Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien)

Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien)
Gönderi Tarihi: 14.01.2024

Değerli öğrenciler bu ders işleyeceğimiz konu başlığı Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien). Bu dersimiz forum üyelerimiz tarafından hazırlanmış olup özet bilgi niteliğindedir. Bazı hatalar olabilir. Bilgi amaçlıdır.

Almancada zarflar Türkçede de olduğu gibi fiilleri niteleyen sözcüklere verilen isimlerdir.  Zarf dediğimiz bu sözcükler fiilleri yer, zaman, durum ve sebep ilişkisi bakımından nitelemektedir. Yer ve yön belirten zarfların kullanılması karşılıklı diyalogların daha net bir şekilde anlaşılabilmesi ve cümlenin düzeninin sağlanabilmesi açısından önemlidir. Daha sonraki derslerimiz de diğer zarf türlerini de işleyeceğimizi belirterek asıl konumuz olan Almanca Yer Yön Zarfları (Lokaladverbien) ile ilgili bilmeniz gerekenlere geçelim.

Almancada kullanılan yer yön zarflarını cümle içerisinde kolay ayırt edebilmek için fiile “Wo” Nerede / “Wohin” Nereye / “Woher” Nereden sorularının yöneltilmesi gerekecektir.

Örnek ile anlatmak gerekirse;

“içeri ” giriyorum

“aşağıya” iniyorum

“şuraya ” gidelim mi?

gibi ve buna benzer yer ve yön ifadeleri kullanılırken ihtiyaç duyduğumuz kelimelere yer yön zarfı diyoruz ve Almancada yer ve yön zarfları konusu Lokaladverbien olarak isimlendiriliyor.

Almancada en sık kullanılan yer yön zarflarını aşağıda bulunan tabloyu incelediğinizde öğrenebilir, ezberleyerek cümle içinde kullanım alıştırmaları yapabilir ve bu sayede konuyu öğrenmiş olabilirsiniz.

Nerede   Wo Nereye   Wohin Nereden   Woher
Orada dort Oraya dorthin Oradan dorther
Burada hier Buraya hierhin Buradan von hier
Şurada da Şuraya dahin Şuradan daher
Arkada hinten Arkaya nach hinten Arkadan von hinten
Önde vorn Öne nach vorne Önden von vorne
Solda links Sola nach links Soldan von links
Sağda rechts Sağa nach rechts Sağdan von rechts
Aşağıda unten Aşağıya nach unten Aşağıdan von unten
Yukarıda oben Yukarıya nach oben Yukarıdan von oben
Her yerde überall Her yere überallhin Her yerden überallher
Dışarıda draußen Dışarıya nach draußen Dışarıdan von draußen
İçeride drinnen İçeriye nach drinnen İçeriden von drinnen