Almanca ölçü birimleri ve Almanca ağırlık birimleri

Ölçü ve ağırlık birimlerine hayatımızın her anında ihtiyaç duyarız. Bu birimlerin kendi dilimizde neler olduğunu ve ne işe yaradığını bilmek Almanca karşılığını öğrenirken de bize kolaylık sağlayacaktır. Bu ders işleyeceğimiz konu ile Almanca Ölçü Ve Ağırlık Birimleri hakkında bilgi vereceğiz ve ders sonunda bu birimlerin Almanca konuşurken ya da yazarken nasıl kullanılacağını öğrenmiş olacaksınız.
Almanca Ölçü ve Ağırlık Birimleri

Almanca Ölçü Ve Ağırlık Birimleri tablosunu incelerken de dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz için belirtmek isteriz ki çoğu birimin Almancası ile Türkçesi hem yazılış hem de telaffuz bakımından birbiri ile benzerlik göstermektedir. Bu belirttiğimiz detay genel olarak ağırlık ölçü birimleri için geçerli olmaktadır ancak istisnalar olduğunu unutmamak gerekir. Bizim dilimiz ve diğer birçok dil birbirlerinden kelime alabildiği için bu benzerliklerin olması çok doğal karşılanır. Birbiri ile benzerlik gösterdiği için akılda tutabilmenin çok daha kolay olacağını düşünüyoruz.

Almanca Ölçü Ve Ağırlık Birimleri konusunu işlerken ifadeleri daha kolay akılda tutabilmeniz için ölçü ve ağırlık birimlerini ayrı başlıklar olarak ele alarak tablo yapacağız.

Almanca Uzunluk Alan ve Mesafe Belirten Ölçü Birimleri

1 Metre 1 Meter (m)
1 Santimetre 1 Zentimeter (cm)
1 Milimetre 1 Millimeter (mm)
1 Desimetre 1 Dezimeter (dm)
1 Kilometre 1 Kilometer (km)
1 Metre kare 1 Quadratmeter
1 Kilometre kare 1 Quadratkilometer
1 Dekar / dönüm 1 Hektar
1 Ayak 1 Fuß
1 Mil 1 Meile
1 İnç 1 Zool

Almanca Ağırlık ve Porsiyon Belirten Ölçü Birimleri

1 Kilo 1 Kilogramm (kg)
1/2 Kilo / Yarım Kilo 1 Pfund (Ib)
1 Gram 1 Gramm
1 Miligram 1 Milligram (mg)
50 Kilo 1 Zentner (ztr.)
1 Ton 1 Tonne (t)
1 Litre 1 Liter (L)
1 Santilitre 1 Zentiliter (cl)
1 Mililitre 1 Milliliter (ml)
1 Galon (4,5 Litre) 1 Gallone (gal)
1 Metre küp 1 Kubikmeter (m3)
1 Parça 1 Stück
1 Tane / Adet 1 Stück
1 Paket 1 Packung
1 Kutu 1 Dose
1 Çuval 1 Sack
1 Porsiyon 1 Portion
1 Bardak 1 Becher
1 Cam bardak 1 Glas
1 Çift 1 Paar
1 Düzine 1 Dutzen

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere foruma yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi foruma yazabilirsiniz.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.