Almanca Durum Zarfları

Değerli öğrenci arkadaşlar, bu ders işleyeceğimiz konu başlığı Almancada Durum Zarfları (Modaladverbien) olacak. Aşağıdaki ders forum üyelerimiz tarafından hazırlanmış olup özet bilgi niteliğindedir ve bazı hatalar olabilmektedir. Bilgi amaçlıdır.
Durum zarflarını cümle içerisinde ayırt edebilmek için her zaman olduğu gibi fiile gerekli sorunun yöneltilmesi gerekecektir. Durum zarfı konusun diğer zarf türlerini işlediğimiz konulara göre daha kolay akılda kalabileceğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise durum zarfını ortaya çıkarabilecek tek bir soru var olmasıdır. Durum zarfı için fiile sorulabilecek tek soru “Wie?” Nasıl sorusudur. Cümlede durum zarfının kullanılması ile hal ve hareketlerin ifade edilmesi mümkün olur. Durum zarfları sayesinde yapılan eylemin nasıl yapıldığı ve hangi durumda olduğu anlaşılırken bir diğer taraftan da zarfların kendi içerisinde bulunduğu durum ortaya çıkarılır.

Almanca’da durum zarfları Türkçede olduğu gibi niteleme, yineleme, sınırlama, üleştirme, olasılık, kesinlik zarfları şeklinde ayrı ayrı ele alınarak incelenmez. Konu hakkında bilgi sahibi olup gerekli olduğunda kullanabilmeniz için aşağıda sizler için paylaşacağımız Almancada Durum Zarfları (Modaladverbien) tablosunu incelemeniz ve sık kullanılan durum zarflarını öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Almancada Sebep Zarfları Türkçede Karşılığı
sehr Çok
vielleicht Belki
außerdem Ayrıca
sicherlich Kesin
gern Memnuniyetle
genug Yeterince
anders Farklı
kaum Zar zor
besonders Özellikle
wenigstens En azından
zumindest En azından
umsonst Bedava / yok yere
dummerweise Akılsızca
glücklicherweise İyi ki (şanstan)
leider Maalesef
teilweise Kısmen
übrigens Ayrıca
nur Sadece
gleichfalls/ebenfalls Aynı şekilde
wirklich Gerçekten


Not: Almancada durum zarfları ve diğer tüm zarflar aranırken sıfat olarak kullanılmakta olan tüm sözcükler eğer fiile yönelttiğiniz sorunun cevabını veriyorsa bu sözcüklerinde zarf görevinde olduğu unutulmamalıdır.

Örnek Cümleler

Farklı bir şey söyleyin. / Etwas anderes sagen.

Maalesef seninle tanıştım. / Ich habe dich leider getroffen.

Ben sınavı zar zor verebildim. / Ich gab kaum die Prüfung ab.

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere aşağıdaki soru-görüş alanına yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi aşağıdaki alana yazabilirsiniz.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.