Almanca Öğrenme Yöntemleri ve Yolları

Almanca Öğrenme Yöntemleri ve Yolları
Gönderi Tarihi: 15.01.2024

Bu yazımızda Almanca öğrenme yöntemleri ve bazı Almanca öğrenme yolları hakkında bilgiler vereceğiz. Yabancı dil öğrencilerini fiil çekimleri, çoğul kelimeler ve gramatik cinsiyet bazen zorluyor olsa da aslında Almanca öğrenmek aslında çok da zor değildir.

Bir dili hızlı bir şekilde öğrenebilmek ezber yeteneğinizi geliştirmekle alakalıdır. Ezber yaparken durumu daha zevkli bir hale getirmek ve aynı zamanda süreci daha da kolaylaştırmak için birbirinden farklı yöntemler denenebilir.

Motivasyon: Uzmanların bir kısmı sanılanın aksine yabancı dil öğrenmeye yatkınlık diye bir şey olmadığını vurguluyorlar. İnsanların hepsinin beyni fazla sayıda dil öğrenebilecek şekilde programlanmış ve bunun için sadece motivasyon sağlanması gerekmektedir.

Hissetmek: Almanca öğrenmenin kolaylaşması için duygu ve istek önemlidir. Yapılan araştırmalar duygularla desteklenen sözcük öğrenmelerinin hafızada daha uzun vadeli yer ettiklerini ortaya koymuştur. Öğrenme esnasında hissetmek bu açıdan çok önemlidir. Bunu örnekle açıklayacak olursak kişinin dönme dolaba bindiğinde;

am höchsten ( en yüksek )

höher ( daha yüksek )

hoch ( yüksek ) kelimelerinin dili öğrenen kişinin hafızasına daha iyi kazınacağından bahsedebiliriz.

Gezmek: Dilini öğrendiğiniz ülkeye gitmeniz mümkün olmasa da hayal edebilirsiniz. Hayal gücünüzü güçlendirmek için ise internetin etkin gücünden yararlanarak sanal geziler düzenleyebilirsiniz. Öğrenmek eylem fiili yani“InErfahrungbringen” ve karar vermek eylem fiili “Entschlussfassen” en renkli haliyle bu şekilde öğrenilecektir.

Müzik: Almanca öğrenme hızınızı olumlu etkileyecek yöntemlerden birisi de müzik dinlemektir. Mozart dinlerken ritme uyarak ölümsüz yani unsterblich ve ayrılmaz yani unzertrennlich sıfatlarını öğrenmek oldukça kolaylaşacaktır.

Hareket: Diz bükme hareketleri gibi genelde hareket ediyor olmanızı sağlayan aktivitelerde nefessiz kalırsınız. Saç köklerine kadar hissedeceğiniz derecede kalp daha fazla kan pompalama ihtiyacı duyacaktır. Organlarınız bu durumdayken Almanca kelimeler öğrenmek sizlere daha akılda kalıcı çözümler sağlayacaktır. Bu durumda hareket etmek de hızlı ve başarılı Almanca Öğrenme Yöntemleri arasında yer almaktadır.