Almanca Zaman Zarfları

Bu ders işleyeceğimiz konu daha önce başladığımız zarflar konusunun devamı niteliğinde olacak ve Almanca Zaman Zarfları (Temporaladverbien) başlığı üzerinde duracağız.
Almanca Zaman Zarfları
Almancada zaman zarfları birkaç kategoriye ayrılarak incelenebilir. Bu kategoriler Türkçede de olduğu gibi zamanların gelecek zaman, şimdiki zaman, geçmiş zaman, tekrar eden zaman, belirli zaman, süren zaman şeklinde ayrılması gibidir.
Almancada sıklıkla kullanılan ve ezberlemeniz de fayda görülen zaman zarflarını bir tablo ile ifade etmeye çalışacağız.

Şimdiki zaman Gegenwart  Gelecek zaman Zukunft Geçmiş zaman Vergangenheit
Bugün Heute Yakinda Bald Önce Früher
Şimdi Jetzt Yarın Ubermorgen Dün Gestern
Günümüzde Heutzutage Sonra Später Geçenlerde Neulich
Belirli zaman Zeitpunkt  Tekrar eden Wiederholung  Süre – zaman Zeitdauer
Bunun üzerine Dann Defalarca Mehrmals Uzun Lange
O zamandan beri Seitdem Pazartesileri Montags Yillarca Jahrelang
Az önce Vorhin Sıklıkla Oft Halen Noch

Almancada zaman zarflarını bulabilmek için fiile “Wann” Ne zaman, “Wie lange” Ne kadar süre, “Wie oft” Ne sıklıkta, ” Bis wann” Ne zamana, ” Seit wann” Ne zamandan beri sorularını yöneltmek gerekmektedir. Aşağıda belirttiğimiz tabloyu incelediğinizde en sık kullanılan zaman zarflarını bulabilirsiniz. Zaman zarflarını ezberleyip cümle içinde kullanmaya çalıştığınızda öğrendikleriniz daha iyi pekişecektir.

Ne zaman Wann Ne sıklıkta Wie oft
Şimdi jetzt Hiç nie
Bugün heute Nadiren selten
Dün gestern Sık sık oft
Yakında bald Hep immer
Yarın morgen Sabahları morgens
Eskiden früher Geceleri nachts
Öncede vorher Günlük täglich
Sonra später Defalarca mehrmals
Sonradan nachher Bazen manchmal

Not: Almancada sorulan ” Ne zamandan beri ?” sorusu için cevap verileceği zaman  “seit”, “Ne zamana kadar?” sorusu için cevap verileceği zaman ise “bis” zaman zarfı kullanılmaktadır. Almanca zaman zarfları konusu içerisinde yer alan bu önemli detayı atlamamanızı tavsiye ederiz.

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere iletişim postası göndererek bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi sitemize yazabilirsiniz.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.