Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien)

Değerli öğrenciler bu ders işleyeceğimiz konu başlığı Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien). Bu dersimiz forum üyelerimiz tarafından hazırlanmış olup özet bilgi niteliğindedir. Bazı hatalar olabilir. Bilgi amaçlıdır.
Almancada zarflar Türkçede de olduğu gibi fiilleri niteleyen sözcüklere verilen isimlerdir.  Zarf dediğimiz bu sözcükler fiilleri yer, zaman, durum ve sebep ilişkisi bakımından nitelemektedir. Yer ve yön belirten zarfların kullanılması karşılıklı diyalogların daha net bir şekilde anlaşılabilmesi ve cümlenin düzeninin sağlanabilmesi açısından önemlidir. Daha sonraki derslerimiz de diğer zarf türlerini de işleyeceğimizi belirterek asıl konumuz olan Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien) ile ilgili bilmeniz gerekenlere geçelim.

Almancada kullanılan yer yön zarflarını cümle içerisinde kolay ayırt edebilmek için fiile “Wo” Nerede / “Wohin” Nereye / “Woher” Nereden sorularının yöneltilmesi gerekecektir.

Örnek ile anlatmak gerekirse;

“içeri ” giriyorum

“aşağıya” iniyorum

“şuraya ” gidelim mi?

gibi ve buna benzer yer ve yön ifadeleri kullanılırken ihtiyaç duyduğumuz kelimelere yer yön zarfı diyoruz ve Almancada yer ve yön zarfları konusu Lokaladverbien olarak isimlendiriliyor.

Almancada en sık kullanılan yer yön zarflarını aşağıda bulunan tabloyu incelediğinizde öğrenebilir, ezberleyerek cümle içinde kullanım alıştırmaları yapabilir ve bu sayede konuyu öğrenmiş olabilirsiniz.

Nerede   Wo Nereye   Wohin Nereden   Woher
Orada dort Oraya dorthin Oradan dorther
Burada hier Buraya hierhin Buradan von hier
Şurada da Şuraya dahin Şuradan daher
Arkada hinten Arkaya nach hinten Arkadan von hinten
Önde vorn Öne nach vorne Önden von vorne
Solda links Sola nach links Soldan von links
Sağda rechts Sağa nach rechts Sağdan von rechts
Aşağıda unten Aşağıya nach unten Aşağıdan von unten
Yukarıda oben Yukarıya nach oben Yukarıdan von oben
Her yerde überall Her yere überallhin Her yerden überallher
Dışarıda draußen Dışarıya nach draußen Dışarıdan von draußen
İçeride drinnen İçeriye nach drinnen İçeriden von drinnen

ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.