Almanca Şart Cümleleri

Değerli arkadaşlar bugün işleyeceğimiz dersimizin konu başlığı Almanca Şart Cümleleri olacak ve şart cümlelerinin nasıl kurulduğu, hangi sorularla ve sözcüklerle oluştuğu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Almanca şart cümleleri ve türleri adlı bu konumuz forum üyelerimiz tarafından hazırlanmıştır. Özet bilgi ve ders notu niteliğindedir. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederiz. İstifadenize sunarız. Bilgi mahiyetindedir.

Almanca Şart Cümleleri

Almanca Şart Cümleleri, kurulan temel cümlede gerçekleşmesi beklenen olayın yan cümlede belirtilen şarta bağlı olarak gerçekleşeceğini ifade eden cümlelerdir. Bu cümleler “falls”, “wenn” veya “sofern” şart bildiren sözcükler kullanılarak kurulur. Ayrıca bu tür cümlelerde soru sorulmak istendiği zaman “Unter welcher Bedingung?” Hangi şartlar altında? Ve  “Wann?” Ne zaman? Soru kalıplarının kullanıldığı görülmektedir.

Almancada şart bildiren sözcükler ve anlamları

Almanca Şart Bağlacı Türkçe Karşılığı
wenn -dığında / eğer
sofern -dığı sürece
falls şayet / eğer

Almancada Şart Cümlelerinin Kurulması

Şart cümlelerinin kurulası ile ilgili dikkat edilmesi gereken detaylar bağlaçlar konusu ile aynı özelliklere sahip olduğu için tekrar etme gereği duymuyoruz. Örneklerle ifade etmeye çalışacağız.

Temel Cümlenin Başta Olması

Ich kann nicht sehen, wenn ich keine Brille trage. / Gözlük takmadığımda göremiyorum.

Yan Cümlenin Başta Olması

Falls es regnet, einen ich Regenschirm kaufen. / Yağmur yağarsa, şemsiye alacağım.

Gerçekleşebilecek Şartlı Cümleler

Gerçek olma ihtimali yüksek olan olaylar ile ilgili cümlelerde kullanılır. Her iki cümlenin de şimdiki zamanda çekimlendiği görülür.

Ich trage eine Sonnenbrille, wenn es sonnig ist. / Güneş açtığında güneş gözlüğü takıyorum.

Gerçekleşemeyecek Şartlı Cümleler

Bu tür şart cümlelerin de ise hem şimdiki zaman hem de geçmiş zaman kullanılabilir.

Şimdiki Zaman

Şu anda gerçek olma imkanı olmayan bir durum ifade edilirken kullanılır. Hem temel cümle hem de yan cümle kurulurken Konjunktiv II çekimi kullanılır.

Wenn es Param ist, werde ich es tun. / Param olsa alırım. (Param olmadığı için alamam)

Geçmiş Zaman

Bu cümlede ise geçmişte gerçek olma imkanı bulamamış durumlar ifade edilir. Yine hem temel cümle hem de yan cümle kurulurken Konjunktiv II çekimi kullanılır.

Wenn ich dich liebte, würde ich dich heiraten. / Çok sevmiş olsaydım, seninle evlenirdim.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.