruz.
Derslerde görsel kullanılması öğrencilerin konuyu daha iyi kavramalarına ve konunun daha iyi akılda kalmasına ve ezberlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle aşağıdaki Almanca meslekler görselimizi de dikkatle inceleyiniz. Aşağıdaki resimde kelimelerin yanında bulunan ekler kelimenin çoğul halini göstermektedir.

Almanca Meslekler

Almanca Meslekler

Almanca Meslekler

Almanca Meslekler

Almanca Meslekler

Almanca Meslekler

Almanca Meslek Tanıtma Cümleleri

Was sind Sie von Beruf ?

Sizin mesleğiniz nedir?

Ich bin Student.

Ben öğrenciyim.

Was sind Sie von Beruf ?

Sizin mesleğiniz nedir?

Ich bin Lehrer.

Ben öğretmenim. (erkek öğretmen)

Was sind Sie von Beruf ?

Sizin mesleğiniz nedir?

Ich bin Lehrerin.

Ben öğretmenim. (bayan öğretmen)

Was sind Sie von Beruf ?

Sizin mesleğiniz nedir?

Ich bin Kellnerin.

Ben garsonum. (bayan garson)

Was sind Sie von Beruf ?

Sizin mesleğiniz nedir?

Ich bin Koch.

Ben aşçıyım. (bay aşçı)

Şimdi de üçüncü şahısları kullanarak örnekler verelim.

Beytullah ist Schüler.

Beytullah öğrencidir.

Kadriye ist Lehrerin.

Kadriye öğretmendir.

Meryem ist Pilotin.

Meryem pilottur.

Mustafa ist Schneider.

Mustafa terzidir.

Mein Vater ist Fahrer.

Benim babam şofördür.

Meine Mutter ist fahrerin.

Benim annem şofördür.

Değerli arkadaşlar, Almanca meslekler adlı konumuzun sonuna geldik. Almanca meslekler ile ilgili olarak şu ana kadar Almanca meslek adlarını, karşımızdakine mesleğini sormayı ve bize yöneltilen “mesleğin nedir” sorusuna cevap vermeyi öğrendik. Ayrıca üçüncü şahısların mesleklerinin ne olduğunu söylemeyi de öğrendik.

Almanca meslekler konusuyla ilgili olarak anlamadığınız yerleri aşağıda bulunan soru alanına yazabilirsiniz.

Ayrıca kafanıza takılan herhangi bir yer var ise yine soru alanından sorularınızı sorabilirsiniz, ayrıca Almanca meslekler ile alakalı her türlü görüş, öneri ve eleştirilerinizi de yazabilirsiniz.

Sitemizi ve Almanca derslerimizi arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi, derslerimizi facebook, whatsap, twitter gibi mecralarda paylaşmayı unutmayınız.

Sitemize ve Almanca derslerimize gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ediyoruz ve Almanca derslerinizde üstün başarılar diliyoruz.

Almanca meslekler konusunda sormak istediğiniz her şeyi Almanca forumlarımıza üye olarak sorabilir, eğitmenlerimizden veya diğer forum üyelerinden yardım alabilirsiniz.
Üstün başarılar dileriz.