Almanca Sebep Zarfları (Kausaladverbien)

Değerli arkadaşlar bu ders işleyeceğimiz konu zarflar konusunun devamı olan Almanca Sebep Zarfları (Kausaladverbien) olacak.
Zarflar sıfatların, eylem ve eylemsilerin veya kendi türünde olan başka bir kelimenin çeşitli yönlerde etkileyen sözcüklerdir. Zarfların kendi başlarına kullanıldıkları zaman çok fazla anlamlı gelmezler. Eğer bir cümle içinde kullanılır ve fiile sebep zarfını bulacak doğru soruyu sorarsanız sözcüğün sebep zarfı olduğunu ayırt edebilirsiniz. Zarfın bulunması aşamasında dikkat edilmesi gereken fiile doğru soru ile yaklaşılması kuralı tüm zarf türleri için geçerli olan bir kuraldır.  Konumuz olan Almancada sebep zarflarını ararken de aynı şekilde hareket ederseniz cümle bulabilmeniz kolay olacaktır. Bunun için yapılması gereken diğer zarflarında bulunması için yaptığımız gibi fiile doğru soruyu yöneltmek olacaktır.

Sebep zarfları fiile sorulan soru neticesinde alınan cevaptaki kelimenin sebep ya da maksat belirttiği zarflardır. Cümle içerisinde sebep zarfını bulabilmek için fiile “Warum” Niçin , “Weshalb” Neden, “Weswegen” Neden dolayı, “Zu welchem Zweck” Hangi gaye ile, “Wozu” Hangi maksatla, “Womit” Ne ile, “Wofür” Niçin, “Worüber” Ne hakkında, “Wodurch” Ne suretle soruları sorulmaktadır.

Almancada en sık kullanılan sebep zarflarını aşağıda tablo halinde bilginize sunuyoruz. Ezberleyerek ve sonrasında öğrendiğiniz sebep zarflarını cümle içinde kullanarak alıştırma yapabilirsiniz.

Almancada Sebep Zarfları Türkçede Karşılığı
dafür Bunun için
darum/deshalb Bunun için
davon Bundan
deswegen/daher Bundan dolayı
darüber Bunun üzerine
andernfalls Aksi halde
trotzdem Yine de
somit Böylece
notfalls Gerekirse
dazu Bu hususta
sonst Başka, yoksa
hierzu Buna
hiermit Bununla
deinetwegen Senin yüzünden
meinetwegen Benim yüzümden

Örnek Cümleler

Bunun üzerine bir şey söylemedim.

Ich sagte nichts darüber.

Sen bunun için evlenmek istemiyorsun.

Sie wollen nicht dafür heiraten.

Başka hiçbir şey yok!

Sonst nichts!

Aksi halde ben giderim.

Andernflalls werde ich gehen.

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere forumlarımıza yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi forumlarımıza yazabilirsiniz.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.