Almanca Durum Zarfları

Almanca Durum Zarfları
Gönderi Tarihi: 14.01.2024

Değerli öğrenci arkadaşlar, bu ders işleyeceğimiz konu başlığı Almancada Durum Zarfları (Modaladverbien) olacak. Aşağıdaki ders forum üyelerimiz tarafından hazırlanmış olup özet bilgi niteliğindedir ve bazı hatalar olabilmektedir. Bilgi amaçlıdır.

Durum zarflarını cümle içerisinde ayırt edebilmek için her zaman olduğu gibi fiile gerekli sorunun yöneltilmesi gerekecektir. Durum zarfı konusun diğer zarf türlerini işlediğimiz konulara göre daha kolay akılda kalabileceğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise durum zarfını ortaya çıkarabilecek tek bir soru var olmasıdır. Durum zarfı için fiile sorulabilecek tek soru “Wie?” Nasıl sorusudur. Cümlede durum zarfının kullanılması ile hal ve hareketlerin ifade edilmesi mümkün olur. Durum zarfları sayesinde yapılan eylemin nasıl yapıldığı ve hangi durumda olduğu anlaşılırken bir diğer taraftan da zarfların kendi içerisinde bulunduğu durum ortaya çıkarılır.

Almanca’da durum zarfları Türkçede olduğu gibi niteleme, yineleme, sınırlama, üleştirme, olasılık, kesinlik zarfları şeklinde ayrı ayrı ele alınarak incelenmez. Konu hakkında bilgi sahibi olup gerekli olduğunda kullanabilmeniz için aşağıda sizler için paylaşacağımız Almancada Durum Zarfları (Modaladverbien) tablosunu incelemeniz ve sık kullanılan durum zarflarını öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Almancada Sebep Zarfları Türkçede Karşılığı
sehr Çok
vielleicht Belki
außerdem Ayrıca
sicherlich Kesin
gern Memnuniyetle
genug Yeterince
anders Farklı
kaum Zar zor
besonders Özellikle
wenigstens En azından
zumindest En azından
umsonst Bedava / yok yere
dummerweise Akılsızca
glücklicherweise İyi ki (şanstan)
leider Maalesef
teilweise Kısmen
übrigens Ayrıca
nur Sadece
gleichfalls/ebenfalls Aynı şekilde
wirklich Gerçekten

Not: Almancada durum zarfları ve diğer tüm zarflar aranırken sıfat olarak kullanılmakta olan tüm sözcükler eğer fiile yönelttiğiniz sorunun cevabını veriyorsa bu sözcüklerinde zarf görevinde olduğu unutulmamalıdır.

Örnek Cümleler

Farklı bir şey söyleyin. / Etwas anderes sagen.

Maalesef seninle tanıştım. / Ich habe dich leider getroffen.

Ben sınavı zar zor verebildim. / Ich gab kaum die Prüfung ab.

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere aşağıdaki soru-görüş alanına yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi aşağıdaki alana yazabilirsiniz.