Almanca Sebep Zarfları (Kausaladverbien)

Almanca Sebep Zarfları (Kausaladverbien)
Gönderi Tarihi: 14.01.2024

Değerli arkadaşlar bu ders işleyeceğimiz konu zarflar konusunun devamı olan Almanca Sebep Zarfları (Kausaladverbien) olacak.

Zarflar sıfatların, eylem ve eylemsilerin veya kendi türünde olan başka bir kelimenin çeşitli yönlerde etkileyen sözcüklerdir. Zarfların kendi başlarına kullanıldıkları zaman çok fazla anlamlı gelmezler. Eğer bir cümle içinde kullanılır ve fiile sebep zarfını bulacak doğru soruyu sorarsanız sözcüğün sebep zarfı olduğunu ayırt edebilirsiniz. Zarfın bulunması aşamasında dikkat edilmesi gereken fiile doğru soru ile yaklaşılması kuralı tüm zarf türleri için geçerli olan bir kuraldır.  Konumuz olan Almancada sebep zarflarını ararken de aynı şekilde hareket ederseniz cümle bulabilmeniz kolay olacaktır. Bunun için yapılması gereken diğer zarflarında bulunması için yaptığımız gibi fiile doğru soruyu yöneltmek olacaktır.

Sebep zarfları fiile sorulan soru neticesinde alınan cevaptaki kelimenin sebep ya da maksat belirttiği zarflardır. Cümle içerisinde sebep zarfını bulabilmek için fiile “Warum” Niçin , “Weshalb” Neden, “Weswegen” Neden dolayı, “Zu welchem Zweck” Hangi gaye ile, “Wozu” Hangi maksatla, “Womit” Ne ile, “Wofür” Niçin, “Worüber” Ne hakkında, “Wodurch” Ne suretle soruları sorulmaktadır.

Almancada en sık kullanılan sebep zarflarını aşağıda tablo halinde bilginize sunuyoruz. Ezberleyerek ve sonrasında öğrendiğiniz sebep zarflarını cümle içinde kullanarak alıştırma yapabilirsiniz.

Almancada Sebep Zarfları Türkçede Karşılığı
dafür Bunun için
darum/deshalb Bunun için
davon Bundan
deswegen/daher Bundan dolayı
darüber Bunun üzerine
andernfalls Aksi halde
trotzdem Yine de
somit Böylece
notfalls Gerekirse
dazu Bu hususta
sonst Başka, yoksa
hierzu Buna
hiermit Bununla
deinetwegen Senin yüzünden
meinetwegen Benim yüzümden

Örnek Cümleler

Bunun üzerine bir şey söylemedim.

Ich sagte nichts darüber.

Sen bunun için evlenmek istemiyorsun.

Sie wollen nicht dafür heiraten.

Başka hiçbir şey yok!

Sonst nichts!

Aksi halde ben giderim.

Andernflalls werde ich gehen.

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere forumlarımıza yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi forumlarımıza yazabilirsiniz.